Wgłobienie jelit
Wgłobienie jelit – definicja
Patologiczne schorzenie polega na zgodnym z aktywnością motoryczną w procesie trawiennym wpuklaniu fragmentu jelita do światła i późniejszym wsunięciem części jednego jelita do drugiego. Nie udało się ustalić przyczyny teleskopowego wsuwania jelita. Wciągnięcie powoduje ucisk, przez który jelita nie są odpowiednio ukrwione. Na ścianach narządu tworzy się obrzęk a z czasem martwica. Kluczowe jest wczesne wykrycie wgłobienia jelit, jednak nie zawsze jest to możliwe. Choroba występuje u dorosłych bardzo rzadko.
Wgłobienie jelit – przyczyny
Podejrzewa się, że to wirus żołądkowo-jelitowy prowadzi do obrzęku tzw. kępka Peyera, skutkując wsuwaniem się fragmentu jelita. Także deformacje w postaci uchyłków i polipów utrudniają pasaż treści pokarmowej, przyczyniając się do patologicznej zmiany w obrębie układu pokarmowego. Defekt pojawiający się w ujściu jelita cienkiego w pobliżu kątnicy wynika z niewłaściwej budowy anatomicznej w przewodzie jelitowym – krezka jelitowa osiąga nienaturalną długość. Niektóre choroby, takie jak celiakia, hemofilia i mukowiscydoza powodują pogrubienie ściany jelita. Wśród osób dorosłych wgłobienie jelit może oznaczać trwający proces nowotworowy przy zakażeniu rotawirusowym lub występuje jako powikłanie po operacji ingerującej w jamie brzusznej.
Wgłobienie jelit – objawy
Pierwszym objawem jest kolkowy, silny ból brzucha powodujący nudności i wymioty i pogarszający ogólne samopoczucie. Dyskomfort objawia się w formie napadów. Symptomy obejmują także układ wydalniczy. Podczas wypróżniania dziecka pojawia się krew i śluz, stolec przybiera galaretowatą konsystencję. Dolegliwość ma charakter nawrotowy, występuje po karmieniu dziecka, kiedy inicjowane są procesy trawienne. Dziecko daje sygnały w postaci płaczu, rozdrażnienia, niemowlę przybiera skuloną pozycję ciała, kurcząc nóżki. Część jelita zdeformowana przez wgłobienie jest wyczuwalna przez dotyk, wgłobienie jelit posiada podłużny i łukowaty kształt. Symptomy choroby wymagają hospitalizacji.
Wgłobienie jelit – diagnostyka
Wykrycie zaburzenia nie jest łatwe, ponieważ początkowe objawy są podobne do zwykłej kolki brzusznej, często spotykanej u niemowląt. Palpacyjnie wyczuwa się czoło wgłobienia.Podczas badania USG widoczne są fragmenty jelita nachodzące na siebie, jednak dla pełnej diagnozy może być konieczne zlecenie tomografii komputerowej i badania radiologicznego. Na zdjęciu choroba przypomina tarczę strzelnicą w rzucie poprzecznym. Dla uzyskania stuprocentowej pewności o przebiegu wgłobienia jelit analizuje się zdjęcie radiologiczne po uprzednim wlaniu środka cieniującego do jelit, umożliwiając tym samym kontrastowe rozróżnienie zmian w przewodzie pokarmowym.