100 tys. emerytów pokrzywdzonych przez państwo. Wielkie zmiany w emeryturach dopiero teraz
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pochyli się nad projektem ustawy o możliwość ponownego przeliczenia emerytur oraz rent rodzinnych, które zostały przyznane w latach 2009-2019. Proponowana data graniczna do 1 czerwca 2025 r.
100 tys. emerytów czeka na decyzję rządu
Projekt ustawy o ustaleniu wysokości emerytur i rent rodzinnych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019 dotyczy osób, które w tych latach składały wniosek o emeryturę.
Okazało się, że gdyby złożyły wniosek w innym miesiącu, ich świadczenia byłyby wyższe.
„Powyższe przekłada się jednak nie tylko na wysokość emerytury przyznanej w czerwcu danego roku, ale również ma wpływ na wysokość emerytury w zależności od miesiąca, w którym następuje ustalenie wysokości świadczenia, co może oznaczać ew. problem miesięcy bardziej lub mniej korzystnych na przejście na emeryturę, podobny do emerytur czerwcowych, który warto rozwiązać na przyszłość” – czytamy w projekcie ustawy.
Ówczesne przepisy nie przewidywały bowiem waloryzacji kwartalnych, a jedynie waloryzację roczną, co mogło skutkować przyznaniem świadczenia nawet o kilkaset złotych niższego.
Pierwsze objawy nerwicy. W ten sposób możesz ją rozpoznać Coraz więcej zwolnień lekarskich z tym samym kodem. Przyczyną często jest pracaNa waloryzację trzeba trochę poczekać
Mimo nowelizacji ustawy jeszcze w 2021 roku, poszkodowane osoby nie mogły liczyć na ponowne przeliczenie emerytur. Ma się to zmienić w czerwcu przyszłego roku.
Zgodnie z zapowiedzią rządu, wysokość nowego świadczenia „podlegałaby następnie waloryzacji na zasadach, jakie obowiązywały po dniu przyznania emerytury lub renty rodzinnej”.
6 miesięcy na złożenie wniosku
Obecnie resort rodziny pracuje nad tym, aby nowa ustawa weszła w życie od 1 czerwca 2025 roku. Na złożenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytur będzie 6 miesięcy od dnia wejścia jej w życie. Wyższe świadczenie przysługiwałaby od miesiąca, w którym został złożony wniosek. Jak podaje ZUS, nowelizacja może objąć niemal 100 tys. osób. I to Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w ciągu 60 dni od wyjaśnienia wszelkich okoliczności wydawałby decyzję w sprawie ustalenia wysokości emerytury lub renty rodzinnej.
„Celem projektu ustawy jest zrównanie sytuacji świadczeniobiorców, którym przyznano emeryturę lub rentę rodzinną w czerwcu w latach 2009-2019, ze świadczeniobiorcami, którym przyznano świadczenie w kolejnych latach” – czytamy w projekcie ustawy.
Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest Podsekretarz Stanu Sebastian Gajewski. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2025 r.
Źródło: gov.pl
Zobacz także:
2150 zł miesięcznie dla seniorów. Rząd planuje nowe wsparcie
Szkodliwa substancja w macie do lodówki z popularnej sieci sklepów. GIS wydał ostrzeżenie
Koniec darmowych świadczeń na NFZ. Wtedy zanika prawo do leczenia