Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Zauważyłeś na skórze te zmiany? To objaw chorej trzustki!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 29.09.2023 14:36

Zauważyłeś na skórze te zmiany? To objaw chorej trzustki!

chora trzustka
canva

Bez trzustki nie jesteśmy w stanie przeżyć. Bez niej nie powstaną hormony i sok trzustkowy. Jednak w porównaniu z innymi organami, trzustka nie wysyła wyraźnych sygnałów ostrzegawczych, gdy jej funkcjonowanie zostanie zaburzone. Mimo to jednym z objawów o tym alarmujących jest zmiana wyglądu skóry. Jak więc rozpoznać, że trzustka jest chora? O opinię poprosiliśmy specjalistę onkologii klinicznej. 

 

Skórne objawy chorej trzustki

Objawem ostrego zapalenia trzustki jest plamica. Na ciele chorego pojawia się plamista wysypka, zlokalizowana przede wszystkim na bocznych powierzchniach tułowia i w okolicy pępka. Przyczyną jest gromadzenie się krwotocznego płynu z otrzewnej w tkance podskórnej. Zmiany chorobowe mogą pojawić się także w obszarze brzucha i tułowia – w tym przypadku będą oznaką sinicy marmurkowatej.

O ostrym zapaleniu trzustki świadczą również:

 • gorączka,
 • nudności,
 • wymioty,
 • ból brzucha,
 • wzrost poziomu enzymu trzustkowego (amylaza).

Projekt bez nazwy - 2023-09-29T142446.876.png

To główny czynnik ryzyka występowania raka trzustki, o którym mało się mówi! Ostrzeżenie od lekarza O tym się nie mówi! Jest głównym czynnikiem ryzyka raka trzustki. Onkolog ostrzega

Zapalenie tkanki podskórnej może oznaczać raka trzustki!

Skutkiem zapalenie trzustki może być martwica tkanki podskórnej. Choroba ta dotyka często młodych ludzi między 30. a 40. rokiem życia. Wówczas na ramionach, pośladkach, tułowiu, udach i podudziach zaczynają być widoczne guzy lub grudki – ich średnica wynosi zazwyczaj ok. 1-5 cm. Zmiany tego rodzaju mogą pękać samoistnie i pozostawiać na ciele blizny – dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy choroba ma ciężki przebieg.

W przypadku licznych wykwitów zapalnych i martwiczych częstymi objawami są:

 • gorączka
 • ból brzucha,
 • wymioty.

Wczesnym objawem raka trzustki, o którym mało się mówi, jest także ból pleców:

„Bóle pleców w okolicy lędźwiowej, często promieniujące do brzucha, zazwyczaj kojarzone z dolegliwościami ze strony kręgosłupa, mogą wskazywać na rozwijającego się raka trzustki. Innymi objawami, które powinny skłonić do pogłębienia diagnostyki, są nagłe wystąpienie cukrzycy, biegunki, często występująca niestrawność. U pacjentów może pojawić się również tak nietypowy objaw jak obniżony nastrój lub depresja”. - powiedziała lek. specjalista onkologii klinicznej Olga Urbanowska – Domańska.

Rumień wędrujący, świąd skóry jako objawy chorej trzustki

Rumień wędrujący jest guzem trzustki, który może produkować i uwalniać hormony, przyczyniające się do powstawania zmian skórnych. W pierwszej fazie choroby średnica rumienia może być różna. Charakterystycznym objawem jest obecność pęcherza w centrum rumienia. Pęcherz jest delikatny i gdy zostanie uszkodzony, powstaje ognisko martwicy z ciemnym strupem. Skóra chorego w tym miejscu zmienia barwę. Chory odczuwa także ból i swędzenie skóry

Zmiany tego rodzaju widoczne są:

 • wokół ust,
 • na kończynach,
 • w kroczu,
 • w dolnej części brzucha.

Świąd skóry bywa następstwem obecności pod skórą kompleksów białkowych zawierających bilirubinę. Jednak nie zawsze towarzyszy temu zmiana koloru skóry – powodem jest niskie stężenie barwnika żółciowego. Świąd tego rodzaju może trwać nawet ponad 6 tygodni. Jego charakterystycznymi cechami jest to, że nie ma jednakowego nasilenia i trwa przewlekle.

Polecane