Pacjenci.pl Żywienie Czy da się schudnąć bez liczenia kalorii? Dietetyczka odpowiada
Fot. Freepic/anetalancuchowska.pl

Czy da się schudnąć bez liczenia kalorii? Dietetyczka odpowiada

27 października 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Wielu z nas chce schudnąć, lecz bez nadmiernego liczenia kalorii. Mówi się, by zamiast liczenia kalorii, które może być obciążające, skupić się na komponowaniu posiłków z odpowiednich składników i wsłuchać się w potrzeby swojego ciała -to pomoże wprowadzić zdrowsze nawyki na co dzień. Co na to dietetycy? Dietetyczka Aneta Łańcuchowska zdradziła, czy da się chudnąć, bez liczenia kalorii?

Jak schudnąć bez liczenia kalorii?

Jak schudnąć, bez męczącego liczenia kalorii? Jak wyjaśnia dietetyczka, Aneta Łańcuchowska: możesz nie liczyć tych kalorii, możesz jeść intuicyjnie, ale żeby schudnąć, trzeba zapewnić sobie ujemny bilans energetyczny. Więc nawet jeżeli ty nie będziesz liczyć kalorii, to one, tak czy inaczej, będą się za ciebie liczyć ujemny bilans energetyczny. Jeżeli chcesz schudnąć, jeżeli powinnaś schudnąć, to codziennie powinnaś sobie mniej dostarczać, o ok. 500 kcal. Te 500 kcal mniej w ciągu dnia będzie sprawiało, że będziesz chudła ok. 0,5 tygodniowo. I to jest taki optymalny spadek wagi" - wyjaśniła za pomocą mediów społecznościowych dietetyczka, Aneta Łańcuchowska.

Utrzymanie deficytu kalorycznego jest kluczowe w procesie utraty wagi

Dodajmy, że utrzymanie deficytu kalorycznego jest kluczowe w procesie utraty wagi, a zbilansowany jadłospis, oparty na pokarmach bogatych w wartości odżywcze, może uczynić ten proces przyjemniejszym i łatwiejszym do utrzymania w dłuższej perspektywie. Staranne podejście do porcji, uzupełnione zdrowymi wyborami – białkiem, zdrowymi tłuszczami i warzywami, pomoże uniknąć skrajnych wyrzeczeń i pozwoli cieszyć się jedzeniem, jednocześnie osiągając swoje cele.

Również regularna aktywność fizyczna jest ważnym elementem zdrowego stylu życia i wspomaga odchudzanie , ale nie musi być intensywna, by przynosić efekty. Codzienne spacery, sesje jogi, pływanie, a nawet aktywności domowe, jak sprzątanie, wprowadzą ciało w ruch i pomogą spalić dodatkowe kalorie, jednocześnie poprawiając metabolizm.

Taki zróżnicowany ruch, zwłaszcza kiedy jest przyjemny i naturalnie włączony w codzienny tryb życia, przynosi długotrwałe korzyści i wspiera redukcję masy ciała w zdrowy, zrównoważony sposób.

Czym jest zasada "to lub to"?

Warto podkreślić, że zdrowe podejście do odchudzania opiera się na umiarze i zrozumieniu potrzeb organizmu . Planowanie posiłków, które są sycące i dostarczają wartości odżywczych, może skutecznie zapobiegać napadom głodu i wspierać regularne spożycie jedzenia bez popadania w restrykcyjne ograniczenia.

Zwracanie uwagi na sygnały głodu i sytości pozwala lepiej zarządzać ilością spożywanych kalorii, a jednocześnie unikać nadmiernego jedzenia. Takie nawyki sprawiają, że efekty są bardziej stabilne, a proces staje się naturalną częścią życia, nie tylko tymczasową zmianą. Pierwsze efekty mogą być świetną motywacją, ale sukces wymaga czasu – każdy ma swój rytm, a cierpliwość w tym procesie jest kluczowa.

Zasada „to lub to” to prosta i skuteczna metoda na stworzenie deficytu kalorycznego bez potrzeby dokładnego liczenia kalorii. Pozwala na wprowadzenie balansu między węglowodanami i tłuszczami, co daje dużą elastyczność w komponowaniu posiłków. Decydując się na jeden z tych makroskładników na dany posiłek, łatwiej jest kontrolować spożycie kalorii, jednocześnie dostarczając organizmowi to, czego potrzebuje.

Przykładowo, jeśli wybierasz posiłek z pieczywem lub makaronem, wystarczy ograniczyć lub wyeliminować dodatki tłuszczowe, jak masło czy awokado. Jeśli zaś masz ochotę na posiłek z tłuszczami, jak sałatka z orzechami i oliwą, warto wtedy pominąć dodatek węglowodanowy. To podejście pozwala jeść świadomie, zachowując różnorodność i przyjemność z jedzenia, co jest kluczowe dla długotrwałych efektów.

Czytaj też:

Przyczynia się do nowotworów układu pokarmowego. Jemy to codziennie

Dieta po kolonoskopii – czego unikać, na co zwracać uwagę. Ta wiedza może Ci się przydać

Co jeść i pić przy biegunce? Te produkty pomogą ci szybciej wrócić do zdrowia


Po tym poznasz, że masz chorą śledzionę. Ból brzucha jest nietypowy
Rodziny blisko 3 tysięcy zmarłych mogą ubiegać się o odszkodowania. Skandal z zakażoną krwią
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko