Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Gdy łapie przeziębienie, działaj szybko. Te sposoby je zatrzymają
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 31.12.2023 12:17

Gdy łapie przeziębienie, działaj szybko. Te sposoby je zatrzymają

przeziębienie
canva

Sposobów na leczenie przeziębienia jest wiele. Jednak nie wszystkie z nich są jednakowo skuteczne. Jedno jest pewne – by zapobiec rozwojowi choroby, trzeba działać szybko. Pierwsze dni od momentu pojawienia się dolegliwości są kluczowe. Tych kilka prostych metod może pomóc.

 

Zatrzymasz wirusy, jeśli zaczniesz działać wcześnie

Początkowy etap przeziębienia to moment, w którym wirusy można jeszcze zatrzymać. Trzeba jednak być czujnym i słuchać ciała – jeśli pojawiają się pierwszy symptomy choroby, dobrze jest wziąć ciepły prysznic lub kąpiel. Wskazane jest rozszerzanie powierzchniowych naczyń krwionośnych i następne ich obkurczanie – dzięki temu układ krwionośny zostanie pobudzony, a można to zrobić przez nacieranie ciała szorstką myjką. Na tym etapie powinno się też unikać chłodu.

Organizmowi atakowanemu przez wirusy potrzebne są natychmiastowo witaminy i związki mineralne. Dostarczyć ich może m.in. bulion ugotowany na świeżych warzywach z dodatkiem imbiru. Oprócz niego powinno się też dużo pić – jeśli organizm nie jest prawidłowo nawodniony, komórki są słabiej chronione przed wnikaniem i namnażaniem się wirusów. Dobrym rozgrzewającym napojem jest herbata imbirowa z cytryną lub zwykła czarna herbata z cytryną.

Projekt bez nazwy - 2023-12-31T113901.602.png

Europejska Agencja Leków ostrzega przed popularnymi lekami na przeziębienie. Chodzi o jedną substancję Herbatka na przeziębienie i odporność - dodaj ten kluczowy składnik

Sięgnij po witaminę C i odpoczywaj

Gdy pojawiają się pierwsze symptomy przeziębienia, wielu z nas ma tendencję, by przyjmować ogromne ilości witaminy C. Zdrowe osoby powinny zażywać od 200 do 250 mg witaminy C dziennie. Gdy pojawia się infekcja, dawkę można zwiększyć – wówczas można zażywać od 500 do 1000 mg witaminy C na dobę. Witamina C uszczelnia naczynia i ogranicza pole manewru wirusom.

Najwięcej witaminy C mają owoce i warzywa np:

 • acerola,
 • owoc dzikiej róży,
 • czarna porzeczka,
 • truskawka,
 • papaja,
 • poziomka,
 • kiwi,
 • cytryna, 
 • pomarańcza,
 • pietruszka, 
 • papryka czerwona,
 • jarmuż, 
 • chrzan. 

W dniu, w którym pojawiają się oznaki przeziębienia, dobrze jest położyć się do łóżka o wczesnej godzinie – wcześniej, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, można zażyć paracetamol lub kwas acetylosalicylowy.

By szybko pozbyć się przeziębiania, postępuj tak

Przeziębienie niekiedy można wyleczyć bardzo szybko. Ważne jest, by przede wszystkim zacząć działać natychmiastowo. Gdy doszło do przemarznięcia, dobrze jest wrócić do domu jak najszybciej i zacząć stopniowo ogrzewać organizm. Jeśli ma się taką możliwość, dobrze jest nie wychodzić już domu np. do pracy – stres, pośpiech i zmęczenie mogą pogorszyć objawy. Co więcej, można również zarażać innych lub narazić się na inne infekcje np. grypę.

Przy leczeniu przeziębienia pomocne mogą być leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne np. z ibuprofenem i aspiryną. Pomocne bywają także leki redukujące obrzęk śluzówki, leki wykrztuśne, hamujące kaszel i odkażające gardło. Jednak nawet i one nie spowodują, że nagle cudownie ozdrowiejemy.