Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Tych zmian na języku nie lekceważ. Mogą być objawem chorej wątroby
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 16.03.2024 20:06

Tych zmian na języku nie lekceważ. Mogą być objawem chorej wątroby

Choroby, zdrowie, język
Fot. Freepic/ Stefa Merpik

Wygląd naszego języka mówi o chorobach więcej, niż się nam wydaje. W momencie gdy jest gładki, ma różowy kolor, a przy dotyku nie boli, wtedy z naszym zdrowiem wszystko jest w porządku. 

Niektóre zmiany na naszym języku mogą być powodem do niepokoju i objawem chorób. Czerwone plamki na języku, biały nalot czy obecność grudek to tylko część z nich. Jakie choroby dokładnie oznaczają?

Dlaczego na języku pojawiają się czerwone plamki?

Język jest częścią jamy ustnej i pełni ważne funkcje w procesie artykulacji, żucia, połykania czy odczuwania smaku. Zdrowy język powinien być sprężysty i gładki, a jego kolor różowy, bez żadnych plamek czy grudek. Jeśli taki nie jest, naszemu organizmowi najwyraźniej czegoś brakuje. Zmiany wyglądu języka mogą być objawem wielu chorób.

Zmiany na języku mogą być wynikiem zapalenia tego narządu, ale również wad rozwojowych. Według badań występowanie oraz charakter tych zmian mają związek z wiekiem pacjenta. Plamy na języku dziecka będą związane z innymi schorzeniami, niż u dorosłych. 

Czerwone plamki na języku lub tez zaczerwienienie koniuszka może być informacją o tym, że naszemu organizmowi brakuje witaminy z grupy B. Czerwone plamki na języku, którym towarzyszy ból czy pieczenie to najczęściej afty i pleśniawki.

Zobacz też: Matka ostrzega rodziców przed kwaśnymi żelkami. Mogą być bardzo szkodliwe

reka-dotykajac-gardla-pacjenta.jpg
Fot. Freepic
Ratownicy medyczni będą wykonywać USG. Duży sprzeciw lekarzy Tych leków nie stosuj dłużej niż kilka dni. Mogą powodować groźne skutki uboczne

Białe plamki i żółty nalot na języku to również objawy chorób

Z kolei bezbolesne białe plamki w kształcie białej siateczki mogą być objawem liszaja płaskiego. To często występująca przewlekła choroba skóry i paznokci, cechująca się powstawaniem drobnych czerwonych grudek. Nierzadko towarzyszy jej silny świąd. W niektórych przypadkach czerwone plamy ciemnieją. Choroba może mieć swoje stadium wyciszenia oraz wznowienia pod postacią nowych wykwitów.

Czerwone wykwity mogą być objawem niedokrwistości złośliwej, która wynika z niedoborów witaminy B12. Biały nalot pojawiający się na chropowatej powierzchni języka może być związany z infekcją bakteryjną - anginą. Angina to ostre zapalenie migdałków podniebnych i błony śluzowej gardła, wywołane przez bakterie paciorkowce. 

Angina jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową. Biały nalot na języku może też wiązać się zapaleniem ślinianek. To stan zapalny jednego lub więcej gruczołów ślinowych. Te gruczoły odpowiedzialne są za produkcję oraz magazynowanie śliny. Stan ten zwykle dotyczy ślinianek przyusznych i podżuchwowych. Zapalenie ślinianek może być spowodowane infekcjami lub kamicą ślinianek.

Czym są afty?

Żółty nalot na języku może być objawem chorej wątroby, ale też stanu zapalnego jamy ustnej czy też infekcji, która rozwija się w przewodzie pokarmowym. Zdarza się, że jest też skutkiem niewłaściwej higieny ustnej, złej diety czy palenia papierosów.

Zmiany w wyglądzie języka to również afty. To owrzodzenia jamy ustnej. Wyglądają  jak owalne czerwone plamki, które mogą boleć. Po kilku dniach pokrywają się biało-żółtym nalotem. Na ich powstawanie najbardziej narażone są osoby z obniżoną odpornością oraz alergicy. Afty mogą powstawać, gdy zbyt mocno myjemy zęby lub tez gdy dojdzie do zranienia języka. Warto dodać, że znikają one samoistnie po kilku tygodniach.

Warto też wspomnieć o czerwonej kroście na języku. Może ona być objawem stanu zapalnego ślinianek czy też objawem przeziębienia. Pisząc też o zmianach na języku, nie można nie wspomnieć o zaniku brodawek i suchości języka. Te elementy dość często pojawiają się u dzieci chorujących na cukrzycę.

Co oznacza puchnięcie języka? Narząd zaczyna puchnąć, w momencie gdy  organizmie pojawia się reakcja alergiczna.  Inna przyczyna obrzęku to wstrząs anafilaktyczny, niosący ze sobą zagrożenie życia lub zdrowia. Jeśli zauważasz u siebie te objawy na języku, udaj się do lekarza. Im wcześniejsze rozpoznanie schorzenia, tym lepiej dla twojego zdrowia.

Źródło:  O2/Ania radzi.pl

Czytaj też:

Palenie papierosów może wywołać ciężką chorobę jelit!

Te badania umożliwiają wczesne wykrycie groźnej choroby jelit. Wielu Polaków wciąż się ich boi!

Torbiel skórzasta - objawy, diagnostyka, usuwanie