Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > 6 rodzajów bólu wywołanych przez stres. Nr 2 to zmora naszych czasów
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 17.01.2024 19:13

6 rodzajów bólu wywołanych przez stres. Nr 2 to zmora naszych czasów

ból spowodowany stresem
canva

Odczuwanie bolesnego skurczu w stresującej sytuacji jest znane większości z nas. Życie w przewlekłym stresie, spowodowanym np. trudną sytuacją w pracy czy w domu, może być przyczyną chronicznego bólu, którego często nie utożsamiamy ze stresem. Jak więc ciało może informować, że sobie z nim nie radzi? 

 

Ból to sygnał ostrzegawczy

Przewlekły stres to jeden z największych wrogów człowieka. Działa podstępnie i w końcu uderza w czuły punkt. Jeśli stres jest krótkotrwały, może mobilizować. Mimo iż wielu z nas najchętniej pozbyła się stresu, to towarzyszy nam w codziennym życiu i w razie potrzeby mobilizuje siły organizmu i zwiększa wydolność funkcji poznawczych – umiarkowany stres potrafi pobudzić i zmotywować do znalezienia wyjścia z trudnej sytuacji.

Jednak gdy trwamy w tym stanie dłużej, jego wpływ na zdrowie będzie tragiczny. W tym przypadku objawami nie są już tylko spocone dłonie i przyspieszone bicie serca. Z powodu przewlekłego stresu może pojawić się ból – i oto kilka jego rodzajów.

Projekt bez nazwy - 2024-01-17T150818.678.png

Poznaj właściwości zdrowotne śmiechu. Jak śmiech wpływa na kondycję organizmu? Działa antystresowo i uspokajająco, ale nie tylko! Na co pomaga ashwagandha?

Stres jako źródło bólu

 • ból głowy

Pod wpływem stresu i negatywnych emocji może pojawić się napięciowy ból głowy. Pojawia się zarówno po długotrwałym stresie, jak i jednorazowym wydarzeniu powodującym, że poziom stresu rośnie gwałtownie. Bóle tego rodzaju mają niezbyt duże natężenie. Dana osoba może odczuwać ucisk w głowie, jakby ktoś zacisnął wokół niej obręcz.

 • ból brzucha

W ciągu roku lekarze w Polsce odnotowują ponad 100 milionów bólów w obrębie brzucha. I nie są one związane z menstruacją. Szacuje się, że ma ten problem aż 62% Polaków. Powodować go może także stres. Nerwowa sytuacja sprawia, że oś podwzgórze-przysadka-nadnercza ulega pobudzeniu. Wtedy wydziela się kortyzol, hormon stresu. Z jego powodu dochodzić może do zmiany składu mikrobioty jelitowej.

Ból brzucha jest objawem zespołu jelita drażliwego. Jacek Kowerzanow, gastroenterolog, zapytany o przyczyny choroby powiedział: „Jedna, główna przyczyna do tej pory nie została poznana. Przyjmuje się, że duże znaczenie ma tutaj zaburzenie interakcji na osi mózg - jelita. Przyczyny psychologiczne, przede wszystkim czynniki stresogenne mogą doprowadzić do zaburzeń motoryki jelita, bądź tak zwanej nadwrażliwości. W trakcie badań okazało się także, że w zespole jelita drażliwego dochodzi do zaburzeń, dysbiozy jelitowej w szczególności po infekcji, czyli kiedy pacjent przejdzie zakażenie przewodu pokarmowego (bakteryjne, pasożytnicze lub wirusowe)".

Ból odczuwany jest jako ucisk, kolka lub skurcz. Towarzyszyć mogą mu zgaga, pieczenie w żołądku, wzdęcia, biegunka lub zaparcia i suchość w jamie ustnej.

 • ból karku

Stres podnosi wydzielanie adrenaliny, czego skutkiem mogą być nerwobóle, blokady ruchomości i utrata energii. Mięśnie zaczynają się naprzemiennie kurczyć i napinać – skutkiem tego jest, że ulegają niekiedy przeciążeniu. Ból tego rodzaju jest tępy, pojawia się z tyłu głowy i sięga aż po barki. Towarzyszyć mogą mu zawroty głowy, nudności i szum uszny – wówczas wskazana jest już wizyta u lekarza.

 • drętwienie rąk

Drętwienie rąk przeważnie powoduje uszkodzenie ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego. Jednak powodować może je także stres – podczas stresogennych sytuacji odczuwalne bywa niekiedy mrowienie palców.

 • ból kolan

Długotrwały stres bywa przyczyną problemów reumatycznych i powoduje zmiany w kościach i stawach. Z jego powodu może dochodzić do często powtarzających się napięć mięśni i urazów m.in. kolan.

 • ból bioder

Życie w przewlekłym stresie może spowodować napięcie mięśni i ograniczyć ich ruchomość – także bioder. Na stan bioder niekorzystnie wpływają także choroby zwyrodnieniowe stawów, stany zapalne chrząstek stawowych, urazy i złamania w obrębie miednicy i kości udowej.

Jak radzić sobie ze stresującą sytuacją?

Metod zwalczania stresu jest wiele. Warto by każdy z nas znalazł taką, która pomaga jemu – oczywiście pod warunkiem, że nie jest szkodliwa zarówno dla niego, jak i innych. Zalecenia Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia w tej kwestii są następujące:

 • uspokój oddech,
 • zaciskaj pięści obu dłoni i je otwieraj,
 • przyjmij pozycję antystresową – przeciągnij się, ziewnij, potrząśnij ciałem, podskocz, stań z wyprostowanymi plecami, ramionami do tylu, głową zadartą ku górze, na lekko rozstawionych nogach. Poruszaj twarzą.
 • włącz muzykę, która Cię odpręża,
 • pójdź do innego miejsca,
 • skoncentruj uwagę na czymś innym niż stresie,
 • popatrz na coś, co Cię zrelaksuje np. obraz.
Polecane