Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Diclofenac GSK – skład, stosowanie, przeciwwskazania
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:26

Diclofenac GSK – skład, stosowanie, przeciwwskazania

Diclofenac
https://pixabay.com/pl/

Diclofenac GSK– charakterystyka leku

Diclofenac GSK to lek w formie czopków, którego główną substancją czynną jest diklofenak sodowy znany z właściwości przeciwzapalnych, przeciwalergicznych oraz przeciwgorączkowych. Hamuje on biostyntezę prostaglandyn, które biorą udział w procesach zapalnych oraz przyczyniają się do powstania bólu i gorączki. Dzięki swoim właściwościom, diklofenak sodowy przydaje się np. w leczeniu bólów reumatycznych, którym towarzyszy sztywność stawów, ich obrzęk, ból pojawiający się w momencie ruchu lub też w stanie spoczynku. Jest też przydatny przy bolesnych menstruacjach czy migrenach.

Diclofenac GSK – wskazania

Wskazaniem do zastosowaniu Diclofenacu GSK jest leczenie chorób reumatycznych – zarówno tych zwyrodnieniowych jak i zapalnych. Należą do nich m.in.: choroby zwyrodnieniowe stawów, zesztywniejące zapalenie kręgosłupa czy reumatoidalne zapalenie stawów. Oprócz tego leczone są przy jego pomocy zapalenia kości oraz stawów, jak również zwalczany jest ból związany ze zmianami jakie pojawiają się w kręgosłupie. Terapeutyczne działanie leku wykorzystywane jest również przy bólach urazowych oraz jako środek uśmierzający ból po zabiegach stomatologicznych, ortopedycznych czy innych chirurgicznych. Można przy jego pomocy łagodzić również bóle menstruacyjne oraz te, które towarzyszą migrenom. Wspomaga on również leczenie podczas zakażeń oraz chorób zapalnych ucha, gardła lub nosa, którym towarzyszy ból.

Diclofenac GSK – stosowanie

Ponieważ lek Diclofenac GSK występuje w formie czopków, stosuje się go doodbytniczo. Leczenie nim nie powinno trwać dłużej niż 7 dni. Maksymalna dawka dobowa, jaką mogą przyjąć osoby dorosłe, wynosi 150 mg diklofenaku. Dawka ta powinna być podzielona na 2-3 mniejsze dawki.

Diclofenac GSK – przeciwwskazania

Nie każda osoba może skorzystać z terapeutycznego działania Diclofenac GSK. Nie mogą po niego sięgać osoby, u których występuje nadwrażliwość na diklofenak sodowy lub jakikolwiek inny składnik leku. Nie mogą po niego sięgać osoby, które mają stwierdzoną czynną chorobę wrzodową żołądka albo dwunastnicy, której towarzyszy krwawienie lub przy której doszło do perforacji. Także pacjenci, którzy wcześniej leczeni byli przy pomocy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i doszło u nich z tego powodu do krwawienia z przewodu pokarmowego lub perforacji, nie mogą brać Diclofenac GSK. Przeciwwskazaniem do stosowania tego leku jest też niewydolność nerek oraz wątroby, choroby związane z niewydolnością serca lub chorobą niedokrwienną serca. Leku nie mogą brać także ci, którzy mają chorobę naczyń obwodowych, chorobę naczyń mózgowych czy zapalenie odbytnicy i odbytu.

Tagi:
Polecane