Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Te objawy raka płuc występują wiele miesięcy przed diagnozą. Na co zwrócić uwagę?
Marta Uler
Marta Uler 11.02.2025 14:06

Te objawy raka płuc występują wiele miesięcy przed diagnozą. Na co zwrócić uwagę?

rak płuc - wczesne objawy
Obserwuj organizm - wysyła ci ważne znaki. Fot. Canva/shironosov/Getty Images

Rak płuc to najczęstszy nowotwór złośliwy na świecie. Jest też jednym z najbardziej śmiertelnych, a wynika to z faktu, że często jest późno diagnozowany – przeważnie dopiero wtedy, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. 

Organizm zwykle jednak dużo wcześniej wysyła subtelne sygnały ostrzegawcze. Warto je znać. Jakie objawy raka płuc mogą pojawić się na długo przed diagnozą?

Rak płuc – najczęstszy nowotwór złośliwy

Rak płuc stanowi 95 proc. wszystkich pierwotnych (czyli niebędących przerzutami) nowotworów płuc i jest to najczęstszy nowotwór złośliwy na świecie. Jeśli chodzi o Polskę, to w 2020 r. zarejestrowano 18 997 przypadki raka płuc, w tym 11 619 zachorowań wśród mężczyzn i 7378 wśród kobiet. 

W naszym kraju rak płuc odpowiada za około 29 proc. zgonów spowodowanych nowotworami złośliwymi wśród mężczyzn i około 17 proc. wśród kobiet. W obu przypadkach jest najczęstszą przyczyną śmierci nowotworowej. W 2020 roku na tę chorobę zmarło 22 213 osób, w tym 14 211 mężczyzn i 8002 kobiety.

Te przykre statystyki, w dużej mierze, wynikają z tego, że nowotwory płuca są diagnozowane w zaawansowanym stadium. Warto jednak być świadomym subtelnych znaków, które organizm może dawać już kilka miesięcy wcześniej. To nie tylko kaszel.

Interesuje cię ten temat? Przeczytaj też: Ten błąd niszczy płuca. Popełniamy go przy każdym praniu

Nie zapomnij o tym, gdy będziesz rozliczać PIT. Z tych ulg możesz skorzystać Czy można łączyć pomidora z ogórkiem? Ekspertki mówią wprost

Pierwsze symptomy raka płuc – to nie zawsze kaszel

Objawy, które mogą wskazywać na rozwijającą się chorobę, często są mylone ze zwykłym przeziębieniem, alergią lub po prostu efektem zmęczenia. Do sygnałów, które mogą pojawić się nawet 6 miesięcy przed diagnozą, należą: 

  • krwioplucie,
  • przewlekły kaszel – jeśli utrzymuje się dłużej niż 8 tygodni lub zmienia swój charakter, tym bardziej warto zwrócić na niego uwagę,
  • trzeszczenie lub świsty w klatce piersiowej
  • ból kości,
  • ból pleców,
  • utrata wagi – częsty objaw ogólnie przy nowotworach,
  • zmęczenie – niemijające po odpoczynku,
  • ból barku lub ręki – może świadczyć o guzie w górnej części płuca,
  • chrypka – zmiana barwy głosu, uczucie podrażnienia krtani bez infekcji,
  • obrzęk twarzy i szyi – wywołany uciskiem na żyłę główną górną.
  • częste infekcje dróg oddechowych – zapalenie oskrzeli czy płuc, które wracają mimo leczenia.
Rak płuc nie dotyczy tylko starszych osób Fot. Canva/studioroman

Pierwszych siedem objawów:

„było powiązanych ze znacząco wyższym prawdopodobieństwem zachorowania na raka płuc w analizach wieloczynnikowych” 

– podają autorzy pracy „Symptoms and signs of lung cancer prior to diagnosis (...)” (link pod artykułem).

Tu poczytasz więcej o objawach raka płuc: 9 objawów raka płuca. Nigdy ich nie ignoruj

Czy te objawy zawsze oznaczają raka płuc?

Oczywiście, jeśli często się przeziębiasz lub bolą cię plecy, nie oznacza to od razu, że zachorowałeś na raka płuc. Wiele z tych symptomów może wynikać z innych schorzeń – przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), astmy, alergii czy innego rodzaju infekcji dróg oddechowych. 

Nowotwory płuc długo nie dają żadnych objawów. Fot. Canva/Alexander's Images

Warto także wiedzieć, że rak płuc, choć najczęściej diagnozowany jest u osób po 50. roku życia, to coraz częściej dotyka także młodszych ludzi – nawet tych, którzy nigdy nie palili papierosów. Dlatego tak ważne jest, by nie ignorować żadnych niepokojących objawów i by obserwować swój organizm. Jeśli kaszel, duszność czy osłabienie trwają kilka tygodni i nie mają oczywistej przyczyny, konieczna jest wizyta u lekarza.

Podstawowym badaniem przesiewowym jest niskodawkowa tomografia komputerowa (LDCT), która pozwala wykryć zmiany w płucach na bardzo wczesnym etapie. Jeśli należysz do grupy ryzyka (np. palisz papierosy, masz w rodzinie przypadki raka płuc), warto wykonać takie badanie profilaktycznie.

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Ten nowotwór czai się w szczycie płuca, ale widać go po oku. Zmienia nawet połowę twarzy

 

Źródło: mp.pl, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37080616/, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23321602/