Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Rośnie liczba wypadków na hulajnogach. O tych zasadach koniecznie pamiętaj, zanim wsiądziesz na pojazd
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 08.08.2024 11:51

Rośnie liczba wypadków na hulajnogach. O tych zasadach koniecznie pamiętaj, zanim wsiądziesz na pojazd

O tych zasadach pamiętaj, zanim wsiądziesz na hulajnogę
Fot. Freepic

Hulajnogi elektryczne od kilku lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony osób w różnym wieku. Nic dziwnego, bo poza samą przyjemną jazdą możemy zaoszczędzić czas, dojeżdżając w dane miejsce bez korków. Jeździć na hulajnodze trzeba jednak rozważnie, a nie wszyscy potrafią to robić.

Złamania, skręcenia kończyn, ale również urazy klatki piersiowej, brzucha czy głowy to najczęstsze obrażenia spowodowane zbyt brawurową i nieostrożną jazdą na hulajnodze. Lekarze podkreślają, że do oddziałów urazów trafia niestety coraz więcej osób, poszkodowanych w wypadkach na hulajnodze.

Hulajnogi przeżywają szczyt popularności, lecz nie wszyscy potrafią z nich dobrze korzystać

Na hulajnogach można spotkać osoby w różnym wieku. Choć sama w sobie hulajnoga jest niezwykle przydatnym gadżetem, wciąż mnóstwo osób korzysta z niej nieodpowiedzialnie. Nadmierna prędkość oraz ryzykowna jazda we dwie osoby sprawiają, że bardzo często dochodzi do wielu wypadków. Choć regulaminy operatorów hulajnóg wymagają skończenia 18 lat, bardzo często na tych pojazdach można zobaczyć nastolatki czy też dzieci.

Zbyt dużo osób jeździ na hulajnodze za szybko i po chodnikach, nie posiadając również kasku oraz żadnych ochraniaczy. Konsekwencją są niestety pobyty na oddziałach urazowych Jak podkreślają lekarze, dziennie jest to nawet kilka osób, również dzieci i nastolatków.

2148733554.jpg
Fot. Freepic

 

Dziecko zatruło się muchomorem sromotnikowym. GIS przypomina o bardzo ważnych zasadach Papierówka jest idealna na szarlotkę. Dziś trudno ją dostać

Do wypadków dochodzi na chodnikach oraz drogach

Również policjanci ostrzegają, że hulajnogi elektryczne osiągają znaczną prędkość, natomiast upadek z nich może skutkować bardzo poważnymi obrażeniami. Ma to związek z wysoką energią kinetyczną. Podczas szybkiej jazdy hulajnogą może dochodzić do urazów kończyn, otarć, złamań, otwartych ran czy urazów klatki piersiowej oraz brzucha. Jak przestrzegają medycy - najgroźniejsze są urazy głowy.

Do wypadków może dochodzić również na drogach, a zazwyczaj poszkodowanymi są dzieci, potrącone przez kierowców. Niedawno Mazowiecka Drogówka informowała, że dzieci mają tendencję, by koncentrować się na pojedynczym bodźcu, natomiast w porównaniu do dorosłych mają dość ograniczone pole widzenia. Trzeba jeszcze dodać, że nie wszyscy niestety wsiadają na hulajnogę na trzeźwo. Nie trzeba więc mówić, jak może skończyć się taka jazda.

Zanim wsiądziesz na hulajnogę, pamiętaj o tych zasadach

Eksperci z amerykańskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich opracowali zestawienie pewnych zachowań, których trzeba pilnować podczas jazdy hulajnogą. Na podium listy znajduje się oczywiście kask, ale też rekomendacje, by używać również ochraniaczy na łokcie i kolana. Przed rozpoczęciem jazdy warto też sprawdzić, czy hulajnoga nie posiada żadnych uszkodzeń. Trzeba też przetestować hamulce. Ważne, by nie przewozić pasażerów, unikać słuchania muzyki i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Trzeba też prawidłowo parkować hulajnogi.

Dodajmy, że w 2022 r. użytkownicy hulajnóg w Polsce brali udział w 424 wypadkach - z których spowodowali 272. Zginęły w nich trzy osoby, natomiast 421 zostało rannych. Poszkodowanych zostało też 21 osób, które jechały hulajnogą jako pasażerowie.

Czytaj też:

W przypadku choroby na urlopie, możesz skorzystać ze świadczeń w ramach NFZ. Sprawdź, co ci się należy

USG mięśni - na czym polega, kiedy wykonać? Przebieg i wyniki

"Nie siedź na kamieniu, bo dostaniesz wilka". Lekarz tłumaczy, co to właściwie znaczy