Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Nowe rozporządzenie MEN. To nie spodoba się rodzicom
Klaudia Tomaszewska
Klaudia Tomaszewska 20.07.2025 14:14

Nowe rozporządzenie MEN. To nie spodoba się rodzicom

Nowe rozporządzenie MEN
Anita Walczewska/East News

Dzienniki elektroniczne to zmora dzieci, szczególnie tych w nastoletnim wieku. Żadna ocena, uwaga czy też nieobecność nie umknie uwadze rodziców. To z kolei negatywnie wpływa na stan psychiczny dzieci. Teraz w życie wejdą nowe rozporządzenia, które mają kompletnie odmienić system edukacji w Polsce. O czym mowa?

Co dają elektroniczne dzienniki?

Elektroniczne dzienniki zostały wprowadzone w 2017 roku i z powodzeniem wykorzystuje się je do teraz. W tym czasie powstało wiele rozwiązań, które miały na celu ułatwienie rodzicom, nauczycielom i uczniom, korzystanie z tego narzędzia.

Można bowiem sprawdzać wyniki w nauce, średnią za poszczególne okresy, a także pochwały, uwagi, wiadomości o zebraniach czy wydarzeniach organizowanych w szkole. Ponadto platforma ułatwia kontakt z nauczycielami różnych przedmiotów. Można by zatem przyjąć, że jest to wersja, która przypadnie do gustu wszystkim i nie ma wad. Nic bardziej mylnego.

Ochrona praw uczniowskich

W zgodzie z myślą, że prawa uczniów i dzieci powinny być bardziej respektowane, a ich zdrowie psychiczne stawiane na podium potrzeb, wprowadzone zostaną nowe zasady. Ministerstwo Edukacji Narodowej już pracuje nad nowym rozwiązaniem. 

Ma ono na celu ułatwienie uczniom samodzielne zarządzanie informacjami, które będą otrzymywać rodzice. To z kolei pomoże im uniknąć potencjalnie stresowych wydarzeń. Jak to będzie działało?

Nowe zasady MEN

Nowelizacja ustawy, którą chce wprowadzić Minister Edukacji Narodowej Barbara Nowacka zakłada możliwość nałożenia na rodziców “bana”, czyli blokady na rodziców. Dzięki temu nie będą mieli oni dostępu do monitorowania postępów w nauce. Jednak, aby to zrobić, decyzję musi wydać dyrektor placówki. Zmiana obowiązywać będzie jedynie pełnoletnich uczniów.

Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, prawo wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku. 

Czy wciąganie tabaki jest bezpieczne? Fakty i mity na temat tej używki
tabaka
Właściwości tabaki - czy to niegroźna używka?
Tabaka wydaje się niewinną rozrywką – ot, trochę proszku, który "czyści zatoki", poprawia koncentrację i „nie szkodzi jak papierosy”. Niektórzy traktują ją wręcz jak naturalny sposób na przeziębienie.Tymczasem ta tradycyjna używka, mimo że ma długą historię i własne święto przypadające na 17 lipca, może poważnie zaszkodzić zdrowiu. Warto więc oddzielić fakty od mitów i sprawdzić, co naprawdę niesie ze sobą używanie tego niepozornego proszku.Tabaka to sproszkowany tytoń zażywany przez nos, znany od setek latChoć uchodzi za „lżejszą” formę używki, zawiera nikotynę i uzależniaMoże powodować poważne dolegliwości zdrowotne, zwłaszcza w obrębie nosa i układu nerwowegoNie ma wiarygodnych badań, które potwierdzałyby rzekome właściwości lecznicze tabakiWciąganie tabaki nie jest bezpieczną alternatywą dla palenia papierosów
Czytaj dalej
Te badania mogą wykryć raka, zanim będzie za późno. Śmierć Kołaczkowskiej powinna być dla nas przestrogą
badania
Joanna Kołaczkowska zmarła na raka. To niespodziewana i bardzo smutna wiadomość – dla rodziny, przyjaciół, fanów i wszystkich tych, którzy choć raz się uśmiechnęli dzięki jej występom. Z tej tragedii możemy jednak spróbować wyciągnąć coś ważnego. Warto przypominać sobie, że nowotwory nie omijają nikogo – i że wcześnie wykryte dają zawsze większe szanse na wyleczenie. Dlatego tak ważne jest, by się regularnie badać. Istnieją badania, które – w większym lub mniejszym stopniu – potrafią wskazać, że w organizmie dzieje się coś złego.Joanna Kołaczkowska przegrała walkę z chorobą nowotworowąProfilaktyka i regularne badania mogą uratować życieCytologia, kolonoskopia, czy badanie zmian skórnych, to tylko niektóre badania, które pomagają wykryć raka na wczesnym etapie
Czytaj dalej