„Nie ma powodu, żeby każdy szpital powiatowy bił się o maksymalną liczbę procedur”. Przed nami ważne posiedzenie rządu – będzie rewolucja?
Jeszcze w listopadzie rząd podejmie decyzje mogące zrewolucjonizować system szpitalnictwa w kraju. Premier Donald Tusk zapowiada zmiany, które mają zapewnić bardziej zrównoważony rozwój służby zdrowia.
Jednym z najważniejszych punktów reformy będzie organizacja placówek medycznych w taki sposób, aby każda z nich specjalizowała się w konkretnych procedurach. Premier podkreśla, że reforma będzie dążyć do podniesienia jakości opieki medycznej, a zarazem zapewnienia bezpieczeństwa finansowego poszczególnych placówek.
Szpitale zorganizowane według określonego pomysłu
Premier Donald Tusk podczas niedawnej konferencji zapowiedział, że reforma szpitalnictwa zakłada przemyślaną organizację placówek i procedur.
„Nie ma żadnego powodu, żeby każdy szpital powiatowy bił się o maksymalną liczbę procedur. Musimy zbudować rozsądną, zachodnią średnią jeśli chodzi o strukturę szpitali i sień procedur, która ma być tak rozłożona, aby uniknąć nieustannego przetargu” – podkreślił Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.
Według założeń, zredukowanie liczby oddziałów o niskim obłożeniu pacjentów pozwoli na efektywniejsze działanie szpitali i wyższą jakość usług. Przykładem są oddziały położnicze w mniejszych szpitalach, gdzie niska liczba porodów utrudnia zachowanie odpowiednich standardów.
Planowane zmiany
Jak wyjawił premier na konferencji prasowej, w przyszłym tygodniu oraz w połowie listopada rząd zajmie się kwestią przebudowania sieci szpitali. Chodzi o miejsca, w których bez większych strat można zlikwidować daną specjalizację lub oddział, po to, aby szpital mógł się utrzymać, specjalizować się i oferować usługi jak najwyższej jakości.
Jak będzie finansowana reforma?
Reforma będzie finansowana głównie ze środków Krajowego Planu Odbudowy, z którego Polska ma otrzymać 17 miliardów złotych, pisze portal Rynek Zdrowia, dodając, że wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk ujawniła, że blisko 10 miliardów złotych zostanie przeznaczonych na rozwój sektora szpitalnictwa. Celem jest nie tylko restrukturyzacja, ale także modernizacja placówek, aby mogły one oferować pacjentom jak najlepsze warunki leczenia. Inwestycje te mają wesprzeć zmiany strukturalne, których finalnym efektem ma być sieć wyspecjalizowanych szpitali.
Zobacz także:
Czy suplementacja kwasami omega-3 chroni serce? Ciekawe wnioski badaczy
Robaki tylko czekają, aż uchylisz okno. Czy są niebezpieczne?
Miniaturowa cząsteczka do zwalczania agresywnych nowotworów. Nowa terapia antynowotworowa MIT