Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Czym nie popijać leków? Poznaj listę zakazanych napojów
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 10.08.2023 17:57

Czym nie popijać leków? Poznaj listę zakazanych napojów

Kobieta przyjmuje leki
VH-studio/Shutterstock.com

Popijanie leków nieodpowiednimi płynami zwiększa ryzyko działań niepożądanych. Niestety, wiele osób przyjmujących różne preparaty, doraźnie lub przewlekle, często nie czyta informacji dołączonych na ulotce i odruchowo sięga po płyny znajdujące pod ręką. To poważny błąd. Które napoje nie nadają się, by popijać nimi leki?

 

Tych napojów unikaj

Podczas wybierania napoju do popicia leku najłatwiej sięgnąć po ten, który stoi najbliżej. Jednak gdy zależy nam, by lek zadziałał prawidłowo, wskazane jest popicie go płynem, który nie zawiera związków wchodzących w interakcje z lekiem lub nie wpływa na wchłanianie się substancji leczniczych. Szczególnie szkodliwe jest popijanie leków: 
   • napojami z kofeiną, 
   • sokami owocowymi, 
   • mlekiem, 
   • kawą
   • herbatą,
   • napojami gazowanymi,
   • alkoholem.

Projekt bez nazwy - 2023-08-10T170633.362.png

Alkohol i upał to niebezpieczne połączenie! Czym grozi picie alkoholu w upalne dni? Dietetyk tłumaczy Te leki mogą przyczynić się do rozwoju metabolicznego stłuszczenia wątroby. Lepiej wiedzieć wcześniej

Co powoduje popijanie leków mlekiem, kofeiną, herbatą i sokiem owocowym?

Popijanie leków mlekem lub napojami mlecznymi to jeden z częstszych błędów popełnianych przez osób podczas antybiotykoterapii. Płyny tego rodzaju mają niekorzystny wpływ na sok żołądkowy i sprawiają, że zmienia się jego pH. Również wapń i tłuszcze obecne w mleku utrudniają wchłanianie substancji leczniczych.

Szczególnie szkodliwe jest łączenie kofeiny i leków. Najwięcej szkód przynosi popijanie kawą np. leków przeciwzakrzepowych, leków uspokajających, leków na ciśnienie krwi, leków nasercowych i leków zawierających efedrynę lub substancje pobudzające układ nerwowy.

Popijanie leków herbatą powoduje, że słabnie wchłanianie żelaza – wpływa to na działanie leków na niedokrwistość. Przyczyną jest zawarta w herbacie kofeina, powodująca wzrost ciśnienia krwi. Niebezpieczne wręcz jest popijanie nią leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Połączenie soków owocowych i leków może zaburzyć proces wchłaniania się tych drugich – szczególnie szkodliwy jest sok grejpfrutowy, lecz niewskazane jest również popijanie leków sokami winogronowym i żurawinowym. Co więcej, dobrze jest się wstrzymać ze spożywaniem soków owocowych i napojów owocowych zarówno kilka godzin przed, jak i kilka godzin po przyjęciu leku.

 

Czym najlepiej popijać leki?

Odpowiedź jest prosta – zwykłą wodą. Najbezpieczniejszym wyborem będzie sięgnięcie po przegotowaną wodę o temperaturze pokojowej. Niewskazane jest popijanie leków wodą mineralną, która choć z pozoru zdrowa, także może wejść w interakcję z lekiem. 

Zobacz też:

Ten olejek wygładza zmarszczki lepiej niż drogie kremy, a kosztuje mniej niż 15 zł

Ta tania maść z apteki nawilża skórę jak najlepszy krem. Wygładza też zmarszczki

Chwast cudotwórca. Pasuje do rosołu, ma niesamowite właściwości zdrowotne

Nie pobudzają, ale uspokajają! – stymulanty i mózg ADHD [KOMENTARZ PSYCHIATRY]
dr hab. n. med. Grzegorz Opielak, psychiatra
Kluczowy jest niski poziom dopaminy. Z niego wynika problem z koncentracją, ale i z leczeniem depresji w ADHD, na którą „klasyczne” antydepresanty, czyli SSRI zwykle nie działają – tłumaczy dr hab. n. med. Grzegorz Opielak* z Centrum Terapii Dialog w Warszawie Komentarz „STOP stygmatyzacji dorosłych z ADHD” napisałam w emocjach i „na gorąco” po tekście w „Gazecie Wyborczej”, który pewnie napisany w dobrej wierze, ale sugerował, że Polacy biorą, a właściwie ćpają leki na ADHD dla haju, a nie po to, by się nimi ratować i móc „ogarnąć” swoje życie. Od tygodnia publikujemy komentarza - Wasze i lekarzy. Nie po to, by hejtować, ale by edukować. Dziś oddajemy głos bardzo doświadczonemu psychiatrze, szefowi oddziału psychiatrii i psychogeriatrii szpitala w Janowie Lubelskim, wykładowcy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i terapeucie z Warszawskiego Centrum Terapii Dialog. Tłumaczy istotę zaburzenia, to jak działają leki na mózg ADHD i dlaczego niektóre nie działają, a także, że to, że przyczyną problemu jest niski poziom dopaminy, który sprawi, że jedna osoba będzie impulsywna, a inna spokojna i zdekoncentruje się po cichu i tylko “odpłynie”. - Ten artykuł odbił się szerokim echem. W mojej ocenie jego wydźwięk należy pojmować w dwóch wymiarach: braku zrozumienia czym jest ADHD oraz braku zrozumienia istoty samego leczenia stosowanego dla złagodzenia objawów tego zaburzenia – mówi psychiatra dr hab. n. med. Grzegorz Opielak. Ubolewa, że choć ADHD zostało już lata temu potwierdzone, nadal powszechnie pokutuje przeświadczenie o tym, że to nieistniejące zaburzenie. - Albo zaburzeniu którego jedyną manifestacją jest „bycie niegrzecznym”, u dzieci. A u dorosłych chęć otrzymania „narkotyków”, tyle, że legalnych, bo na receptę, ale przy tym czystych i względnie tanich… Tak przynajmniej wynika z mojego doświadczenia i ocen kontaktów z pacjentami czy z ich rodzinami – opowiada psychiatra dr Grzegorz Opielak.
Czytaj dalej
Czy leki na trądzik mogą wywołać depresję? Dr hab. n. med. Grzegorz Opielak wyjaśnia
dr Grzegorz Opielak
Miałam pacjentkę, która przyjmowała lek na trądzik i nastrój zaczął jej się bardzo zmieniać  –  dr hab. n. med. Grzegorz Opielak z Centrum Terapii Dialog w Warszawie, wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Dodaje, że to rzadki przypadek, bo zwykle depresja nie pojawia się tak szybko. Niedawno media obiegła tragiczna wiadomość o tym, że ceniony kardiolog odebrał sobie życie tydzień po rozpoczęciu antybiotykoterapii cyprofloksacyną. Miał 63 lata. (Link do tekstu “Samobójstwo po antybiotyku. Ostrzeżenie dla pacjentów i medyków” znajdziesz poniżej w tekście). - Źle dobrany lek może nasilić depresję - mówi psychiatra. Z portalem Pacjenci.pl specjalista rozmawia o tym, na jakie leki uważać, bo mogą doprowadzić do depresji, stanów lękowych i innych problemów.  
Czytaj dalej