Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zapalenie nagłośni lub nagłośniowe zapalenie krtani – objawy, leczenie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Zapalenie nagłośni lub nagłośniowe zapalenie krtani – objawy, leczenie

Zapalenie nagłośni lub nagłośniowe zapalenie krtani – objawy, leczenie
pixabay.com

Zapalenie nagłośni lub nagłośniowe zapalenie krtani – charakterystyka choroby

Zapalenie nagłośni lub nagłośniowe zapalenie krtani – objawy

Zapalenie nagłośni lub nagłośniowe zapalenie krtani – leczenie

Zapalenie nagłośni lub nagłośniowe zapalenie krtani – charakterystyka choroby

Zapalenie nagłośni to stan zapalny nagłośni, wymagający natychmiastowego  leczenia. Na chorobę najczęściej zapadają dzieci w wieku od dwóch do sześciu lat. W wyniku choroby pojawia się stan zapalny i obrzęk. Opuchnięta nagłośnia może zablokować wejście do krtani i uniemożliwić oddychanie, co bezpośrednio prowadzi do śmierci. Zapalenie nagłośni (nagłośniowego zapalenia krtani) ma podłoże bakteryjne. Czynnikiem zapalnym najczęściej jest Haemophilus influenzae typu B. Dużo rzadziej chorobę wywołują takie bakterie jak Streptococcus pneumoniae lub Streptococcus pyogenes.

Pod względem anatomicznym nagłośnia to ruchoma, nieparzysta chrząstka krtani. Pokryta jest błoną śluzową o kształcie listka. Funkcją nagłośni jest zamykanie krtani podczas, np. połykania. Nagłośnia chroni przed jednoczesnym oddychaniem i przełykaniem pokarmu. Według statystyk nagłośnia jest dość odporna na choroby, ale kiedy ulegnie zapaleniu, może stwarzać realne zagrożenie życia.

Zapalenie nagłośni lub nagłośniowe zapalenie krtani – objawy

Pierwsze objawy nagłośniowego zapalenia krtani przypominają przeziębienie i  najczęściej zaczynają się w nocy. Chory zaczyna odczuwać silny ból gardła oraz pieczenie w jamie ustnej. Chory może być także osłabiony, mieć złe samopoczucie, podniesioną temperaturę i ból gardła także od strony zewnętrznej, co utrudnia przełykanie pokarmu.

Zapalenie nagłośni lub nagłośniowe zapalenie krtani ma charakterystyczny objaw, którym jest bardzo szybki rozwój choroby. Chory dość szybko dostaje wysokiej gorączki i ma poważne problemy z oddychaniem. Chory wówczas często przyjmuje postawę siedzącą i pochyla się do przodu, aby zminimalizować uczucie duszności. Inne, charakterystyczne objawy, które są znamienne dla zapalenia nagłośni, to nadmierne ślinienie się oraz chrypka, która prowadzi do utraty głosu.

Zapalenie nagłośni objawia się też świstem krtaniowym oraz przyspieszonym tętnem, które jest wynikiem tachykardii. Przez nadmierne niedotlenienie chory może czuć się senny albo nawet zasłabnąć.

Zapalenie nagłośni lub nagłośniowe zapalenie krtani – leczenie

Leczenie zapalenia nagłośni najczęściej odbywa się w szpitalu. Zanim karetka pogotowia do nas przyjedzie, jeśli czujemy się na siłach, możemy wyjść na świeże powietrze, zwłaszcza jeśli na dworze jest chłodno. To powinno pomóc zmniejszyć obrzęk i przeciwdziałać zamknięciu dróg oddechowych.

Sama diagnostyka w zapaleniu nagłośni polega na laryngoskopii pośredniej. Badanie opiera się na oglądzie krtani za pomocą specjalistycznego, wkładanego do jamy ustnej lusterka. Jeśli badanie jest uniemożliwione, lekarz zaleca zdjęcie rentgenowskie z boku szyi.

Leczenie zapalenia nagłośni odbywa się za pośrednictwem antybiotykoterapii. Bardzo często lekarz decyduje się także na dodanie do leczenia terapii sterydami. Jeśli antybiotyk nie działa, sterydy mogą przynieś pacjentowi ulgę zmniejszając obrzęk i poprawiając funkcję układu oddechowego. Jeśli leczenie przyniesie zamierzony skutek, zapalenie nagłośni mija dość szybko, a chory nie jest narażony na żadne powikłania. Warunek jest jeden – szybka interwencja lekarska.

Jeśli pacjent ma ostre stan zapalenia nagłośni, jest natychmiastowo leczony w szpitalu. Takie działanie może uchronić go przed śmiercią. Lekarz wykonuje zabieg, aby zapobiec uduszeniu oraz zminimalizować ryzyko zakażenia ogólnego przez bakterie. Jeśli się tak nie stanie, chory może doznać sepsy.

Leczenie chirurgiczne zapalenia nagłośni polega przede wszystkim na udrożnieniu krtani. W tym celu lekarz może zlecić intubację dotchawiczą lub zadecydować o nacięciu tchawicy, czyli, tracheotomii.

Tagi:
Polecane