Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Powikłania po COVID, o których się nie mówi. Te objawy utrzymują się najdłużej
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 12.01.2024 14:17

Powikłania po COVID, o których się nie mówi. Te objawy utrzymują się najdłużej

ból głowy
canva

Według naukowców ok. 65 mln osób po tzw. długim covidzie może odczuwać chroniczne przemęczenie i mieć zaburzenia poznawcze. Jest to szczególne utrudnienie dla wszystkich osób prowadzących aktywny tryb życia. Jak twierdzi dr Rob Wüst z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie skutkiem infekcji bywa pogorszenie metabolizmu, a także zmiany biologiczne.

 

Powikłania po COVID-19 a aktywność fizyczna

Z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym „Nature Communications” długotrwałe chorowanie na COVID-19 może stanowić poważne utrudnienie w uprawianiu sportu. Z powodu zmian biologicznych powstałych z powodu infekcji częściej występować mogą bóle głowy po ćwiczeniach fizycznych i zmęczenie – utrudniać mogą powrót do pełnej sprawności.

Badacze z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie przebadali 25 pacjentów z długotrwałymi skutkami chorowania na koronawirusa. Osoby te zgłaszały złe samopoczucie po aktywności fizycznej. Przebadane została też kondycja 21 osób po COVID-19, które jednak w pełni wyzdrowiały. Uczestnicy badania nie byli hospitalizowani z powodu koronawirusa i byli w wieku produkcyjnym.

Ochotnicy mieli za zadanie spędzić ok. 15 minut na rowerkach treningowych. Później pobrano od nich dwukrotnie próbki krwi i biopsje mięśni szkieletowych. Odbyło się to przed i po zadaniu. Okazało się, że zdrowi uczestnicy mieli większą wydolność wysiłkową niż osoby z długotrwałymi skutkami przejścia na COVID-19.

Projekt bez nazwy - 2024-01-12T024528.396.png

Najczęstszy objaw zakażenia nowym wariantem koronawirusa. Występuje u większości pacjentów Powrót maseczek? Mamy odpowiedź Ministerstwa Zdrowia

Ból mięśni to objaw chorowania na koronawirusa

Badacze odkryli, że osoby chorujące na tzw. długi COVID-19 miały słabiej działające mitochondria niż zdrowi uczestnicy. U osób długo odczuwających skutki zakażenia funkcja mitochondriów pogorszyła się po wysiłku. Uczestnicy ci mieli także więcej uszkodzeń tkanek po ćwiczeniach.

Co ustalili naukowcy?

Badacze twierdzą, że osoby od dawna odczuwające skutki chorowania na COVID-19 nie powinny intensywnie ćwiczyć. Ich mięśnie bywają uszkodzone i pogarsza się metabolizm.

- To może wyjaśniać, dlaczego te osoby odczuwają ból mięśni i zmęczenie nawet tygodnie po zakończeniu ćwiczeń — powiedział dr Rob Wüst z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie, cytowany przez "The Guardian".