Działają niczym "miotełka" dla jelit. Jedzmy je codziennie
Otręby owsiane to produkt, który powinniśmy wprowadzić do swojej diety. Zawierają wiele witamin, białka i błonnika, a ze względu na swoje dobroczynne właściwości, są popularme wśród osób dbających o linię. Co ważne, wykazują też wiele innych działań prozdrowotnych. Jakich? Przekonajcie się sami!
Otręby owsiane poprawiają funkcjonowanie mózgu, wspierają układ nerwowy, są dobre dla cukrzyków i sportowców. Oto dlaczego.
Czym są otręby owsiane?
Otręby owsiane to produkt uboczny przemiału ziaren owsa. Powstają z zewnętrznych warstw ziarna, nazywanych inaczej łuskami. To popularny produkt spożywczy wykazujący szereg działań prozdrowotnych.
100 g otrębów owsianych zawiera:
- 245 kcal,
- 66 g węglowodanów,
- 17 g białka,
- 7 g tłuszczu,
- 15 g błonnika,
- 2 g kwasów tłuszczowych wielonienasyconych,
- 2 g kwasów tłuszczowych jednonienasyconych,
- 1 g kwasów tłuszczowych nasyconych.
Otręby mają postać drobno zmielonego proszku. Można kupić je w wielu popularnych marketach. W sklepach najczęściej można znaleźć je obok półek z płatkami owsianymi, mąk, mleka. Koszt opakowania (300 g) to około 6 zł.
Energetyzująca owsianka z dodatkiem kawy. Nie ma lepszego śniadania Nie na mleku, nie na wodzie. Owsianka na budyniu jest hitem nad hity
Jakie dobroczynne substancje znajdziemy w otrębach?
Otręby, ponieważ nie mają wiele kalorii, a przy tym mają wiele działających prozdrowotnie składników, określa się mianem produktów o dużej gęstości odżywczej. Znajdziemy w nich wiele minerałów i witamin.
Składniki odżywcze obecne w otrębach:
- witaminy z grupy B,
- selen,
- mangan,
- wapń,
- żelazo,
- cynk,
- magnez,
- fosfor,
- potas.
Otręby owsiane są skarbnicą błonnika, który poprawia pracę jelit – pobudza je i oczyszcza. Jest nie tylko pożywieniem dla dobroczynnych bakterii, ale również wspiera proces redukcji masy ciała, a także zapobiega cukrzycy i otyłości.
Otręby owsiane – na co są dobre?
Otręby owsiane, ze względu na dużą zawartość błonnika, są rekomendowane dla osób odchudzających się. Ponieważ pęcznieją w żołądku, dają uczucie sytości na długo, nie mając przy tym wielu kalorii.
W tym szpitalu pacjenci grają w karty:
Otręby owsiane poprawiają nie tylko pracę jelit, ale również mózgu. Zawierają substancje korzystnie wpływające na koncentrację, uczenie się i pamięć. Naukowcy uważają, że owies, z którego powstają, ma działanie przeciwdepresyjne.
Są też dobre dla cukrzyków, a wszystko dzięki wysokiej zawartości beta-glukanu – substancji, która wspomaga regulację poziomu cukru we krwi. Z tego samego powodu otręby są polecane osobom cierpiącym na insulinooporność.
Otręby owsiane – z czym jeść?
Otręby owsiane to doskonała opcja na śniadanie. Można połączyć je z owsianką albo jogurtem. Takie danie warto urozmaicić owocami, latem malinami, a zimą mandarynkami. Równie dobrze smakują jako koktajl z mlekiem lub na bazie roślinnego napoju.
Z otrębów owsianych można robić też wypieki: ciasteczka, muffinki, tarty. Dodanie ich do ulubionego ciasta spowolni proces wchłaniania cukru do krwi i sprawi, że słodyczami najemy się na dłużej.
Pamiętajmy jednak, aby nasza dieta była urozmaicona i że istnieją różne rodzaje otrębów o podobnym działaniu, np. orkiszowe czy żytnie – wszystkie są smaczne i zdrowe. Bez problemu kupimy je w każdym sklepie.
Zobacz też:
Ta herbata szkodzi naszej wątrobie. Polacy piją ją często
Czy można jeść czarną końcówkę banana? Wiele osób nadal wierzy w ten mit
O której godzinie jeść śniadanie? Wcześniej niż wielu z nas uważa