Czy wszczepienie implantu boli? Dentysta mówi, co pacjent może wtedy czuć
Każdy z nas marzy o pięknych i zdrowych zębach. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wszczepienie implantu, aby na tym miejscu mogła pojawić się nowa korona. Jednak z czym wiąże się taki zabieg i czy jest on bolesny? Odpowiada dr n. med. i n. o zdr. lek. dent. Jacek Michał Nowak.
Wszczepienie implantu a ból
Implant, czyli wszczep, który zastępuje korzeń naszego zęba, jest podstawą, na której można odbudować koronę zęba. Jest to świetne rozwiązanie dla zęba, który uległ złamaniu, pęknięciu, lub jest niezdatny do leczenia. Ten sposób może być stosowany w przypadku pojedynczego ubytku oraz większych braków.
Wiele pacjentów ma obawy związane z bólem podczas zabiegu lub nieprzyjemnym uczuciem po jego wykonaniu. – Generalnie wszczepienie implantu jest dużo lepiej znoszone przez pacjentów niż ekstrakcja zęba. Dużo lepiej się goi oraz jest mniej dolegliwości bólowych. Pacjenci nawet lepiej znoszą wszczepienia implantu niż usunięcie ósemki, czy chociażby usunięcie zwykłego zęba. W większości przypadków nie występuje obrzęk, a następnego dnia można funkcjonować zupełnie normalnie – mówi w rozmowie z Pacjentami lek. dent. Jacek Michał Nowak.
Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? Mamy odpowiedź specjalisty! Próchnica zębów - 10 faktów i mitów. Ekspert tłumaczyPrzygotowanie i proces wszczepienia implantu
Zanim pacjent zostanie zakwalifikowany do wszczepienia implantu, ważna jest konsultacja medyczna. Czasami taka konsultacja może wymagać nie tylko stomatologa, ale także kilku innych specjalistów, którzy przeprowadzą dogłębny wywiad medyczny z pacjentem. Dodatkowo lekarz może zalecić szereg badań, które wykluczą ewentualne choroby. Badanie jamy ustnej, badanie stomatologiczne to kolejny z etapów, który pozwoli stwierdzić, czy pacjent może mieć wszczepiony implant. Przed wszczepieniem implantu ważne jest również zadbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej, która zostanie podjęta w profesjonalny sposób przez lekarza.
– Istnieją różne protokoły, gdyż są przypadki kiedy możemy natychmiastowo wszczepić implant, czyli od razu po usunięciu zęba w zębodół lub w przegrodę międzykorzeniową wszczepiany jest implant. Jeżeli nie ma takiej możliwości, albo trzeba to odsunąć w czasie to wtedy mamy do czynienia z implantacją odroczoną, czyli po kilku miesiącach w momencie kiedy kość się wygoi, to można dopiero wkręcić w to miejsce implant. Sam zabieg wszczepienia implantu polega na nawierceniu w kości łoża dla implantu, a następnie wprowadzeniu implantu. Jeżeli warunki kostne są dobre, zabieg trwa około 30 minut – tłumaczy Pacjentom lek. dent. Jacek Michał Nowak.
Dbanie o implant po zabiegu
– Trudno dbać o same implanty, ponieważ znajdują się one w kości. Natomiast dbamy o prace protetyczne, czyli korony na implantach. Implant zastępuje korzeń, a wykonanie na nim pracy protetycznej jest możliwe przeważnie dopiero po jego wygojeniu, czyli mniej więcej po 4-6 miesiącach – mówi dentysta.
– Są sytuacje, kiedy da się obciążyć natychmiastowo implant i od razu wykonać koronę, jednak w większości przypadków odczekuje się wcześniej wspomniane 4 - 6 miesięcy, a żeby pacjentowi nie doskwierał brak zęba, wykonuje się na ten czas pracę tymczasową – wyjaśnia lek. dent. Jacek Michał Nowak.
Pierwszym etapem jest wszczepienie implantu, a później następuje odbudowa protetyczna, o którą należy prawidłowo zadbać, aby cieszyć się jak najdłużej pięknym i zdrowym uśmiechem. Dlatego po zabiegu fundamentalne jest dbanie o higienę jamy ustnej według zaleceń lekarza. Polega m.in. na odpowiednim posługiwaniu się szczoteczką, używaniu zalecanych past, nitkowaniu oraz stosowaniu płynów do płukania jamy ustnej. Higiena ta nie różni się praktycznie niczym od dbania o nasze własne zęby.
Zobacz też:
Idź prywatnie do dentysty, pieniądze za leczenie odda Unia. W życie wchodzi nowy program
500+ na dentystę. Nie każdy wie, że może skorzystać z tych pieniędzy
Mycie zębów może im zaszkodzić? Dentysta wskazuje trzy konkretne sytuacje