Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Halset – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:24

Halset – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.

Halset – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/photos/choroba-medycyna-zdrowia-choroby-4392177/

Tabletki do ssania Halset to farmaceutyk, mający za zadanie przede wszystkim uśmierzać ból gardła. Nie działa on jednak jedynie poprzez uśmierzanie bólu. Jego zadaniem jest także walka z bakteriami, będącymi bezpośrednią przyczyną zapalenia jamy ustnej czy gardła. Radzi sobie nawet z niektórymi grzybami. W niniejszym artykule dowiesz się nie tylko, w jakich dokładnie przypadkach Halset może być bardzo pomocny, ale także poznasz listę podstawowych przeciwwskazań do kuracji z jego udziałem. Podzielimy się również informacjami dotyczącymi ewentualnych działań ubocznych leku. Zapraszamy do uważnej lektury!

undefined

Halset – charakterystyka i zastosowanie


Głównym składnikiem leku Halset jest substancja czynna o nazwie chlorek cetylopirydyniowy. Działa on miejscowo jako preparat odkażający w przebiegu zapaleń jamy ustnej i gardła. Doskonale radzi sobie z bakteriami gram-dodatnimi i gram-ujemnymi. Potrafi również zwalczać niektóre rodzaje grzybów. W składzie preparatu Halset nie występują cukry, co pozwala na jego stosowanie przez osoby o zwiększonym ryzyku zachorowania na cukrzycę czy insulinooporność oraz przez diabetyków.

Halset zalecany jest do stosowania zarówno zapobiegawczo, jak i leczniczo w lekkich i średnich stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, jednak jeżeli w ciągu trzech dni od rozpoczęcia kuracji przy pomocy Halsetu, pacjent nie odczuł poprawy lub objawy nasiliły się, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza prowadzącego (najczęściej jest to internista).

undefined

Halset – ostrzeżenia i środki ostrożności


Jak w przypadku każdego farmaceutyku, tak i tutaj, istnieje szereg sytuacji, które wykluczają stosowanie Halsetu. Są to między innymi:

·        stwierdzone wcześniej lub bardzo prawdopodobne wystąpienie u pacjenta reakcji nadwrażliwości i alergii na któryś ze składników leku,

·        stwierdzona u pacjenta nietolerancja fruktozy (rzadka choroba metaboliczna),

·        wiek poniżej 6 lat (przede wszystkim ze względu na możliwość przypadkowego zakrztuszenia się tabletką).

Stosowanie leku Halset podczas ciąży czy karmienia piersią nie jest bezwzględnie zabronione. Warto jednak przed podjęciem takiej decyzji skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Konsultacja wskazana jest również, jeżeli pacjent przyjmuje jednocześnie inne leki lub cierpi na różnego rodzaju przewlekłe i krótkoterminowe dolegliwości. Warto udać się do lekarza zwłaszcza, gdy ból gardła nie jest jedynym objawem chorobowym.

Jeżeli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy reakcji uczuleniowej, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Konieczne jest to również, gdy ciężkim zakażeniom towarzyszy wysoka temperatura, bóle głowy, nudności czy wymioty.

undefined

Halset – stosowanie i działania niepożądane


Stosowanie Halsetu jest bardzo proste. Wystarczy słuchać zaleceń lekarza, farmaceuty lub wdrożyć zalecenia zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku. W przypadku osób dorosłych maksymalną dobową dawką jest 8 tabletek, w przypadku dzieci do 6. każdą z nich należy ssać pojedynczo i powoli oraz robić między każdą z nich przynajmniej godzinny odstęp.

Zastosowanie dawki większej niż zalecana może doprowadzić łatwo do wystąpienia podrażnień błony śluzowej jamy ustnej oraz do biegunki, nudności i wymiotów (szczególnie u dzieci). Jeżeli nastąpi przedawkowanie preparatu, należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza. Jeżeli natomiast jedna dawka zostanie pominięta, nie należy stosować kolejnej w formie uzupełnienia braku.

Istnieje szereg działań niepożądanych, które mogą wystąpić u pacjenta podczas kuracji przy pomocy leku Halset. Nie wystąpią one u każdego, ani nawet u większości chorych, ale mimo wszystko mogą się zdarzyć. Wśród nich znajdują się przede wszystkim reakcje alergiczne na któryś ze składników leku. Objawia się to przede wszystkim pokrzywką, wysypką lub inną reakcją skórną – zwykle o słabym nasileniu. Możliwe jest także uczucie pieczenia w jamie ustnej oraz nudności i krótkotrwałe zaburzenia smaku. W przypadku Halsetu nie stwierdzono reakcji organizmu, będących zagrożeniem dla życia lub zdrowia pacjenta.

Tagi: