Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Ten rodzaj krwawienia to objaw rak jajnika. Gdy tylko go zauważysz, skonsultuj się niezwłocznie z lekarzem!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 08.09.2023 16:01

Ten rodzaj krwawienia to objaw rak jajnika. Gdy tylko go zauważysz, skonsultuj się niezwłocznie z lekarzem!

rak jajnika
canva

Wrzesień jest Miesiącem Świadomości Nowotworów Ginekologicznych. Zarówno o tych, jak i innych nowotworach należy mówić jeszcze więcej – każdego roku zbierają w Polsce śmiertelne żniwo. Raka jajnika można rozpoznać po charakterystycznym rodzaju krwawienia. Gdy go zauważysz, nie zwlekaj i niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Co to za objawy? Odpowiedź poniżej.

Te objawy to znak, by pilnie udać się do ginekologa!

Symptomy świadczące o możliwym stanie chorobowym to nieprawidłowe krwawienie u kobiet miesiączkujących. Sygnałem ostrzegawczym jest także krwawienie w okresie menopauzy i długo utrzymujące się upławy. Układ ginekologiczny może sugerować, że wystąpił stan chorobowy, gdy pojawiają się zaburzenia żołądkowe-jelitowe u kobiet po menopauzie – gdy po 2-3 tygodniach leczenia wciąż nie ustępują, koniecznie należy skonsultować się z ginekologiem. Być może jest to objaw raka jajnika.

Obserwacja zaburzeń żołądkowo-jelitowych jest niezwykle ważna – w przypadku raka jajnika nie ma bowiem narzędzi profilaktycznych. Równie istotny jest wywiad lekarski. Dobrze też upewnić się, czy wśród krewnych nie występowały nowotwory jajnika i nowotwory piersi – w grupie podwyższonego ryzyka są właśnie osoby mające wśród bliskich osoby chorujące na wymienione choroby.

Projekt bez nazwy - 2023-09-08T153722.457.png

To główny czynnik ryzyka występowania raka trzustki, o którym mało się mówi! Ostrzeżenie od lekarza Seksuolog wskazała jedyne, co potrzebne kobiecie do higieny intymnej. Ten kosmetyk to prawdziwy klasyk!

Na czym polega profilaktyka innych nowotworów ginekologicznych?

W Polsce są programy umożliwiające wykonywanie badań genetycznych. Jeśli podczas badania wykryta zostanie patogenna mutacja, osobę taką można skierować na usunięcie jajowodu i jajników. Jest to działanie chroniące przed rakiem jajnika. Jednak w większości przypadków do rozpoznania dochodzi zbyt późno – większość kobiet zarówno w Polsce, jak i na świecie zaczyna się leczyć już w momencie, gdy nowotwór jajnika jest w zaawansowanej fazie.

 

Jakie są czynniki raka jajnika?

Czynniki raka jajnika są to uwarunkowania, które zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju choroby. Nie oznacza to jednak, że występowanie czynników ryzyka jest jednoznaczne z tym że rak jajnika się rozwinie. Czynnikami tymi są:

  • wiek powyżej 50. roku życia,
  • przebyt menopauza,
  • występowanie raka jajnika w rodzinie,
  • bezpłodność,
  • otyłość,
  • palenie papierosów,
  • cukrzyca,
  • endometrioza.

W Polsce coraz więcej słychać o większej liczbie zachorowań na raka trzonu macicy. Jest to jednak trend widoczny także w pozostałych częściach świata – ma to związek z coraz większą liczbą osób z nadwagą i chorobami metabolicznymi.

W Krajowym Rejestrze Nowotworów w 2020 r. odnotowano 5250 zachorowań na raka trzonu macicy. Co roku choruje na niego 6 tys. kobiet w Polsce i umiera ok. 1800. Najczęściej chorują kobiety po menopauzie, lecz część wszystkich przypadków stanowią także młode kobiety. Pocieszający jest fakt, że w przypadku drugiej z wymienionych grup nowotwór nie jest już tak agresywny i nie przekreśla możliwości urodzenia dziecka, ponieważ często nie zachodzi konieczność usunięcia narządu rodnego.

Tagi: Nowotwory