Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Trzy korzyści z jazdy na rowerze, o których mało kto wie. Nr 1 zaskoczy wielu
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 01.04.2024 19:26

Trzy korzyści z jazdy na rowerze, o których mało kto wie. Nr 1 zaskoczy wielu

jazda na rowerze
Fot. Canva / Robert Kneschke

Jazda na rowerze sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, korzystnie wpływa na pracę serca, poprawia wydolność i siłę mięśni. I prawdopodobnie wiesz już o tym od dawna. Jednak na tym nie kończą się korzyści wynikające z jazdy na rowerze. Dziś przedstawiamy trzy zalety tej aktywności, które dla wielu mogą być zaskoczeniem!

Rower jest jedną z najpopularniejszych aktywności ruchowych Polaków. Jazda na nim jest nie tylko przyjemna, ale również poprawia nasze samopoczucie.

Jazda rowerem poprawia pamięć

Korzyści z jazdy rowerem odczuwamy już po 15 minutach. W trakcie intensywnej jazdy pojawia się euforyczne uczucie spowodowane przez cząsteczki o nazwie endokannabinoidy – im więcej wysiłku wkładamy w jazdę, tym ich poziom szybciej rośnie. Cząsteczki po dotarciu do mózgu powodują poprawę samopoczucia.

Naukowcy z Uniwersytetu Genewskiego zbadali, jak jazda na rowerze wpływa na pamięć. Do eksperymentu zaprosili 15 młodych, zdrowych mężczyzn – wszyscy mieli za zadanie wykonać test tuż po przejażdżce rowerowej. Okazało się, że najlepsze wyniki miały osoby, które przed sprawdzianem jeździły intensywnie rowerem przez 15 minut. Co więcej, najszybsi uczestnicy badania mieli bardziej aktywne sektory mózgu odpowiedzialne za pamięć.

„Te cząsteczki wpływają na plastyczność synaps, to jest sposób, w jaki neurony są ze sobą połączone, a tym samym mogą przyczyniać się do długoterminowego wzmocnienia, czyli mechanizmu optymalnej konsolidacji pamięci”. - powiedziała o endokannabinoidach Blanca Marin Bosch, jedna z autorek badania.

Zobacz też: Brak ocen z W-F i plastyki wielu odbije się czkawką. Zapłacą za to uczniowie

shutterstock_1418636390.jpg
fot. Canva / Vitpho
Ile kroków dziennie trzeba zrobić, aby schudnąć? Pilnuj tej liczby Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Ekspert obala kilka popularnych mitów

Jazda na rowerze integruje i zapobiega chorobom

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że aktywność ta może zapobiegać także wykluczeniu społecznemu. Jazda na rowerze, szczególnie w miastach o ugruntowanej infrastrukturze rowerowej, sprzyja integracji społecznej m.in. seniorów. Regularna jazda rowerem sprawia, że seniorzy częściej wychodzą z domu i tym samym łatwiej im poczuć się częścią społeczności.

Gdy mowa o jeździe na rowerze w kontekście osób starszych, trzeba też wspomnieć, że aktywność ta poprawia pracę układu krążenia i tym samym chroni przez zakrzepami i zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału. Poprawia też wydolność i wpływa na produkcję mazi stawowej w stawach kolanowych i biodrowym. Wzmacnia również mięśnie łydek, ud i pośladków. 

Jazda na rowerze, tak jak spacerowanie i inne aktywności ruchowe, chroni również przed rozwojem miażdżycy:

 - Powinniśmy się ruszać, chociażby 6000 kroków dziennie. Nie musimy chodzić na siłownię i dbać o rzeźbę, bo nie każdego na to stać finansowo czy emocjonalnie, ale zwykłe 6 000 kroków dziennie to jest absolutne minimum! Wystarczy zwykły spacer, a zmniejszymy ryzyko udaru mózgu i zawału serca! Warto też zadbać o dietę. - powiedział Pacjentom dr n. med. Marcin Wełnicki, zapytany o sposoby zapobiegania miażdżycy. 

Jazda na rowerze rozładowuje stres

W trakcie jazdy rowerem podnosi się poziom endorfin, nazywanych hormonami szczęścia. Stajemy się wówczas bardziej zrelaksowani i lepiej znosimy stresujące sytuacje. Ponadto wyładowujemy negatywne emocje. Zaletą jazdy na rowerze jest to, że przebywamy na świeżym powietrzu i obcujemy z naturą – a to również pozytywnie wpływa na psychikę.

Źródło: Blanca Marin Bosch, Wpływ ostrego wysiłku fizycznego na pamięć sekwencji ruchowych

Czytaj też:

Tak powstrzymasz rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów. Poznaj trzy złote zasady

Robert Karaś przyłapany na dopingu. Komentarz lekarza dla Pacjenci.pl

Działają niczym "miotełka" dla jelit. Jedzmy je codziennie