Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Młodzi lekarze wybierają specjalizacje, w których można dobrze zarobić. Wśród nich nie jest onkologia
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 22.04.2024 16:31

Młodzi lekarze wybierają specjalizacje, w których można dobrze zarobić. Wśród nich nie jest onkologia

Lekarze, specjalizacja
Fot. Freepic

Młodzi lekarze wybierają specjalizacje, w których wiadomo, że zarobki będą dobre. Tak powiedział w rozmowie z TVN 24 prof. Cezary Szczylik, ordynator oddziału onkologii klinicznej i chemioterapii w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock.

Jak się okazuje, w ubiegłym roku w województwie mazowieckim niektóre specjalizacje uchodzące za dochodowe zbierały “po kilkadziesiąt kandydatów na jedno miejsce rezydenckie, natomiast na onkologię nie znalazł się ani jeden chętny". O jakich specjalizacjach mowa?

Każdy nowy lek onkologiczny to efekt wielu badań

Prof. Cezary Szczylik, ordynator oddziału onkologii klinicznej i chemioterapii w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock w rozmowie z TVN 24 podkreślał, że Polska jest krajem, w którym nakłady na naukę, na badania w naukach medycznych, biologicznych są nieporównywalne do tego, co dzieje się na świecie i co jest oferowane.

Lekarz podkreślił, że każdy nowy lek onkologiczny to efekt bardzo długich badań, ale też olbrzymich nakładów. “Wprowadzenie nowego leku onkologicznego na rynek wiele lat temu to był koszt kilku miliardów dolarów. My takich nakładów, w tym kraju, nie mamy” - zaznaczył prof. Cezary Szczylik w programie TVN 24 “Wstajesz i weekend”.

wesola-zespol-medykow-w-szpitalu.jpg
Fot. Freepic
To ukryte objawy raka, które wiele kobiet wciąż ignoruje! Techniki radzenia sobie ze stresem. Jak opanować nerwy?

By poprawić stan onkologii w Polsce, trzeba uczynić atrakcyjnym specjalizowanie w onkologii

Lekarz podkreśla, by poprawić stan onkologii w Polsce, trzeba uczynić atrakcyjnym specjalizowanie w onkologii. Nie jest to jednak takie proste, gdyż młodzi lekarze wybierają te specjalizacje, w którym można nieźle zarobić. Mowa chociażby o takich obszarach jak m.in. okulistyka, chirurgia estetyczna czy dermatologia.

“Żeby kształcić młodych lekarzy onkologów, żeby ich w trakcie studiów zachęcać do podejmowania tej trudnej dyscypliny, bo obserwując to, co dzisiaj dzieje się na rynku medycznym, zwycięża pieniądz. Młodzi lekarze wybierają te specjalizacje, w których wiadomo, że można zarobić dobre, godne pieniądze, na przykład okulistyka, dermatologia, chirurgia estetyczna” - podkreślał lekarz w rozmowie z TVN 24.
 

"W wielu ośrodkach onkolog przyjmuje ok 50 do 70 pacjentów dziennie"

Jak się okazuje, w województwie mazowieckim w 2023 r. na wymienione specjalizacje było po kilkudziesięciu kandydatów na jedno miejsce rezydenckie, z kolei na onkologię nie znalazł się ani jeden chętny.

Lekarz dodał również, że stawki NFZ-owskie w onkologii są bardzo niskie. Zdaniem profesora stawka za jednego pacjenta jest deficytowa. W wielu ośrodkach onkolog przyjmuje około 50 do 70 pacjentów dziennie. To jest dehumanizacja zawodu - wyjaśnił lekarz.

Czytaj też:

Twoje IQ może być niższe po zakażeniu Covidem. Nietypowe wnioski z badań

Nowotwór trzustki długo nie daje objawów. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Ci chorzy mogą starać się o orzeczenie uprawniające do ulg. Niewielu z nich o tym wie

Zdrowie Polaków ponad podziałami politycznymi. Nagrody Zaufania Złoty OTIS przyznane
Gala XXI Nagroda Złoty OTIS, Paweł Kruś
To wyjątkowe nagrody w polskiej ochronie zdrowia. Nie tylko ze względu na prestiż, ale dlatego, że łączy lekarzy, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, firmy farmaceutyczne, organizacje pacjenckie i dziennikarzy w działaniu na rzecz zdrowia Polaków, niezależnie od poglądów i politycznego poparcia. Złoty OTIS trafia w ręce wybitnych, a często też pomijanych przez system, ze względu na wyrazistość charakteru albo przeciwnie – skromność.W tym roku nagrody w siedmiu kategoriach kapituła przyznała 31 osobom. I jak zwykle, były też nagrody specjalne. Paweł Kruś, pomysłodawca Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” i przewodniczący kapituły, składającej się z ponad 70 wybitnych ekspertów, nie raz podkreślał misyjny charakter nagrody. A że tegoroczna gala wręczenia nagród odbyła się 17 kwietnia 2024, krótko po wyborach parlamentarnych, na scenę w hotelu Polonia Palace, zaprosił posłów różnych opcji politycznych, których łączyło jedno: w tym roku zadebiutowali w Sejmie, a równocześnie w Komisji Zdrowia.Obok siebie siedziały więc posłanki reprezentujące Trzecią Drogę: Wioleta Tomczak, specjalistka ds. zdrowia publicznego i Jolanta Zięba-Gzik, pedagog i specjalistka ds. zarządzania, a także Ewa Leniart, posłanka PiS, którą wielu Polaków zobaczyło w mediach, gdy walczyła o powstanie drugiego SOR-u przy szpitalu w Rzeszowie na Podkarpaciu, bo jedyny w mieście obsługuje aż 370 tys. mieszkańców.Na galę zostali też zaproszeni: poseł Trzeciej Drogi - Norbert Pietrykowski – analityk medyczny, absolwent Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Bydgoszczy i Zbigniew Bogucki z PiS. Ten drugi działa nie tylko w Komisji Zdrowia, ale i sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej i prawdopodobnie większość Polaków zna go właśnie z medialnej aktywności w tej drugiej.– Wojny są stare jak świat, ale rozejmy również – mówił redaktor Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, podkreślając, że wspólne działania posłów różnych opcji politycznych, daje nadzieję na dialog, z korzyścią dla polskich pacjentów.Paweł Kruś (po prawej) i Jan Kruś na gali Nagroda Zaufania Złoty OTIS, Warszawa, 2024 r. Fot. www.swiatlekarza.pl
Czytaj dalej
To najbardziej zaraźliwy wirus na świecie. Ogromny wzrost zachorowań w Polsce
Wirus, odra
Lekarze ostrzegają i biją na alarm. Wszystko przez gwałtowny wzrost zachorowań na chorobę zakaźną, która atakuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Liczba zachorowań w Polsce gwałtownie rośnie, natomiast w Europie w ubiegłym roku stwierdzono aż 45-krotny skok wykrytych przypadków.Epidemiolodzy podkreślają, że wielu rodziców nie chce szczepić swoich dzieci przeciwko tej chorobie. Nie jest to optymistyczna informacja, tym bardziej że chodzi o najbardziej zaraźliwego wirusa chorobowego na świecie.
Czytaj dalej