Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Działają niczym "miotełka" dla jelit. Jedzmy je codziennie
Daria  Siemion
Daria Siemion 08.03.2024 21:46

Działają niczym "miotełka" dla jelit. Jedzmy je codziennie

Otręby owsiane
fot. Shutterstock.com

Otręby owsiane to produkt, który powinniśmy wprowadzić do swojej diety. Zawierają wiele witamin, białka i błonnika, a ze względu na swoje dobroczynne właściwości, są popularme wśród osób dbających o linię. Co ważne, wykazują też wiele innych działań prozdrowotnych. Jakich? Przekonajcie się sami!


Otręby owsiane poprawiają funkcjonowanie mózgu, wspierają układ nerwowy, są dobre dla cukrzyków i sportowców. Oto dlaczego. 
 

Czym są otręby owsiane?

Otręby owsiane to produkt uboczny przemiału ziaren owsa. Powstają z zewnętrznych warstw ziarna, nazywanych inaczej łuskami. To popularny produkt spożywczy wykazujący szereg działań prozdrowotnych.

100 g otrębów owsianych zawiera:

  • 245 kcal,
  • 66 g węglowodanów,
  • 17 g białka,
  • 7 g tłuszczu,
  • 15 g błonnika,
  • 2 g kwasów tłuszczowych wielonienasyconych,
  • 2 g kwasów tłuszczowych jednonienasyconych,
  • 1 g kwasów tłuszczowych nasyconych.


Otręby mają postać drobno zmielonego proszku. Można kupić je w wielu popularnych marketach. W sklepach najczęściej można znaleźć je obok półek z płatkami owsianymi, mąk, mleka. Koszt opakowania (300 g) to około 6 zł

pexels-polina-tankilevitch-4725728.jpg
Otręby owsiane powstają z ziaren owsa Fot. Pexels / Polina Tankilevitch

 

Energetyzująca owsianka z dodatkiem kawy. Nie ma lepszego śniadania Nie na mleku, nie na wodzie. Owsianka na budyniu jest hitem nad hity

Jakie dobroczynne substancje znajdziemy w otrębach?

Otręby, ponieważ nie mają wiele kalorii, a przy tym mają wiele działających prozdrowotnie składników, określa się mianem produktów o dużej gęstości odżywczej. Znajdziemy w nich wiele minerałów i witamin. 


Składniki odżywcze obecne w otrębach:

  • witaminy z grupy B,
  • selen, 
  • mangan, 
  • wapń,
  • żelazo, 
  • cynk, 
  • magnez, 
  • fosfor, 
  • potas. 

Otręby owsiane są skarbnicą błonnika, który poprawia pracę jelit – pobudza je i oczyszcza. Jest nie tylko pożywieniem dla dobroczynnych bakterii, ale również wspiera proces redukcji masy ciała, a także zapobiega cukrzycy i otyłości.

Otręby owsiane – na co są dobre?

Otręby owsiane, ze względu na dużą zawartość błonnika, są rekomendowane dla osób odchudzających się. Ponieważ pęcznieją w żołądku, dają uczucie sytości na długo, nie mając przy tym wielu kalorii.

W tym szpitalu pacjenci grają w karty: 

Otręby owsiane poprawiają nie tylko pracę jelit, ale również mózgu. Zawierają substancje korzystnie wpływające na koncentrację, uczenie się i pamięć. Naukowcy uważają, że owies, z którego powstają, ma działanie przeciwdepresyjne.


Są też dobre dla cukrzyków, a wszystko dzięki wysokiej zawartości beta-glukanu – substancji, która wspomaga regulację poziomu cukru we krwi. Z tego samego powodu otręby są polecane osobom cierpiącym na insulinooporność.

Otręby owsiane – z czym jeść?

Otręby owsiane to doskonała opcja na śniadanie. Można połączyć je z owsianką albo jogurtem. Takie danie warto urozmaicić owocami, latem malinami, a zimą mandarynkami. Równie dobrze smakują jako koktajl z mlekiem lub na bazie roślinnego napoju.


Z otrębów owsianych można robić też wypieki: ciasteczka, muffinki, tarty. Dodanie ich do ulubionego ciasta spowolni proces wchłaniania cukru do krwi i sprawi, że słodyczami najemy się na dłużej.


Pamiętajmy jednak, aby nasza dieta była urozmaicona i że istnieją różne rodzaje otrębów o podobnym działaniu, np. orkiszowe czy żytnie – wszystkie są smaczne i zdrowe. Bez problemu kupimy je w każdym sklepie.
 

Zobacz też:

Ta herbata szkodzi naszej wątrobie. Polacy piją ją często

Czy można jeść czarną końcówkę banana? Wiele osób nadal wierzy w ten mit

O której godzinie jeść śniadanie? Wcześniej niż wielu z nas uważa

Pokonał raka. Lekarze nie dawali mu wielkich szans
Tomasz Prosińki, #TokTuMi, Instytut Zdrowia Mentalnego
Tomasz, z zawodu menadżer i finansista, ma 47 lat i chorował na nowotwór mózgu. Lekarze nie dawali mu większych szans. Dziś jest zdrowy, a fakt, że stanął oko w oko ze śmiercią, odmienił jego życie. Pomaga osobom wypalonym zawodowo i młodzieży w ramach akcji #TokTuMi, której patronem został portal Pacjenci.pl.W tym podcaście Tomasz o tym opowiada, jak możecie skorzystać z pomocy, albo wesprzeć akcję:Tomasz miał 44 lata, gdy dowiedział się, że jego mózg jest inny. Owszem, tak jak u zdrowego człowieka może i składał się z około stu miliardów neuronów, galaretowatej tkanki zbudowanej z wody, białka, tłuszczu i soli mineralnych. Twardych, miękkich i pajęczych opon mózgowo rdzeniowych czy setek innych skomplikowanych struktur, które - choć wszystkie razem ważą niewiele więcej niż bochenek chleba - to stanowią o mózgu jako najbardziej złożonej maszynerii wciśniętej w ludzką czaszkę.- Ale w moim rósł guz. Powoli i latami. Na zdjęciu z rezonansu przypomina piłkę tenisową. Albo jak kto woli: męską pięść. Niemal sześć na sześć centymetrów, całkiem sporo, bo na jedną czwartą całej czaszki, tuż za lewym oczodołem - opowiada historię choroby mężczyzna.
Czytaj dalej
Ci chorzy mogą starać się o orzeczenie uprawniające do ulg. Niewielu z nich o tym wie
nowotwór rak orzeczenie
Choroba onkologiczna wiąże się z ograniczoną w czasie niepełnosprawnością. Osoby mierzące się z nowotworem mogą ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności. Chorym przysługuje wiele ulg, znacznie ułatwiających życie. Na co mogą liczyć pacjenci chorzy na raka, którzy uzyskali takie orzeczenie i co im daje?
Czytaj dalej
Polecane