Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Uratowała niejedną osobę.Ta metoda to „złoty standard” wykrywania wrzodów i raka żołądka!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 20.08.2023 14:48

Uratowała niejedną osobę.Ta metoda to „złoty standard” wykrywania wrzodów i raka żołądka!

gastroskopia
canva

Wrzody żołądka są jedną z najczęściej diagnozowanych chorób przewodu pokarmowego. Mają cykliczny i nawracający charakter i dwukrotnie częściej dotykają mężczyzn. W diagnostyce wrzodów wykonywane są zarówno badania inwazyjne, jak i nieinwazyjne. Jednak szczególne miejsce zajmuje endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dlaczego jest „złotym standardem”diagnostyki choroby wrzodowej? Odpowiedzi udzielił na ekspert. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow i specjalistą onkologii klinicznej lek. med. Olgą Urbanowską-Domańską.

Gastroskopia – wyklucza lub potwierdza istnienie choroby wrzodowej

Gastroskopia jest cennym badaniem diagnostycznym górnego odcinka przewodu pokarmowego: „Złotym standardem w diagnostyce choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy jest wykonanie endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego. Mówimy tutaj o gastroskopii, która jest już powszechnie dostępna. Przeprowadzenie gastroskopii umożliwi nam nie tylko rozpoznanie choroby wrzodowej, ale także pozwoli określić lokalizację wrzodu”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.

Gastroskopia umożliwia wykrycie zmian chorobowych żołądku, dwunastnicy i w obrębie przełyku. Dzięki niej można precyzyjnie pobrać materiał potrzebny do wykonania badania histopatologicznego. Podczas gastroskopii przeprowadza się również wiele zabiegów terapeutycznych, które nierzadko ratują życie. Są to

   • usuwanie polipów, 
   • tamowanie krwawienia
   • poszerzanie zwężeń przewodu.

Prawdopodobnie nie ma skuteczniejszej metody diagnostycznej górnego odcinka przewodu pokarmowego. W trakcie gastroskopii można także sprawdzić, czy w przewodzie pokarmowym chorego znajduje się bakteria Helicobacter pylori.

Projekt bez nazwy - 2023-08-16T225801.262.png

Rak żołądka – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie Jak bolą wrzody żołądka? Zapytaliśmy gastroenterologa

Gastroskopia – umożliwia wykrycie raka żołądka

„U pacjenta z przewlekłymi dolegliwościami, u którego standardowe leczenie nie przynosi rezultatów, należy zawsze wykonać gastroskopię, aby wykluczyć nowotwór, ewentualnie potwierdzić zakażenie Helicobacter pylori, które jest znanym czynnikiem predysponującym do rozwoju raka żołądka”. - powiedział specjalista onkologii klinicznej lek. med. Olga Urbanowska-Domańska.

Gastroskopia uratowała życie wielu osobom. Dzięki metodzie możliwie jest wykrycie wczesnego raka żołądka. A trzeba wspomnieć, że wczesne objawy nowotworu nie są charakterystyczne. Endoskopia w tym przypadku ma wysoką czułość, bo przekraczającą aż 90%. Stosuje się ją również w badaniach kontrolnych po leczeniu raka – umożliwia wykrycie, czy nie nastąpiła wznowa procesu nowotworowego.

Każdy, kto ma stałe objawy dyspetyczne powinien wykonać gastroskopię.

Te objawy to sygnał, by wykonać gastroskopię!

W przypadku wrzodów żołądka, charakterystycznym objawem, wskazującym na wrzody żołądka jest specyficzny rodzaj bólu, który umiejscawia się w nadbrzuszu: „Ma on charakter piekący, bądź też gniotący, o zmiennym natężeniu. Znaczące jest to, iż pokarm może ten ból nasilać lub wręcz odwrotnie, może go niwelować. Wszystko zależy od tego, gdzie wrzód jest umiejscowiony”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow

Rak żołądka we wczesnej postaci często nie powoduje dolegliwości: „Jest to nowotwór postępujący skrycie i powoli. Najczęstszymi dolegliwościami zgłaszanymi przez pacjentów są uczucie pełności w nadbrzuszu, szybkie przejadanie się, refluks żołądkowo-przełykowy i inne dolegliwości typowe dla choroby wrzodowej”. - powiedział specjalista onkologii klinicznej lek. med. Olga Urbanowska-Domańska.  

Te badanie również mogą uratować życie!

Oprócz wspomnianej gastroskopii w diagnostyce chorób nowotworowych wykonuje się również następujące badania:

   • kolonoskopia – jest to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W trakcie badania sprawdza się stan wnętrza jelita grubego. 
   • endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW) – badanie umożliwiające ocenę stanu dróg żółciowych i przewodów trzustkowych. 
   • Endoskopowa biopsja przełyku – badanie umożliwia potwierdzenie lub wykluczenia choroby nowotworowej przełyku.  
   • endoskopia jelita cienkiego – badanie umożliwia rozpoznanie zmian patologicznych w jelicie. 
   • bronchoskopia diagnostyczna – badnaie umożliwia wzrokową ocenę wyglądu błony śluzowej, strun głosowych, oskrzeli i tchawicy. 
   • cystoureteroskopia – badanie umożliwia ocenę wzrokową błony śluzowej wyścielającej pęcherz moczowy i obserwacje ewentualnych zmian patologicznych.