Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Czym nie popijać leków? Poznaj listę „niedozwolonych” napojów
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 10.08.2023 17:57

Czym nie popijać leków? Poznaj listę „niedozwolonych” napojów

napoje
canva

Popijanie leków nieodpowiednimi płynami zwiększa ryzyko działań niepożądanych. Niestety, wiele osób przyjmujących różne preparaty, doraźnie lub przewlekle, często nie czyta informacji dołączonych na ulotce i odruchowo sięga po płyny znajdujące pod ręką. To poważny błąd. Które napoje nie nadają się, by popijać nimi leki?

 

Tych napojów unikaj

Podczas wybierania napoju do popicia leku najłatwiej sięgnąć po ten, który stoi najbliżej. Jednak gdy zależy nam, by lek zadziałał prawidłowo, wskazane jest popicie go płynem, który nie zawiera związków wchodzących w interakcje z lekiem lub nie wpływa na wchłanianie się substancji leczniczych. Szczególnie szkodliwe jest popijanie leków: 
   • napojami z kofeiną, 
   • sokami owocowymi, 
   • mlekiem, 
   • kawą
   • herbatą,
   • napojami gazowanymi,
   • alkoholem.

Projekt bez nazwy - 2023-08-10T170633.362.png

Alkohol i upał to niebezpieczne połączenie! Czym grozi picie alkoholu w upalne dni? Dietetyk tłumaczy Te leki mogą przyczynić się do rozwoju metabolicznego stłuszczenia wątroby. Lepiej wiedzieć wcześniej

Co powoduje popijanie leków mlekiem, kofeiną, herbatą i sokiem owocowym?

Popijanie leków mlekem lub napojami mlecznymi to jeden z częstszych błędów popełnianych przez osób podczas antybiotykoterapii. Płyny tego rodzaju mają niekorzystny wpływ na sok żołądkowy i sprawiają, że zmienia się jego pH. Również wapń i tłuszcze obecne w mleku utrudniają wchłanianie substancji leczniczych.

Szczególnie szkodliwe jest łączenie kofeiny i leków. Najwięcej szkód przynosi popijanie kawą np. leków przeciwzakrzepowych, leków uspokajających, leków na ciśnienie krwi, leków nasercowych i leków zawierających efedrynę lub substancje pobudzające układ nerwowy.

Popijanie leków herbatą powoduje, że słabnie wchłanianie żelaza – wpływa to na działanie leków na niedokrwistość. Przyczyną jest zawarta w herbacie kofeina, powodująca wzrost ciśnienia krwi. Niebezpieczne wręcz jest popijanie nią leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Połączenie soków owocowych i leków może zaburzyć proces wchłaniania się tych drugich – szczególnie szkodliwy jest sok grejpfrutowy, lecz niewskazane jest również popijanie leków sokami winogronowym i żurawinowym. Co więcej, dobrze jest się wstrzymać ze spożywaniem soków owocowych i napojów owocowych zarówno kilka godzin przed, jak i kilka godzin po przyjęciu leku.

 

Czym najlepiej popijać leki?

Odpowiedź jest prosta – zwykłą wodą. Najbezpieczniejszym wyborem będzie sięgnięcie po przegotowaną wodę o temperaturze pokojowej. Niewskazane jest popijanie leków wodą mineralną, która choć z pozoru zdrowa, także może wejść w interakcję z lekiem. 

Tagi: Zdrowie
Polecane