Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Zdrowa ryba, której my Polacy wciąż nie doceniamy. Włącz ją do diety nie tylko od święta
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 21.02.2023 10:42

Zdrowa ryba, której my Polacy wciąż nie doceniamy. Włącz ją do diety nie tylko od święta

śledź
canva.com

Trudno o bardziej niedocenianą rybę niż śledź. Traktujemy go po macoszemu, jedynie jako imprezową przekąskę czy świąteczne danie. Okazuje się, że powinien trafiać na nasze talerze zdecydowanie częściej. Śledź to bogactwo kwasów omega-3, witamin i składników mineralnych, a przy okazji nie kosztuje fortuny. 

Śledź - niedoceniana perełka wśród ryb

Śledź należy do grupy tłustych ryb morskich, żyjących w morzach i oceanach. Nie wielu z nas zdaje sobie sprawę, że ta mała ryba ma WIELKIE atuty! „Te mniejsze ryby mają dużo dobrych wartości odżywczych pod kątem zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 (EPA i DHA) oraz witaminy D. Śledź jest więc uznawany za jedną z najzdrowszych ryb.” - informuje dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska – Kwaśnik. 

Śledź jest bogatym źródłem białka, kwasów omega-3, witamin i składników mineralnych. Zawiera duże ilości wapnia, żelaza i witaminy B. Ponadto zaliczany jest to „bezpiecznych” ryb o najmniejszej ilości rtęci i metali ciężkich. Według Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC) mniejsze ryby akumulują mniejsze ilości metylortęci niż większe ryby i drapieżniki, znajdujące się na końcu łańcucha pokarmowego. Śledź to ryba o niskim poziomie zanieczyszczeń, która może być spożywana przez kobiety w ciąży.

Projekt bez tytułu - 2023-02-20T135334.780.png

Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy Udar mózgu - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Spożywanie śledzia zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu

Obecne w śledziu kwasy omega-3 wspierają pracę układu krwionośnego i układu nerwowego. Obniżają stężenie złego cholesterolu we krwi i zapobiegają nadciśnieniu tętniczemu, tym samym zmniejszając ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Ponadto poprawiają pamięć i koncentrację, a także wykazują działanie antydepresyjne, poprzez zwiększanie poziomu serotoniny. Zawarte w śledziu kwasy omega-3 zapobiegają także stanom zapalnym stawów i zmniejszają ryzyko wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Warto włączyć śledzie do diety nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także w trosce o młody wygląd skóry. Kwasy omega-3 wzmacniają barierę hydrolipidową skóry, wzmacniając jej właściwości obronne i opóźniając procesy starzenia się. Są niezbędne, aby nasza skóra zachowała jędrność i gładkość. Specjaliści zalecają dietę bogatą w kwasy omega-3 osobom ze schorzeniami skórnymi, takimi jak m.in. atopowe zapalenie skóry i łuszczyca. 

Nie zawsze musisz go topić w oleju czy śmietanie

Śledź podawany jest na różne sposoby. Jednym z ulubionych dań Polaków jest śledź w śmietanie, która nie należy do najzdrowszych składników. Mamy sposób jak „odchudzić” to danie, nie tracąc przy tym jego walorów smakowych! „Jeśli nie chcemy rezygnować ze śmietany, zachęcam do tego, aby wymieszać ją z jogurtem greckim w tych samych proporcjach. Śledzia w śmietanie i tak zazwyczaj podkwaszamy np. sokiem z cytryny. Ten dodatek kwasowości jogurtu naturalnego robi to trochę sam i jednocześnie mocno obniża się kaloryczność całej potrawy.”- radzi dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska - Kwaśnik.

Polecane