Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Krwawienie po menopauzie to nie miesiączka. Takie objawy daje nowotwór
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 17.10.2023 12:46

Krwawienie po menopauzie to nie miesiączka. Takie objawy daje nowotwór

uwaga!
canva

Krwawienie po menopauzie jest częstą przyczyną wizyt u ginekologa. Jest to stan nieprawidłowy, który powodować mogą zarówno niegroźne zmiany w obrębie dróg rodnych, jak i choroba nowotworowa. Jakie są oznaki, że krwawienie po 60. jest groźnym symptomem?

Dlaczego występuje krwawienie po 60. roku życia?

Menopauza, czyli ostatnia miesiączka, pojawia się około 50. roku życia. Gdy rok po niej nie wystąpi już krwawienie, oznacza to, że zaczął się okres pomenopauzalny. Jeśli krwawienie i plamienie pojawiają się rok od ostatniej miesiączki, to bywa to oznaka stanu chorobowego, wymagająca pilnej konsultacji ze specjalistą. 

Możliwą przyczyną krwawienia są:

 • zapalenie zanikowe pochwy – powoduje je obniżona produkcja hormonów płciowych, w szczególności estrogenów. Chorują na nie kobiety zbliżające się do menopauzy ale i młodsze kobiety. Objawem u 30% jest suchość pochwy.
 • hormonalna terapia zastępcza – pojawia się w okresie okołomenopauzalnym. Jest skutkiem zmian hormonalnych i wpływa na samopoczucie.
 • torbiele jajników – jest to złożona grupa zmian. To pęcherzyk wypełniony płynem. Zazwyczaj nie daje objawów, lecz jego pojawienie się może powodować zaburzenie cyklu menstruacyjnego i powodować nieregularne krwawienia.
 • mięśniak macicy – to łagodna zmiana nowotworowa, przeważnie niebędąca zagrożeniem dla kobiety. Jego objawy są niespecyficzne, często są to nieregularne i obfite miesiączki i krwawienie pomiędzy nimi.
 • polipy macicy – to narośle przyczepione do endometrium. Często nie daje żadnych objawów, lecz może powodować nieregularne miesiączki i krwawienie po menopauzie (krew wówczas może mieć brązowy lub różowy kolor).
 • zmiany zanikowe endomentrium – w tym stanie pojawia się zanik gruczołów endometrium i zaczyna dominować tkanka łączna. Objawem atrofii endometrium bywa suchość w pochwie i dokuczliwy świąd narządów płciowych.
 • rak pochwy – w większości przypadków stanowi rak płaskonabłonkowy. Charakterystycznym objawem klinicznym są przeważnie krwawienia z pochwy, rzadziej bóle i zaburzenia z oddawaniem moczu.
 • rak szyjki macicy – może objawiać się krwawieniem po menopauzie, bólem podbrzusza i okolicy lędźwiowo-krzyżowej.
 • skaza krwotoczna – to skłonność do nieprawidłowego i nadmiernego krwawienia samoistnego.
 • hemofilia – to genetyczna choroba krwi. Głównym objawem jest krwawienie w każdym miejscu ciała.
 • reakcja na przyjmowanie pewnych leków przeciwzakrzepowych.

Okres pomenopauzalny trwa już do końca życia. Wówczas pojawiają się zmiany hormonalne, z powodu których owulacja całkowicie ustaje. Ustać powinno także krwawienia z dróg rodnych. Dlatego każdego rodzaju krwawienie z dróg rodnych po menopauzie powinno się konsultować z ginekologiem. Objaw ten jest wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki w kierunku chorób nowotworowych, bez względu na obfitość i częstotliwość krwawienia.

Projekt bez nazwy - 2023-10-16T192950.447.png

26-letnia miss przegrała walkę z rakiem szyjki macicy. Lekarze alarmują! Kobiety boją się raka piersi, a umierają na serce. Zawał mylony z refluksem

Jak rozpoznać krwawienie postmenopauzalne?

Zazwyczaj jest jednorazowe i krótkotrwałe. Kobiety najczęściej zauważają je podczas wizyty w toalecie lub podczas zmiany bielizny. Podczas kuracji z zastosowaniem leków wpływających na krzepliwość krwi może powtarzać się wielokrotnie. 

Krwawieniu towarzyszyć może nieprzyjemny zapach i obfita wydzielina z pochwy  – są to objawy współwystępujące także w raku endometrium.

Krwawienie postmenopauzalne a rak endometrium

Wszelkie krwawienia z dróg rodnych w okresie pomenopauzalnym mogą oznaczać raka endometrium. Jednak nie każde krwawienie jest zawsze objawem nowotworu. Symptomem raka są obfite, krwiste lub ropno-krwiste upławy – charakterystyczną ich cechą jest brzydki zapach. Dodatkowo może występować ból podbrzusza i jamy brzusznej lub odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

Wczesne wykrycie raka trzonu macicy sprawia, że szanse na 5-letnie przeżycie wynoszą nawet 80-90%. W początkowych stadiach rozwoju nowotwór daje charakterystyczne objawy, więc wykrycie go nie jest problematyczne. Jednak zdiagnozowanie nowotworu w zaawansowanym stadium znacznie ogranicza szanse na wyleczenie - dotyczy to nawet 50% chorych. 

Krwawienie postmenopauzalne – diagnostyka i leczenie

Gdy pojawiają się krwawienia pomenopauzalne, ginekolog przeważnie wykonuje te badania:

 • USG przezpochwowe,
 • wziernikowania szyjki macicy,
 • rezonans magnetyczny,
 • histeroskopia,
 • biopsja błony śluzowej macicy,
 • badanie histopatologiczne z fragmentów błony śluzowej.

Sposób leczenia zależy od danego przypadku. Gdy zmiany są niewielkie, pomocne okażą się środki nawilżające i lubrykanty.

Widzisz to podczas korzystania z toalety? Natychmiast idź do lekarza. To może być objaw nowotworu
ból brzucha
Obecność krwi w kale jest zawsze sygnałem ostrzegawczym. Zazwyczaj oznacza, że pojawiła się jedna z chorób układu pokarmowego. W pewnych przypadkach jest objawem raka jelita grubego. Wieloletni rozwój nowotworu objawia się się również utajonym krwawienie. Co to znaczy? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: gastroenterologiem, lek. med Jackiem Kowerzanow  i onkologiem klinicznym lek. med. Olgą Urbanowską-Domańską. 
Czytaj dalej
Przechodzisz menopauzę? Pomóż sobie dietą!
menopauza
Uderzenia a gorąca, bezsenność i tycie na brzuchu, które jest też groźne dla zdrowia. Jeśli przechodzisz menopauzę, możesz mieć te problemy bardziej nasilone. Winne są hormony – głównie spadek estrogenu. Być może ginekolog zlecił ci hormonalną terapię zastępczą. Zmiana diety i trybu życia może być w tym trudnym czasie bardzo pomocna. W okresie około menopauzalnym i po menopauzie zauważamy bardzo często, że zmienia się  nasze ciało, zwiększa się obwód pasa, przybywa kilogramów w okolicy brzucha. Często pacjentki mówią, że tyją „od powietrza”. Martwią się, że źle się odżywiają. Nie jest to jednak często ich winą, w wielu przypadkach wpływ na sytuację mają zachodzące w tym okresie zmiany hormonalne tłumaczy dr Co jeść, a czego unikać w diecie w czasie menopauzy, by zmniejszyć dolegliwości, poprawić zdrowie i kondycję i nie przytyć? Przeczytaj materiał Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej przygotowany przez dr , które dr Katarzynę Wolnicką. 
Czytaj dalej
Polecane