Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > 26-letnia miss przegrała walkę z rakiem szyjki macicy. Lekarze alarmują!
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 16.10.2023 18:02

26-letnia miss przegrała walkę z rakiem szyjki macicy. Lekarze alarmują!

śmierć modelki
canva.com

Urugwajskie media poinformowały o śmierci Miss Urugwaju Sheriki De Armas. Modelka 2 lata walczyła z nowotworem. Lekarze alarmują, że na raka szyjki macicy chorują coraz młodsze kobiety. 

Sherika De Armas przegrała walkę z nowotworem

Dwa lata temu modelka i przedsiębiorczyni Sherika De Armas usłyszała straszną diagnozę – rak szyjki macicy. Od tego momentu była poddawana terapii. 

Poza pracą modelki, Sherika sprzedawała produkty kosmetyczne w salonie urody Shey De Armas Beauty Studio. Angażowała się także w działania Fundacji Pérez Scremini - organizacji przeciwko rakowi u dzieci.

Brat modelki zamieścił w mediach społecznościowych wzruszający wpis: Lataj wysoko, mała siostrzyczko. Zawsze i na zawsze”. 

Obecna Miss Urugwaju, Carla Romero wyznała, że Sherika De Armas była “zbyt doskonała dla tego świata. Jedna z najpiękniejszych kobiet, jakie kiedykolwiek spotkałam w moim życiu”. 

Projekt bez nazwy - 2023-10-16T175740.044.png

Rak piersi. Czy możesz zrobić badanie genetyczne? W Łodzi wykonano pierwszą w Polsce "operację Angeliny Jolie" metodą laparoskopową

Dlaczego chorują coraz młodsze kobiety?

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku wykrywa się go u ponad 500 tysięcy kobiet, z czego około 300 tysięcy umiera. 

Choć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy wzrasta z wiekiem, w ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowalności na ten nowotwór wśród młodszych kobiet, nawet poniżej 30 roku życia. 

Przyczyny tego zjawiska nie są do końca poznane, ale przypuszcza się, że mogą mieć związek ze zmianami stylu życia, takimi jak: większa liczba partnerów seksualnych, niestosowanie prezerwatyw, późna ciąża, nadmierna ekspozycja na stres i zanieczyszczenie środowiska. Ponadto, młode kobiety często nie są świadome zagrożenia rakiem szyjki macicy i nie chodzą regularnie na badania profilaktyczne, które dają szansę na wykrycie zmian przedrakowych i wczesne wdrożenie terapii. 

Przyczyny i profilaktyka raka szyjki macicy

Główną przyczyną raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który przenosi się drogą płciową. Inne czynniki ryzyka zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania na raka szyjki macicy to między innymi: wiek, palenie tytoniu, osłabienie układu odpornościowego, wcześnie rozpoczęcie współżycia, duża liczba partnerów seksualnych, niewykonywanie regularnych badań cytologicznych.

Rak szyjki macicy wykryty na wczesnym etapie może być skutecznie leczony. Dlatego tak ważne jest to, aby kobiety niezależnie od wieku poddawały się regularnie badaniom profilaktycznym. Jedną z najbardziej skutecznych form pierwotnej profilaktyki raka szyjki macicy i innych nowotworów jest szczepionka przeciw HPV. 

Jeżeli dana osoba nie rozpoczęła współżycia, nie występuje zakażenie, nie ma wytworzonych przeciwciał, jest to idealny moment, żeby się zaszczepić. Nawet zakażone osoby warto zaszczepić, ponieważ dodatkowo uzyskujemy przeciwciała przeciwko pozostałym typom wirusa, zmniejszając ryzyko nabycia typu onkogennego.” - powiedziała dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.