Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Jak poprawnie wydmuchać nos? Większość z nas robi to źle
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 08.01.2024 13:07

Jak poprawnie wydmuchać nos? Większość z nas robi to źle

wydmuchiwanie nosa
canva.com

Choć wydmuchiwanie nosa wydaje się być bardzo prostą czynnością, okazuje się, że większość z nas robi to niepoprawnie, nieświadomie sobie szkodząc. Mało kto zdaje sobie sprawę, że technika wydmuchiwania nosa ma ogromne znaczenie. Jak zatem wykonywać to w poprawny sposób? Tłumaczy magister farmacji, Ilona Krzak.
 

Jak poprawnie wydmuchać nos?

Katar infekcyjny to głównie katar na tle wirusowym, często związany z przeziębieniem. Zazwyczaj trwa od 6 do 10 dni. Nierzadko towarzyszą mu objawy, takie jak ból gardła i kaszel. 

Większość osób, aby pozbyć się uporczywej wydzieliny, wydmuchuje nos z całej siły, dwiema dziurkami naraz. Niestety, jest to poważny błąd i może przynieść więcej szkody niż pożytku.

„Zazwyczaj dmuchamy z całej siły i jednocześnie z dwóch dziurek. Takim działaniem nieświadomie „popychamy” patogeny jeszcze głębiej i rozsiewamy zakażenie. Każdą dziurkę należy wydmuchiwać osobno, w sposób niezbyt intensywny.” - wyjaśniła mgr Ilona Krzak.

Projekt bez nazwy - 2024-01-08T130445.794.png

Czy ból głowy występujący tylko przy schylaniu się oznacza chore zatoki? Herbatka na przeziębienie i odporność - dodaj ten kluczowy składnik

Katar infekcyjny a katar alergiczny – jak je odróżnić?

Katarowi alergicznemu zazwyczaj towarzyszą objawy, takie jak kichanie i łzawienie oczu.

„Przy katarze alergicznym zazwyczaj występuje kichanie (salwami). Towarzyszy mu swędzenie nosa, łzawienie oczu, a także obrzęk czy zapalenie spojówek Przy katarze wirusowym również może pojawić się zapalenie spojówek, aczkolwiek nie odczuwamy swędzenia i bólu oczu.” - wyjaśniła mgr Ilona Krzak.

Kolor wydzieliny niekoniecznie zdradza, jaki to jest rodzaj kataru, jednak warto zwrócić uwagę na jej zapach.

„Jeśli chodzi o kolor wydzieliny, podczas kataru alergicznego i infekcyjnego, wydzielina może być przezroczysta lub żółtawo-zielona. Nie jest to związane z patogenem, a z objawem stanu zapalnego. Obalamy mit koloru kataru.” - powiedziała mgr Ilona Krzak.

„Zielony i żółto-zielony kolor musi być powodem infekcji bakteryjnej, a zwykle jest objawem stanu zapalnego błony śluzowej nosa. Oznacza, że organizm się broni i nasze ciałka krwi mają ręce pełne roboty. Przy bakteryjnym zapaleniu błony śluzowej często kluczowy jest nieprzyjemny zapach wydzieliny.” - dodała mgr Ilona Krzak.

Czy katar jest zaraźliwy?

To, czy katar jest zaraźliwy zależy od jego etiologii. Katar o podłożu alergicznym nie zaraża, jednak katar infekcyjny już tak. Należy więc być bardzo ostrożnym, aby nie zainfekować innych osób.

„Możemy zarażać już przed wystąpieniem pierwszych symptomów. Wydzielina jest wodnista, nieco śluzowa i łatwo możemy ją przenieść na inną osobę (np. kichając). Zwykle swędzi nas nos i często go pocieramy. Bardzo łatwo możemy wtedy zainfekować dotykane przez nas przedmioty, czy też przenieść wirusy poprzez podanie komuś dłoni.” - powiedziała mgr Ilona Krzak.