Erka – zastosowanie, działanie i skutki uboczne leku.
Erka znajduje się wśród bardzo wielu leków dostępnych bez recepty, które stosować można w leczeniu objawowym bólów głowy oraz innych organów o słabym lub umiarkowanym nasileniu. Jak każdy lek jednak, tak i ten posiada wiele przeciwwskazań do stosowania oraz środków ostrożności, o których należy pamiętać, kiedy chcemy użyć tego farmaceutyku. Na ten temat będziesz mógł dowiedzieć się kilku ciekawych informacji w niniejszym artykule. Jest jednak również kilka innych zagadnień, które chcemy poruszyć. Omówimy między innymi, kiedy należy zrezygnować ze stosowania jakiegokolwiek leczenia objawowego i zgłosić się do lekarza. Pamiętaj, że lek Erka zwalcza objawy, a nie przyczynę. Zapraszamy do czytania!
Lek Erka – zastosowanie i charakterystyka
Farmaceutyk, o którym mowa, sprzedawany jest w aptekach w formie tabletek bez konieczności okazania recepty. Do substancji czynnych leku Erka należą przede wszystkim: etenzamid, kwas acetylosalicylowy i kofeina. Każda z nich spełnia inną rolę. Przykładowo etenzamid odpowiada przede wszystkim za łagodzenie bólu, często stanowi składnik silnych leków sprzedawanych jedynie na receptę. Jego działanie obejmuje również łagodzenie stanów zapalnych. Stosowany jest jako składnik leków przeznaczonych do leczenia objawowego w przebiegu przeziębienia czy grypy.
Kwas acetylosalicylowy, potocznie aspiryna w składzie leku Erka odpowiada również za minimalizowanie bólu. Wykazuje jednak przede wszystkim działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, a przy dłuższym stosowaniu również przeciwzakrzepowe, co powinno zwrócić szczególną uwagę osób, cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu krwionośnego i być przyczynkiem do konsultacji z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku.
Ostatni składnik leku Erka w formie czynnej – kofeina – stanowi w tym preparacie najbardziej obojętny dla zdrowia pacjenta wpływ. W tak niewielkiej ilości, w jakiej znajduje się w jednej tabletce nie stanowi żadnego zagrożenia ani ryzyka wystąpienia nadpobudliwości, a jednocześnie wspiera antyoksydacyjne działanie Erki oraz tym samym jej właściwości przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.
Lek Erka – ostrzeżenia i środki ostrożności
W składzie podstawowym leku Erka znajduje się między innymi etenzamid, kwas acetylosalicylowy oraz kofeina. Są to substancje o dosyć mocnym wpływie na organizm. Nie należy zatem przesadzać z ich użytkowaniem, jeśli nie ma takiej konieczności oraz zwracać szczególną uwagę, czy dolegliwości bólowe nie występują zbyt często. Wówczas stosowanie leków takich jak Erka, które wykazują skuteczność tylko przy umiarkowanym bólu, może być bezsensowne.
Podstawą jest zatem również obserwowanie ciała i weryfikacja, czy ból wynika jedynie ze zmęczenia czy innych nieszkodliwych na krótką metę czynników, czy jednak jego pochodzenie jest trudne do rozpoznania. Wówczas zamiast doraźnego leczenia objawowego warto zgłosić się do lekarza.
Wśród przeciwwskazań do stosowania leki Erka znajdują się przede wszystkim:
· uczulenie na którykolwiek składnik leku,
· stany zapalne przewodu pokarmowego,
· choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy,
· skaza krwotoczna i zaburzenia krzepnięcia krwi (ze względu na obecność aspiryny w składzie Erki, która dodatkowo rozrzedza krew),
· astma oskrzelowa,
· ciężka niewydolność wątroby lub nerek,
· ciąża i okres karmienia piersią,
· wiek poniżej 12 lat.
Przed zastosowaniem leku warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, w najgorszym przypadku uważnie przestudiować ulotkę dołączoną do opakowania, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych np. w wyniku niespodziewanych reakcji leku Erka z innymi przyjmowanymi na chwilę obecną przez pacjenta lekami.
Lek Erka – stosowanie i działania niepożądane
Stosowanie leku Erka nie jest szczególnie skomplikowane, ale jak już zostało zaznaczone wcześniej, powinno się odbywać z zachowaniem środków ostrożności i zdrowego rozsądku – przede wszystkim nie długotrwale! Zalecaną dawką maksymalną są 2 tabletki przyjmowane maksymalnie 3 razy dziennie. Kapsułki należy połykać, popijając dużą ilością wody i najlepiej po posiłku.
W przypadku nieprawidłowego użytkowania leku może wystąpić wiele objawów niepożądanych. Niektóre z nich mogą być zagrożeniem dla życia i zdrowia pacjenta, zwłaszcza gdy doszło do przedawkowania leku. Natomiast wśród działań niepożądanych Erki, niezależnych od sposobu stosowania, mogą znaleźć się wymienione poniżej:
· nudności, wymioty, brak łaknienia i bóle brzucha,
· zawroty i bóle głowy,
· nadmierne pocenie się,
· bezsenność i niemożność skupienia uwagi,
· drżenia mięśniowe, zaburzenia rytmu serca i drażliwość,
· krwawienia z przewodu pokarmowego i zmniejszenie krzepliwości krwi,
· niewydolność wątroby,
· zaburzenia słuchu,
· białkomocz, trombocytopenia i niedokrwistość,
· astma.
Wśród możliwych reakcji nadwrażliwości na któryś ze składników preparatu Erka może znaleźć się: wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy i skurcz oskrzeli. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.