Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Tych leków może zabraknąć w polskich aptekach. Czy Twoje są na liście?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 09.12.2023 19:25

Tych leków może zabraknąć w polskich aptekach. Czy Twoje są na liście?

apteka
canva.com

Jest nowa lista antywywozowa obowiązująca od 12 grudnia 2023 roku. Wykaz produktów zagrożonych brakiem dostępności w Polsce obejmuje 224 pozycje. Jakie leki znalazły się na liście? 

Obwieszczenie Ministra Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze obwieszczenie w sprawie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski.

Wykaz produktów zagrożonych brakiem dostępności w Polsce obejmuje aż 224 pozycje.

Czy PESELE klientów aptek są bezpieczne? Jest porozumienie między UODO i GIF Hakerzy żądają okupu od ALAB. Nowe informacje o wycieku danych

Ograniczenie niekontrolowanego wywozu leków z Polski

Na tak zwanej liście antywywozowej znajdują się leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne, których brakuje w 5% aptek w danym województwie.

Każdy produkt obecny na liście jest objęty zakazem jego wywozu poza granice Polski. Ma to na celu ograniczenie niekontrolowanego wywozu leków z kraju.

Projekt bez nazwy - 2023-12-09T192418.991.png

Jakie leki znalazły się na liście?

W aktualnym wykazie znalazły się m.in. insuliny, leki na cukrzycę, przeciwzakrzepowe, medykamenty stosowane w leczeniu chorób układu oddechowego, immunosupresanty i leki stosowane w onkologii.

Pełny wykaz można zobaczyć TUTAJ

Źródło: Puls Farmacji

Lista leków refundowanych od stycznia już jest. Zobacz, czy Twoje się załapały
kobieta bierze leki
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt listy leków refundowanych, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. Spis obejmuje m.in. leki stosowane w onkologii oraz w leczeniu chorób rzadkich.  
Czytaj dalej
STOP stygmatyzacji dorosłych z ADHD [KOMENTARZ]
ADHD
Łykają je jak „cukierki", lub kruszą i „wciągają nosem"– tak przedstawia dorosłych z ADHD tekst w „Gazecie Wyborczej”. Wierzę, że napisany w dobrej wierze, niestety powiela krzywdzące stereotypy. Przyczynia się do postrzegania tych, którzy przyjmują leki, jako bezrefleksyjnych bohaterów “Wilka z Wall Street”. „Lek na ADHD brany jak cukierki. "Euforia była coraz słabsza, zaczęłam brać więcej, potem rozkruszać i wciągać" – to tytuł tekstu, jaki ukazał się w sobotę 9 grudnia 2023 roku w „Gazecie Wyborczej”. Co o nim myślę? Wystarczająco długo żyję i pracuję, by zdążyć zobaczyć wielu uzależnionych ludzi. Ale nie od leków na ADHD, a od alkoholu, papierosów, seksu i dragów i to właśnie dlatego, że choć mieli ADHD, to niezdiagnozowane. I radzili sobie z tym tak, jak mogli - znieczulając się czym popadnie. W dodatku wielu z nich miało błędną diagnozę - zamiast ADHD, które faktycznie mieli, słyszeli, że mają coś zupełnie innego - i latami leczyli się na depresje, chorobę afektywno-dwubiegunową, bordeerline i wiele innych rzeczy. Dostając leki, które nie działały, bo nie mogły, a często jeszcze pogarszały sprawę. 
Czytaj dalej