Jesteś w tym wieku? Zadbaj o neurony, bo będzie za późno. Neurolożka zdradza sposoby
Dbanie o mózg powyżej 35. roku życia jest szczególnie ważne. W końcu to czas, gdy ten zaczyna się starzeć i wymaga od nas stymulacji. W jaki sposób pobudzić mózg do produkcji neuronów? Neurolożka zdradza kilka prostych sposobów.
Mózg składa się nawet ze 100 mld neuronów, które powstają jeszcze przed tym, jak pojawimy się na świecie. Różne czynniki zewnętrzne i starzenie się organizmu sprawiają jednak, że obumierają. Na szczęście mózg jest w stanie „wyprodukować” nowe neurony. Musimy mu jednak w tym pomóc. Neurobiolożka Emily McDonald, która edukuje na TikToku, wyjaśnia, w jaki sposób można pobudzić mózg do produkcji neuronów, czyli neurogenezy.
Jak zwiększyć ilość neuronów w mózgu?
Emily McDonald, neurobiolożka z Arizony, zwraca uwagę na to, że ogromną rolę w produkcji neuronów przez mózg odgrywa aktywność fizyczna. Wystarczy nawet niska aktywność, by w mózgu „zaczęło się coś dziać” - szybki spacer, spokojna jazda na rowerze lub aerobik. Dodaje też, że pomocna może być w tym medytacja.
Jak często zmieniać majtki? Ginekolożka wskazała, że ten błąd popełnia ogrom osób Z powodu tej choroby umiera w Polsce 13 proc. osób. Wielu pacjentów pomoc otrzymuje za późno- Może również zwiększyć poziom BDNF i poprawić neuroplastyczność, czyli zdolność mózgu do przeprogramowywania się w odpowiedzi na doświadczenia życiowe – tłumaczy.
Jak dbać o mózg?
Jeśli chcemy zadbać o nasz mózg, zadbajmy o odpowiednią dietę. Lekarka Emily zwróciła uwagę, że w tym celu powstała nawet specjalna dieta - dieta MIND. Jej celem jest poprawa funkcji poznawczych oraz zapobieganie chorobie Alzheimera. Jeśli jednak nie chcemy zmieniać wszystkich swoich przyzwyczajeń jedzeniowych, należy zadbać o to, by włączyć do diety produkty zawierające polifenole, czyli roślinne związki aktywne, które działają antyoksydacyjnie. Hamując rozwój stanu zapalnego w mózgu, mogą zapobiegać demencji i innym chorobom neurodegeneracyjnym.
Polifenole znajdziemy w takich produktach jak zielone warzywa - szpinak, brokuły, cykorię i karczochy. Ponadto w owocach jagodowych, winogronach i wiśniach. Bogactwo polifenoli jest też w produktach sojowych oraz w migdałach i orzechach włoskich oraz czekoladzie.
Słońce a mózg
Co ciekawe, zdaniem neurobiolożki przebywanie na słońcu również może być dobre dla naszego mózgu. Naukowcy zauważyli, że niższy poziom neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego obserwuje się od stycznia do maja, a wyższy - od czerwca do grudnia.
Zobacz też:
Jak często myć miejsca intymne? Zdaniem ginekolożki raz dziennie to za mało
Co się dzieje, jak się nie nosi stanika? Odpowiedź ekspertów zaskoczy niejedną z was
To nietypowy objaw raka trzustki. Dotyka prawie połowę pacjentów