Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Kosztuje grosze, a wymiata złogi z jelit jak miotła
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 08.05.2024 15:31

Kosztuje grosze, a wymiata złogi z jelit jak miotła

Ból brzucha, jelita
Fot. Freepik

Zdrowe jelita przekładają się na funkcjonowanie całego organizmu. Wspierają pracę układu odpornościowego, przemianę materii, a także wpływają na nasze samopoczucie. Jeśli w jelitach zalegają złogi, mu czujemy się ociężali i ospali. Pierwszą oznaką, że jelita nie funkcjonują prawidłowo są zaparcia lub biegunki. Jak wiec usprawnić pracę jelit i pomóc swojemu organizmowi? Przede wszystkim trzeba spożywać więcej błonnika, a w ten obfituje babka płesznik. Znacie te nasiona?

Babka płesznik - bogactwo błonnika

Babka płesznik zawiera bardzo dużo rozpuszczalnego w wodzie błonnika - w 100 gramach nasion znajdziemy aż 68 gram błonnika. Błonnik wpływa rewelacyjnie na pracę jelit, regulując rytm wypróżnień, przeciwdziałając zaparciom, a także sprawia, ze kał nie jest zbyt twardy. Błonnik pokarmowy pomaga nie tylko w oczyszczeniu jelit ze złogów, ale także wspiera gospodarkę lipidową organizmu pomagając obniżyć zły cholesterol.  

Nasiona babki płesznik pomagają także niwelować dolegliwości wynikające z zespołu jelita drażliwego. Do niewątpliwych zalet nasion należy także to, że przyspieszają przemianę materii, a więc i wspierają odchudzanie.

Babka płesznik na hemoroidy

Badania naukowe dowiodły, że nasiona babki płesznik niosą ulgę przy hemoroidach. Pomagają zniwelować świąd i ból odbytu (ma to związek z miękkim kałem, który nie powoduje podrażnień oraz z eliminacją zaparć). U osób regularnie spożywających babkę płesznik rzadziej występują krwawienia z hemoroidów. 

Należy pamiętać, aby nie przesadzać z ilością spożywanej babki płesznik, bo może to mieć efekt odwrotny do zamierzonego. - Osobiście najbardziej preferuję babkę płaszczyk jako bogate źródło błonnika. Zalecaną dawką dzienną są dwie, trzy łyżki stołowe. Musimy także pamiętać o dużej podaży wody, gdyż sam błonnik bez płynów może mieć działanie odwrotne i wręcz nasilać zaparcia - powiedział dr n. med. Andrzej Berman, proktolog, chirurg transplantolog.
 

Jak jeść babkę płesznik?

Zalecana dzienna dawka to od 2 do 8 łyżeczek. Nasiona należy zalać wodą, a kiedy napęcznieją i pojawi się śluz - po prostu wypić. Można je też dodawać do koktajlów czy soków.

Zobacz też:

Trujący mlecz czy zdrowy mniszek? Jak je rozróżnić?

Kiszone rzodkiewki - właściwości zdrowotne

Lemoniada z kwiatów bzu - czy każdy może ją pić?

Polecane