Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Gdy zauważysz te zmianę w obrębie piersi, udaj się lekarza! Przypomina raka piersi, ale to zupełnie inna choroba!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 28.09.2023 14:04

Gdy zauważysz te zmianę w obrębie piersi, udaj się lekarza! Przypomina raka piersi, ale to zupełnie inna choroba!

ból piersi
canva

Mastopatia, czyli choroba włóknisto-torbielowata sutka, są to łagodne zmiany rozwijające się w obrębie piersi. Przypadłość występuje często i objawia się występowaniem zmian w obrębie gruczołu piersiowego, lecz nie o charakterze nowotworowym. Czym jest ta choroba? Jak ją rozpoznać? Czy może być przyczyną raka piersi? Odpowiedź poniżej. 

Czym jest mastopatia?

Mastopatia są to łagodne zmiany występujące w obszarze piersi. Charakteryzuje je zwyrodnienie tkanki tłuszczowej sutka. Zmianie ulega także tkanka gruczołowa. Mastopatią określa się również zwiększenie liczby gruczołów, torbiele i włóknienie i rozszerzenie przewodów wyprowadzających

Przyczyny mastopatii są w pełni niepoznane. Prawdopodobnie powodem mogą być zaburzenia hormonalne, przeważnie spowodowane niskim poziomem progesteronu w stosunku do estrogenów. Chorobę może powodować przyjmowanie leków przeciwcukrzycowych – w tym przypadku mówimy o mastopatii cukrzycowej.

Mastopatia często występuje u kobiet między 35. a 50. rokiem życia. Znika stopniowo po menopauzie.

Projekt bez nazwy - 2023-09-27T181413.832.png

Prawdopodobnie nie wiedziałeś o tych objawach nadciśnienia tętniczego! Lekarz wskazuje wczesne i późne objawy Na ten nowotwór chorują coraz młodsze kobiety! Objawy mogą być mylące

Jak się objawy mastopatii?

Rozpoznanie zmian gołym okiem na ogół jest niemożliwe. Jednak są wyczuwalne podczas dotyku. Są to liczne i twarde guzy. Ich rozmiar zależy od różnych czynników – np. u kobiety w trakcie cyklu miesiączkowego się zmniejszają lub zwiększają.

 Objawem mastopatii jest ból piersi. W tym stanie kobieta może mieć uczucie ciężkich piersi, które są przy tym obrzmiałe.

Jeśli ból piersi powoduje mastopatia, nasila się przed miesiączką i kończy wraz z jej zakończenie. U niektórych kobiet pojawia się wyciek z brodawki sutkowej.

Projekt bez nazwy - 2023-09-27T181413.832.png

Na czym polega leczenie mastopatii?

By usunąć zmiany powstałe w obrębie piersi, konieczne jest przywrócenie równowagi hormonalnej za pomocą kuracji hormonalnej. Pomocne mogą okazać się maści łagodzące obrzęki i żel zawierające leki łagodzące ból i stany zapalne. Zazwyczaj mastopatii nie trzeba leczyć chirurgicznie. Jednak zmiany w piersiach powinny być pod stałą kontrolą lekarza. Gdy okaże się, że zmiany są wyjątkowo duże i powodują zmianę kształtu piersi i dyskomfort, usuwa się je wówczas operacyjnie.

Sam fakt występowania w piersi torbieli, cyst, włókniaków i zwyrodnień nie oznacza, że ryzyko pojawienia się nowotworu piersi jest większe.

Na czym polega diagnostyka mastopatii?

Pojawienie się zmian w obrębie piersi zawsze powinno być powodem, by skonsultować się ze specjalistą. Zadaniem lekarza jest uzyskanie od pacjentki informacji, czy istnieją czynniki ryzyka, że może pojawić się nowotwór piersi – może nimi być długotrwała ekspozycja na estrogen lub przypadki występowania choroby nowotworowej wśród członków rodziny.

Kolejnym etapem badania jest ocena piersi – lekarz ocenia ich symetrię, stan skóry, brodawki i ucieplenie skóry. Bada również, jaka jest konsystencja gruczołu, stan węzłów chłonnych. Jeśli z brodawki sączy się wydzielina, sprawdza również je charakter.

W diagnostyce mastopatii wskazane jest wykonane USG piersi i badanie hormonalne. W pewnych sytuacjach zaleca się też wykonanie mammografii.

Polecane