Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > GIF wydał pilny komunikat w sprawie popularnego leku: "Podlega zniszczeniu"
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 06.11.2024 09:18

GIF wydał pilny komunikat w sprawie popularnego leku: "Podlega zniszczeniu"

GIF, wycofany lek, leki
Fot. Freepic

Główny Inspektorat Farmaceutyczny tym razem wydał komunikat o wycofaniu dwóch serii popularnego leku stosowanego do łagodzenia lęku i świądu skóry. Środek został wycofany z obrotu na terenie całej Polski. Decyzja o wycofaniu konkretnej serii leku mogła być podyktowana kwestiami związanymi z jakością i  bezpieczeństwem stosowania. Jak się okazuje, w leku wykryto zanieczyszczenia. Zobaczcie szczegóły.

GIF poinformował o wycofaniu leku

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu w całym kraju jednego z popularnych leków o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym, nasennym i przeciwhistaminowym. Ten lek jest szeroko stosowany w Polsce – łagodzi objawy lęku u dorosłych, silny świąd skóry oraz jest stosowany jako premedykacja przed zabiegami chirurgicznymi. Chodzi dokładnie o lek Hydroxyzinum Hasco (Hydroxyzini hydrochloridum) 10mg/5ml w formie syropu, GTIN 05909991204594 w zakresie następujących serii:

  • numer 010624, data ważności 05.2026;
  • numer 020624, data ważności 05.2026.

GIF zakazuje też  wprowadzania do obrotu na terenie całego kraju wskazanych powyżej serii leku, a decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

 

Gdy o lekarza ciężko, idziemy do apteki. Farmaceutka: "Cieszy mnie, gdy pacjenci zadają pytania" Polacy kupują tę rybę w puszkach na potęgę. Eksperci alarmują, że zawiera rtęć

Wycofanie z obrotu konkretnych serii

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) zdecydował o wycofaniu z obrotu konkretnych serii leku po wykryciu w nich zanieczyszczenia, którego obecność mogłaby stanowić zagrożenie dla zdrowia. Producent potwierdził, że w wycofanych partiach stwierdzono przyrost nieznanego zanieczyszczenia i sam zarekomendował wycofanie ich z rynku. W związku z ryzykiem zdrowotnym GIF uznał, że lepiej zapobiec ewentualnym negatywnym skutkom poprzez całkowite wycofanie tych serii oraz zniszczenie serii środków.

 

Lek nie wróci do obiegu

GIF wyjaśnił też, że zgodnie z przepisami prawa, produkty lecznicze, które nie spełniają ustalonych wymagań jakościowych, nie mogą być dopuszczone do obrotu ani stosowania, a także muszą zostać zniszczone. Wyjątek od tej zasady może nastąpić jedynie w sytuacji, gdy organ wycofujący lek z obrotu zezwoli na inne, specyficzne zastosowanie tego produktu. Jednak w przypadku omawianej decyzji taka możliwość nie została przewidziana, co oznacza, że wszystkie wycofane serie muszą zostać zniszczone.

W praktyce oznacza to, że lek w tych seriach nie wróci do obiegu, a osoby posiadające go w domu powinny zwrócić produkt do apteki.

Czytaj też:

Gdy o lekarza ciężko, idziemy do apteki. Farmaceutka: "Cieszy mnie, gdy pacjenci zadają pytania"

Czy leki będą tańsze? Ta decyzja nie należy do rządu. Podejmą ją firmy

Najlepiej opłacane specjalizacje lekarskie w Polsce. Kto zarabia najwięcej?