Masz tę grupę krwi? To oznacza większe ryzyko udaru

Udar to groźny stan, który może prowadzić do poważnych, a nawet śmiertelnych konsekwencji. Spośród czynników ryzyka wystąpienia udaru wymienia się, m.in. stres, choroby układu krążenia i niezdrowy tryb życia. Ale to nie wszystko.
Naukowcy odkryli, że ryzyko udaru zwiększa także jedna z grup krwi. Wyniki badania są alarmujące. A Ty - znasz swoją grupę krwi?
Czym jest udar?
Udar to nagłe zaburzenie krążenia krwi w mózgu, które prowadzi do uszkodzenia komórek nerwowych w wyniku niedotlenienia. Może przybierać dwie główne postacie:
- udar niedokrwienny, spowodowany zatkaniem naczynia krwionośnego,
- udar krwotoczny, który jest wynikiem pęknięcia naczynia i wylewu krwi do mózgu.
Oba typy są stanami zagrażającymi życiu i wymagają natychmiastowej interwencji medycznej.
Objawy udaru pojawiają się nagle i mogą obejmować:
- trudności z mówieniem,
- opadanie kącika ust,
- osłabienie lub paraliż jednej strony ciała,
- zawroty głowy,
- zaburzenia widzenia,
- nagły, silny ból głowy.
Skutki udaru mogą być bardzo poważne, ale zależą od tego, jak bardzo był rozległy. Osoba po udarze może zmagać się z częściowym paraliżem, problemami z mową, trudnościami w poruszaniu się, zaburzeniami pamięci, koncentracji i równowagi. W cięższych przypadkach udar może prowadzić do trwałej niepełnosprawności lub nawet śmierci.
To także może Cię zainteresować: 23-latka miała udar. Była zdrowa, poza jednym objawem

Udar – czynniki ryzyka
Do najczęstszych czynników ryzyka udaru należą:
- nadciśnienie tętnicze,
- choroby serca (np. migotanie przedsionków),
- cukrzyca,
- podwyższony poziom cholesterolu.
Wszystkie te schorzenia wpływają na kondycję naczyń krwionośnych i mogą prowadzić do ich uszkodzenia lub zatkania. Nie bez znaczenia są także otyłość, brak aktywności fizycznej i palenie papierosów.
Zwiększone ryzyko udaru powoduje też:
- przewlekły stres,
- nadużywanie alkoholu,
- niezdrowa dieta bogata w tłuszcze nasycone i sól.
Coraz częściej wskazuje się także na czynniki genetyczne.
Przeczytaj też: 2-latek miał udar. Był w ciężkim stanie. “Tak małego pacjenta jeszcze nie mieliśmy”

Masz tę grupę krwi? Czujniej obserwuj swoje zdrowie
Naukowcy z Uniwersytetu w Maryland odkryli, że w przypadku udaru ryzyko zwiększa również grupa krwi. Swoje wnioski opublikowali w magazynie „Neurology”. Przeanalizowali dane prawie 17 tys. pacjentów po udarze w wieku 18-59 lat i porównali ich wyniki z tymi, pochodzącymi od 600 tys. zdrowych osób.
Po analizie chromosomów i wariantów genetycznych zauważono związek między zaburzeniami krążenia mózgowego a grupą krwi. Okazało się, że osoby z grupą A miały o 16 proc. wyższe ryzyko udaru, natomiast osoby z grupą 0 – o 12 proc. niższe prawdopodobieństwo tego zdarzenia.
Choć zauważono tę prawidłowość, nie wiadomo jeszcze, dlaczego tak jest:
„Wciąż nie wiemy, dlaczego grupa krwi A niesie ze sobą wyższe ryzyko, ale prawdopodobnie ma to coś wspólnego z czynnikami krzepnięcia krwi, takimi jak płytki krwi i komórki wyściełające naczynia krwionośne, a także innymi krążącymi białkami, które odgrywają rolę w rozwoju zakrzepów krwi” – powiedział współprowadzący badanie dr Steven J. Kittner.
Z badań wynika także, że osoby z grupą krwi A mają nieco wyższe ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich w nogach.
Źródło: medschool.umaryland.edu/news/2022/um-school-of-medicine-researchers-find-blood-type-linked-to-risk-of-stroke-before-age-60.html





































