Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czy spanie w skarpetkach jest zdrowe? Eksperci nie mają wątpliwości
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 18.12.2023 14:37

Czy spanie w skarpetkach jest zdrowe? Eksperci nie mają wątpliwości

spanie w skarpetach
canva.com

Dzielimy się na dwie grupy: “skarpeciarze”, którzy nie wyobrażają sobie pójścia do łóżka bez odziania się w skarpetki oraz osoby preferujące spanie z gołymi stopami. A co radzą eksperci? Lepiej spać w skarpetkach czy bez? 

Spanie w skarpetkach a jakość snu

Według specjalistów z National Sleep Foundation, spanie w skarpetkach pomaga rozgrzać organizm i poprawić ukrwienie. Jest to istotne szczególnie nocą.

Zimne stopy mogą znacznie utrudniać zasypianie oraz przyczyniać się do częstego wybudzania i pogorszenia jakości snu, co negatywnie wpływa na kondycję psychiczną. Kiedy jesteśmy niewyspani, spada nasza koncentracja i zdolność zapamiętywania, a ponadto możemy być bardziej rozdrażnieni.  

Spanie w skarpetkach poprawia jakość naszego snu, ale nie tylko. Ma też inne zalety.

Projekt bez nazwy - 2023-12-18T142116.438.png

15 najpopularniejszych dźwięków do walki z bezsennością. Który jest Twój? Nocne poty mogą być symptomem nowotworu. Kiedy powinny nas zaniepokoić?

Na co jeszcze pomaga spanie w skarpetkach?

Na dolegliwości menopauzalne

Spanie w skarpetkach reguluje temperaturę ciała, dzięki czemu jest pomocne w łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości związanych z menopauzą, takich jak uderzenia gorąca i nadmierne pocenie się.

Na objawy zespołu Raynauda

Zakładanie skarpetek na noc zaleca się osobom cierpiących na zespół Raynauda, gdyż pomaga to łagodzić objawy choroby. Zespół  Raynauda to schorzenie polegające na nawracającym skurczu naczyń obwodowych palców rąk oraz stóp. Objawy nasilają się pod wpływem zimna, stresu i czynników chemicznych. 

Główne objawy zespołu Raynaunda to: skurcz naczyń krwionośnych, niedokrwienie i mrowienie palców, uczucie chłodu palców, zasinienie palców lub naprzemienne zblednięcia i zasinienia lub zasinienia i zaczerwienienia oraz owrzodzenie troficzne skóry palców. Spanie w skarpetkach pozwala łagodzić nieprzyjemne objawy choroby.

Jako element pielęgnacji stóp 

Spanie w skarpetkach przynosi również korzyści, jeśli chodzi o wieczorną pielęgnację stóp. Po nałożeniu kremu na stopy, warto założyć skarpetki, a substancje odżywcze zawarte w kosmetyku lepiej się wchłoną. 

Wybór skarpet ma ogromne znaczenie

Pamiętajmy, aby wybierać skarpety wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów, takich jak bawełna. Należy także zwrócić uwagę, aby nie uciskały nóg, ponieważ zbyt obcisłe skarpety będą zaburzać krążenie i przyniosą efekt odwrotny od zamierzonego. 

Źródła: 
Wprost Zdrowie
Szpital Dworska