Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > WHO alarmuje: Ofiar mogą być tysiące, zaczyna się fala
Daria  Siemion
Daria Siemion 02.07.2025 09:51

WHO alarmuje: Ofiar mogą być tysiące, zaczyna się fala

upał w mieście
WHO bije na alarm: Zaczyna się fala upałów Fot. Shutterstock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmuje: nad Polskę nadciąga fala piekielnych upałów. Już od początku lipca w wielu rejonach Polski termometry wskażą temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza. Najgorzej ma być w czwartek, kiedy to na zachodzie Polski będzie nawet 38 st. C. 

IMGW oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apelują o ostrożność – takie temperatury zwiększają ryzyko zgonu.

  • IMGW ostrzega przed temperaturami sięgającymi nawet 38°C w Polsce, a WHO apeluje o działania ochronne
  • WHO alarmuje: upał nasila choroby przewlekłe, wywołuje odwodnienie, udary cieplne i niewydolność krążenia
  • Podczas upałów unikaj słońca, chłódź mieszkanie, pij dużo wody, noś lekkie ubrania i pomagaj osobom zagrożonym

Rekordowe temperatury i dramatyczne skutki

Południowa Europa znalazła się w centrum niszczycielskiej fali upałów. W hiszpańskim regionie Huelva słupki rtęci sięgnęły w czerwcu 46 stopni Celsjusza, ustanawiając nowy redkord kraju dla tego miesiąca. Podobna sytuacja panuje we Włoszech, Grecji, Portugalii i na Bałkanach Zachodnich. 

Skrajnie wysokie temperatury prowadzą do pożarów i coraz liczniejszych ofiar śmiertelnych. Według szacunków ekspertów, tylko w ciągu trzech dni – od 30 czerwca do 3 lipca – z powodu upałów może zginąć nawet 4,5 tysiąca osób.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że liczba ofiar może znacząco wzrosnąć, jeśli nie zostaną podjęte pilne środki ochrony ludności. – Nie pytamy już, czy doświadczymy fali upałów, ale ile ich jeszcze będzie i jak długo potrwają – powiedziała Marisol Yglesias Gonzalez, ekspertka ds. klimatu w WHO.

Będzie bardzo gorąco
Na południu Europy termometry wskazują wartości rzędu 46 st. C. – w Polsce nie jest dużo lepiej Fot. Xurzon/Getty Images.jpg

Wysoka temperatura – niewidzialny zabójca

Upał to cichy zabójca, którego działanie umyka statystykom. Niewiele zgonów jest oficjalnie przypisywanych wysokiej temperaturze, ponieważ najczęściej prowadzi ona do nasilenia istniejących chorób, jak np. nadciśnienie tętnicze czy łuszczyca. Na dramatyczne skutki upałów najbardziej narażone są osoby starsze, niemowlęta, kobiety w ciąży, osoby z chorobami przewlekłymi oraz pracownicy fizyczni. 

– Odwodnienie to obok udaru najczęściej spotykany problem zdrowotny wynikający z wysokich temperatur. W większym stopniu zagraża ono seniorom, ze względu na zaburzone odczuwanie pragnienia. Z tego powodu warto w czasie upałów częściej odwiedzać naszych bliskich w podeszłym wieku lub zapewnić im dodatkową opiekę – apeluje Iwona Pawluczuk, ekspertka Promedica24 w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP).

Ponadto narażenie na nadmierne ciepło obciąża układ krążenia, prowadzi do odwodnienia, udaru cieplnego, a także nasila objawy cukrzycy, chorób nerek, serca i układu oddechowego. WHO podkreśla, że skutki zdrowotne są często długofalowe i śmiertelne. Wysoka temperatura zakłóca naturalne mechanizmy termoregulacji ciała – spada ciśnienie krwi, organizm traci płyny i sole mineralne, co może prowadzić do zapaści. Czytaj także: Nadchodzą piekielne upały! RCB ostrzega przed udarami

udar cieplny Fot. Africa images Canva.jpg
Upały zwiększają ryzyko udaru  Fot. Africa images Canva.jpg

WHO: Potrzebna szybka reakcja i prewencja

WHO apeluje do rządów o wdrożenie  konkretnych działań zapobiegawczych – od edukacji mieszkańców, przez tworzenie punktów chłodzenia w miastach, aż po ostrzeżenia pogodowe i systemy wsparcia dla najbardziej narażonych grup. 

Obywatelom WHO zaleca:

  • chroń dom przed nagrzaniem – zasłaniaj okna w dzień, wietrz mieszkanie nocą, korzystaj z klimatyzacji lub wentylatora z rozwagą,
  • unikaj słońca i wysiłku – nie wychodź w najgorętszych godzinach, przebywaj w cieniu lub klimatyzowanych miejscach,
  • nawadniaj się regularnie – pij dużo wody, unikaj alkoholu i słodkich napojów,
  • ochładzaj ciało – stosuj zimne prysznice, okłady, noś lekką odzież, osłaniaj głowę,
  • dbaj o innych i reaguj – sprawdzaj stan seniorów i chorych, w razie objawów przegrzania natychmiast szukaj pomocy. Czytaj także: Upał a zatorowość płucna - jaka jest zależność? Lekarz wyjaśnia

źródło: WHO, PAP, IMGW