Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Pierwszy w historii przeszczep ludzkiego oka. To prawdziwy przełom w medycynie!
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 12.11.2023 13:51

Pierwszy w historii przeszczep ludzkiego oka. To prawdziwy przełom w medycynie!

pierwszy na świecie przeszczep oka
"Dr. Eduardo Rodriguez operuje Aarona Jamesa", fot. szpital NYU Langone Health i Joe Carrotta/AFP/East News

Chirurdzy ze szpitala New York University przeprowadzili pierwszy w historii przeszczep całego ludzkiego oka. Przełomowa operacja odbyła się w maju i trwała 21 godzin. Organizm pacjenta przyjął przeszczep, jednak na ten moment nie jest pewne, czy uda się przywrócić wzrok w przeszczepionym oku. 

Pierwszy pacjent z przeszczepionym całym okiem

Aaron James, 46-letni elektryk i weteran Gwardii Narodowej z Arkansas jest pierwszym człowiekiem, któremu przeszczepiono całe ludzkie oko, wraz z nerwem wzrokowym, oczodołem i powiekami, w ramach częściowej transplantacji twarzy. Ponadto, do nerwu wszczepiono komórki macierzyste pobrane ze szpiku tego samego dawcy, aby wspomóc jego regenerację. 

Aaron James stracił lewe oko, rękę oraz znaczną część twarzy w wypadku, kiedy został porażony prądem o napięciu 7 tys. 200 volt. Dawcą został 30-letni mężczyzna, którego organy zostały przeszczepione trzem innym pacjentom.

PHOTO NYU LANGONE STAFF.png

Ukończyłaś 40. rok życia? Te badania powinnaś wykonywać raz w roku Grypa czy RSV. Jak rozpoznać, co Cię dopadło?

Ogromny przełom w medycynie

Istniały obawy, że organizm odrzuci przeszczep lub oko wyschnie z powodu braku odpowiedniego ukrwienia, jednak niecałe cztery miesiące po operacji, nowy narząd się przyjął. 

Mimo że badania wykazały, że mózg mężczyzny reaguje na odbiór światła przez lewą źrenicę, pacjent nie jest w stanie przez nie widzieć i nie może też ruszać powieką. 

Dotychczas, jedynym rodzajem przeszczepu oka, który udało się zrealizować, był przeszczep rogówki. Jest to więc ogromny krok naprzód w dziedzinie transplantologii! 

- Sam fakt, że przeszczepiliśmy oko, jest ogromnym krokiem naprzód. Czymś, o czym myślano od wieków, ale nigdy tego nie zrealizowano. - powiedział dr Eduardo Rodriguez, kierujący zespołem chirurgów.

przeszczep-oka-weteran-zona.jpg

Aaron James z żoną, jeszcze sprzed wypadku. Fot. szpital NYU Langone Health

Optyk dr Vaidehi Dedania, która była zaangażowana w przeszczep, ma wątpliwości, czy kiedykolwiek uda się w pełni przywrócić wzrok w oku. Dodała, że istnieje jednak nadzieja, choć nie było to głównym celem operacji.

Pacjent nie miał wątpliwości, aby poddać się operacji

- Czuję się dobrze. Wciąż nie mam żadnego w nim ruchu. Powieką nie mogę jeszcze mrugać, ale mam teraz w niej czucie. - powiedział pacjent w wywiadzie z agencją AP. 

Mężczyzna wyznał, że nie wahał się przed wyborem przeprowadzenia operacji, bo “zawsze musi być ktoś pierwszy”. 

Źródło: PAP/tvn24.pl

Chcesz podzielić się swoją historią na portalu Pacjenci.pl? Opisz ją dla nas i innych pacjentów. Możesz dołączyć swoje zdjęcie. A jeśli wolisz pozostać anonimowa lub anonimowy, zaznacz to :) Kontakt: [email protected]