Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Urazy i złamania nosa
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:30

Urazy i złamania nosa

Urazy i złamania nosa
pixabay.com

Urazy i złamania nosa – przyczyny

W przypadku zderzenia frontowego z ciężkim przedmiotem nos przejmuje energię akcji. Do złamania kości nosa często dochodziło podczas walk bokserskich, dlatego obecnie bokserzy przed rozpoczęciem poważnej kariery podlegają chirurgicznemu usunięciu chrząstki z nosa. Najczęstszą przyczyną uszkodzeń są urazy mechaniczne spowodowane wypadkiem komunikacyjnym. Kości nosowe mogą ulec złamaniu także w wyniku niepozornie wyglądających upadków, jeśli przy kontakcie z podłożem zabrakło odpowiedniej amortyzacji. Wytrzymałość struktur kostnych twarzoczaszki jest kwestią wysoce indywidualną. Wypadek, który u jednego człowieka spowoduje jedynie stłuczenie, innej osobie może złamać nos. Konsekwencje to pęknięcie lub złamanie nosa z jego zniekształceniem.

Urazy i złamania nosa – objawy

Uszkodzeniu ulec może część chrzęstna, tkanki kostne lub tkanki miękkie. Wyjątkowo silne uderzenia prowadzą do deformacji jamy ustnej, oczodołów, przewodów słuchowych i gałek ocznych. Po złamaniu nosa występują charakterystyczne objawy. Typowy jest krwotok. Wyścielająca wewnętrzną ścianę narządu śluzówka w tym miejscu jest wyjątkowo ukrwiona. W młodym wieku krwawienie rozpoczyna się w sieci naczyń krwionośnych zgromadzonej w tzw. miejscu Kiesselbacha, z przodu przegrody. Starsze osoby doświadczają wypływu krwi z tylnej części jamy nosowej, ponieważ tam znajduje się rozgałęzienie tętnicy gardłowej. Krwawienia z nosa zazwyczaj są bardzo obfite i wymagają szybkie zatamowania. W skutek powikłań po uszkodzeniu naczyń krwionośnych tworzą się krwiaki i ropienie. Urazy i złamania nosa przyczyniają się do kłopotów z oddychaniem, występuje też łzawienie oczu.

Urazy i złamania nosa – diagnoza i leczenie

Każdy niepokojący uraz nosa wymaga konsultacji laryngologicznej najpóźniej w ciągu dwóch dni od momentu uszkodzenia. Lekarz ustala sposób deformacji struktur kostnych i obszar obrzęku tkanek miękkich. Oceniana jest także drożność jam nosowych, sprawdzając, czy we wnętrzu nie znajduje się jakieś ciało obce. Nieustające krwawienie wymaga wizyty na oddziale ratunkowym w celu zatamowania krwotoku.

Złamanie nosa

Jeśli w skutek uderzenia kość wgłębi się do środka, istnieje ryzyko uszkodzenia mózgu. Poszkodowany odczuwa wówczas bóle głowy i zawroty, pojawiają się problemy z pamięcią i nudności a z nosa wydostaje się jasna wydzielina. Tych sygnałów nie należy lekceważyć, gdyż uraz mózgu spowodowany wcześniejszym złamaniem nosa stwarza zagrożenie życia. Złamania o charakterze powierzchniowym leczone są za pomocą ręcznego nastawienia i zamieszczenia tamponady, która unieruchamia nastawione kości. Złamania poważne wymagają operacyjnego leczenia, które poprzedza znieczulenie.

Tagi:
Polecane