Dlaczego osoby z ciemną karnacją dłużej wyglądają młodo? Istotny jest pewien czynnik
Halle Berry, Jennifer Lopez czy Eva Longoria...Wszystkie, pomimo upływających lat wciąż zachwycają świetnym wyglądem. Oczywistym jest, że to zasługa odpowiedniej pielęgnacji, diety czy drogich zabiegów. Istnieje jednak pewien naturalny czynnik, dzięki któremu gwiazdy te mogą cieszyć się jędrną skórą.
Od czego zależy kolor naszej skóry?
Naturalne zabarwienie naszej skóry zależy od genów i ilości melaniny. Melanina jest naturalnym barwnikiem, który zabezpiecza komórki skóry przed niszczącym działaniem promieni UV. Produkują ją melanocyty, komórki pigmentowe znajdujące się warstwie podstawnej naskórka, mieszkach włosowych oraz oczach. To właśnie melanina odpowiada za barwę naszej skóry, włosów oraz kolor tęczówek oczu.
Jak spowolnić starzenie się skóry? Jakich nawyków unikać i jaką wprowadzić dietę? Jakie jest najzdrowsze warzywo na świecie? Wiele osób może być zaskoczonychIm jaśniejsza karnacja, tym szybciej ulega procesom starzenia
Osoby o ciemnej skórze mają mniej więcej o połowę więcej melaniny niż osoby o najjaśniejszym typie karnacji. Melanina pełni funkcję naturalnej ochrony przeciwsłonecznej, a jak wiadomo promienie UV to jeden z głównych czynników szybszego starzenia się skóry. Z tego powodu im jaśniejsza skóra, tym gorsze zabezpieczenie przed destrukcyjnym działaniem słońca. Jasna karnacja szybciej ulega procesom fotostarzenia i traci jędrność, a ta o ciemniejszej barwie zachowuje młody wygląd na dłużej.
Są jednak także minusy posiadania dużej ilości melaniny. Ciemniejsza karnacja jest bardziej narażona na występowanie przebarwień po zranieniach i stanach zapalnych. Skóra o dużej zawartości melaniny w reakcji na proces zapalny produkuje większą ilość pigmentu, co może prowadzić do powstawania przebarwień i ciemnych plam.
Jak chronić skórę przed fotostarzeniem?
Aby zachować młody wygląd skóry na dłużej, powinniśmy chronić się przed nadmierną ekspozycją na słońce. Oczywiście to samo tyczy się solarium, które cechuje się jeszcze większą szkodliwością.
Główne zasady ochrony skóry przed fotostarzeniem:
- Stosowanie kremów ochronnych z filtrem UV, z naciskiem na okres wiosenno – letni
- W okresie letnim unikanie ekspozycji na słońce w godzinach 11.00 – 15.00, kiedy promienie słoneczne najsilniej przenikają w głąb skóry
- Stosowanie nakryć głowy i dobrej jakości okularów przeciwsłonecznych
- Unikanie korzystania z solarium
- Unikanie palenia tytoniu
- Używanie serum z witaminą C i E, które są silnymi antyoksydantami (Witaminy C nie stosujemy bezpośrednio przed wyjściem na słońce. Jej wyższe stężenia mogą uwrażliwiać skórę i zwiększać jej podatność na podrażnienia i oparzenia słoneczne.)
Piśmiennictwo:
Harold Lancer, MD, Fellow of the American Academy of Dermatology, 2014, Wydanie polskie 2014 by Galaktyka sp. z o.o. „Skóra pełna blasku. Przełomowa metoda anti-aging”