Młodzi lekarze wybierają specjalizacje, w których można dobrze zarobić. Wśród nich nie jest onkologia
Młodzi lekarze wybierają specjalizacje, w których wiadomo, że zarobki będą dobre. Tak powiedział w rozmowie z TVN 24 prof. Cezary Szczylik, ordynator oddziału onkologii klinicznej i chemioterapii w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock.
Jak się okazuje, w ubiegłym roku w województwie mazowieckim niektóre specjalizacje uchodzące za dochodowe zbierały “po kilkadziesiąt kandydatów na jedno miejsce rezydenckie, natomiast na onkologię nie znalazł się ani jeden chętny". O jakich specjalizacjach mowa?
Każdy nowy lek onkologiczny to efekt wielu badań
Prof. Cezary Szczylik, ordynator oddziału onkologii klinicznej i chemioterapii w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock w rozmowie z TVN 24 podkreślał, że Polska jest krajem, w którym nakłady na naukę, na badania w naukach medycznych, biologicznych są nieporównywalne do tego, co dzieje się na świecie i co jest oferowane.
Lekarz podkreślił, że każdy nowy lek onkologiczny to efekt bardzo długich badań, ale też olbrzymich nakładów. “Wprowadzenie nowego leku onkologicznego na rynek wiele lat temu to był koszt kilku miliardów dolarów. My takich nakładów, w tym kraju, nie mamy” - zaznaczył prof. Cezary Szczylik w programie TVN 24 “Wstajesz i weekend”.
To ukryte objawy raka, które wiele kobiet wciąż ignoruje! Techniki radzenia sobie ze stresem. Jak opanować nerwy?By poprawić stan onkologii w Polsce, trzeba uczynić atrakcyjnym specjalizowanie w onkologii
Lekarz podkreśla, by poprawić stan onkologii w Polsce, trzeba uczynić atrakcyjnym specjalizowanie w onkologii. Nie jest to jednak takie proste, gdyż młodzi lekarze wybierają te specjalizacje, w którym można nieźle zarobić. Mowa chociażby o takich obszarach jak m.in. okulistyka, chirurgia estetyczna czy dermatologia.
“Żeby kształcić młodych lekarzy onkologów, żeby ich w trakcie studiów zachęcać do podejmowania tej trudnej dyscypliny, bo obserwując to, co dzisiaj dzieje się na rynku medycznym, zwycięża pieniądz. Młodzi lekarze wybierają te specjalizacje, w których wiadomo, że można zarobić dobre, godne pieniądze, na przykład okulistyka, dermatologia, chirurgia estetyczna” - podkreślał lekarz w rozmowie z TVN 24.
"W wielu ośrodkach onkolog przyjmuje ok 50 do 70 pacjentów dziennie"
Jak się okazuje, w województwie mazowieckim w 2023 r. na wymienione specjalizacje było po kilkudziesięciu kandydatów na jedno miejsce rezydenckie, z kolei na onkologię nie znalazł się ani jeden chętny.
Lekarz dodał również, że stawki NFZ-owskie w onkologii są bardzo niskie. Zdaniem profesora stawka za jednego pacjenta jest deficytowa. W wielu ośrodkach onkolog przyjmuje około 50 do 70 pacjentów dziennie. To jest dehumanizacja zawodu - wyjaśnił lekarz.
Czytaj też:
Twoje IQ może być niższe po zakażeniu Covidem. Nietypowe wnioski z badań
Nowotwór trzustki długo nie daje objawów. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?
Ci chorzy mogą starać się o orzeczenie uprawniające do ulg. Niewielu z nich o tym wie