Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > 6 objawów raka jelita. To z nim przegrał walkę Tomasz Jakubiak. Nigdy ich nie ignoruj
Daria  Siemion
Daria Siemion 14.05.2025 15:26

6 objawów raka jelita. To z nim przegrał walkę Tomasz Jakubiak. Nigdy ich nie ignoruj

Tomasz Jakubiak, objawy raka jelita grubego
Fot. Instagram / @tomasz_jakubiak, Canva

30 kwietnia 2025 roku, po ponad rocznej walce z chorobą, zmarł uwielbiany przez widzów TVN kucharz Tomasz Jakubiak. Juror programu kulinarnego MasterChef zmagał się z rakiem jelita grubego i dwunastnicy. Jego otwartość na temat rozwoju choroby i przebiegu leczenia, może pomóc innym we wczesnym dostrzeżeniu objawów.

Rak jelita, na którego chorował Tomasz Jakubiak, to cichy i podstępny nowotwór. W około 20 proc. przypadków chorzy trafiają do lekarza w poważnym stanie: zapaleniem otrzewnej, ciężkimi zaparciami, niedrożnością przewodu pokarmowego czy krwawieniem z odbytnicy. Niestety, prawie 25 proc. nowotwór jelita grubego jest diagnozowanych w zaawansowanym stadium, gdy dochodzi już do przerzutów, a rokowania są słabe. Chorzy przypisują swoje dolegliwości innym, mniej poważnym schorzeniom, a nawet lekarze nie podejrzewają raka…

Jakie objawy daje rak jelita i na co zwrócić uwagę? Oto 6 najczęstszych – kiedy tylko się pojawią, wykonaj niezbędne badania.

1. Bóle brzucha (44 proc. przypadków)

Bóle brzucha w przebiegu raka jelita mogą mieć charakter skurczowy lub tępy, pojawiać się okresowo lub stale. Wynikają one z częściowego lub całkowitego zwężenia światła jelita przez guz, co prowadzi do zaburzenia trawienia, bolesnego rozciągania ścian jelita i drażnienia nerwów. Ból może pojawiać się zwłaszcza po jedzeniu.

ból brzucha
Ból brzucha jest najczęstszym objawem raka jelita  Fot. Pixabay / unknownuserpanama

2. Zmiana rytmu wypróżnień (43 proc. przypadków)

Ten objaw może przyjmować zarówno postać biegunek, jak i zaparć. Co więcej, dolegliwości mogą występować naprzemiennie. Dzieje się tak, ponieważ guz wpływa na motorykę jelit i ich drożność, co powoduje nieregularne wypróżnienia. Oprócz tego może pojawiać się uczucie niepełnego wypróżnienia – to również charakterystyczny objaw.

3. Krew w stolcu (40 proc. przypadków)

Krew w stolcu może być mocno widoczna lub nie. Jeżeli guz jest zlokalizowany w górnym odcinku jelita grubego pojawią się ciemne smoliste stolce (im wyżej, tym ciemniejsza krew), natomiast jeżeli jelito krwawi w dolnym odcinku, stolec może być czerwonawy, a na papierze toaletowym mogą pojawiać się ślady krwi. Krwawienie jest spowodowane uszkodzeniem naczyń krwionośnych w obrębie guza. 

toaleta
Warto rzucić okiem na stolec przed spłukaniem. Ciemny kolor może świadczyć o raku jelita Fot. Freepik

4. Ogólne osłabienie (20 proc. przypadków)

Uczucie ciągłego zmęczenia i brak sił to niespecyficzne, ale częste objawy chorób  onkologicznych. Są wynikiem przewlekłego stanu zapalnego, utraty krwi, niedożywienia i zaburzeń hormonalnych spowodowanych przez guz. Jeżeli pojawia się bez wyraźnej przyczyny, wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Czytaj także: Senność, ciągłe zmęczenie? Oto 3 pierwiastki, których może Ci brakować

5. Niedokrwistość (11 proc. przypadków)

Niedokrwistość, czyli anemia, często występuje w przypadku raka jelita grubego położonego w kątnicy (pierwszej i najszerszej części jelita). Jeżeli guz krwawi przez dłuższy czas, może to prowadzić do niedoboru żelaza i anemii – nierzadko to jeden z pierwszych wyraźnych objawów choroby. Czytaj także: Niedokrwistość (anemia) – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

6. Utrata masy ciała ( 6 proc.)

Utrata masy ciała bez zmiany diety i aktywności fizycznej może oznaczać, że organizm jest wyniszczony przez chorobę. Taki stan nazywa się kacheksją nowotworową. Jego typowe objawy to brak apetytu, zaburzenia wchłaniania, spadek wagi. Niestety, wystąpienie kacheksji nie rokuje zbyt dobrze – oznacza, że nowotwór jest w zaawansowanym stadium. Czytaj także: Lekarz tłumaczy, jak boli rak jelita. To na niego chorował Tomasz Jakubiak

Jeżeli zauważysz u siebie lub  znajomej osoby któryś z wymienionych objawów, a zwłaszcza kilka na raz, skonsultuj się z lekarzem – wczesna diagnoza znacząco zwiększa szanse remisji. Pacjenci, u których chorobę wykryto w początkowym stadium mają 90 proc. szans na 5-letnie przeżycie.