Prozdrowotny składnik, który pomaga komórkom wytwarzać energię. Ten związek działa cuda
Czy jedna substancja potrafi zadbać zarówno o skórę, jak i serce? Badacze są przekonani, że nie może jej zabraknąć w naszym organizmie. Dlaczego jest tak ważna? Ponieważ wpływa na poziom energii w każdej komórce naszego ciała.
Ten związek to koenzym Q10, który naturalnie występuje w błonach komórkowych naszego organizmu. Jego produkcja spada jednak wraz z wiekiem. Dlatego, aby zadbać o zdrowie układu sercowo-naczyniowego i kondycję skóry – warto wiedzieć, jak uzupełniać jego zapasy.
Wspiera nie tylko zdrowie układu krążenia
Koenzym Q10 to sprzymierzeniec prawidłowej pracy naszego serca. Jego działanie można porównać do naturalnego rozrusznika, ponieważ dba o prawidłową pracę naszych komórek, pomagając im wytwarzać energię. Według badań, koenzym Q10 to związek, który wspiera zdrowie całego organizmu, pozytywnie wpływa na układ układ krążenia, reguluje ciśnienie krwi oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Osobom, którym brakuje witalności, czują się zmęczone, mają mało energii powinna pomóc dieta bogata w Q10 lub jego prawidłowa suplementacja.
Polacy kupują tę rybę w puszkach na potęgę. Eksperci alarmują, że zawiera rtęć Tak wygląda rak pęcherza. Bagatelizujemy ten objaw, bo przypomina powszechną dolegliwośćNaturalne odmładzanie bez skalpela
Układ sercowo-naczyniowy to niejedyne pole działania koenzymu Q10. Jest on bardzo popularnym składnikiem wielu kosmetyków o działaniu anty-aging i regenerującym – i nic w tym dziwnego. Zwalcza bowiem wolne rodniki, niwelując wpływ stresu oksydacyjnego, pomaga w regeneracji skóry i zapobiega uszkodzeniom komórek. Regularne stosowanie kremów lub suplementów z koenzymem Q10 doskonale wspiera kondycję skóry, czyniąc ją bardziej jędrną, nawilżoną i odporną na upływ czasu. Badania dowodzą, że koenzym Q10 chroni również skórę przed negatywnym wpływem promieniowania UV, a sam składnik pobudza aktywność komórek w skórze, wspierając produkcję kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny. Przyczynia się tym samym do zmniejszenia widoczności drobnych zmarszczek.
Wsparcie dla każdej komórki i uzupełnianie niedoborów
Jako antyoksydant koenzym Q10 chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, który może prowadzić do wielu schorzeń. Rola Q10 jest więc podwójna: nie tylko dodaje energii i dba o wygląd, ale chroni również nasze zdrowie.
W jaki sposób możemy uzupełniać niedobory tego związku? Dbając o to, aby w diecie nie zabrakło m.in. tych składników:
- tłuste ryby – makrela, sardynki, łosoś
- mięso i podroby – wątroba i nerki
- orzechy i nasiona – orzechy włoskie, pistacje i sezam
- warzywa – brokuły, szpinak i kalafior
- produkty sojowe i pełnoziarniste
W razie potrzeby i poczucia, że składniki naszej diety nie uzupełniają niedoborów Q10, warto sięgnąć po suplementy (polecana forma to ubichinol, który rozpuszcza się w tłuszczach, więc przyjmujmy go w czasie lub po posiłku). Pamiętajmy o tym, zwłaszcza jeśli doskwiera nam zmęczenie i słaba wydolność organizmu.
Nie tylko serce i skóra
Pamiętajmy też, że działanie koenzymu Q10 nie kończy się na sercu i skórze, ma on znacznie więcej właściwości:
- chroni serce i pomaga w regulacji ciśnienia krwi
- może zmniejszyć ryzyko stanów zapalnych
- wspiera układ odpornościowy, pomagając organizmowi skuteczniej bronić się przed infekcjami i chorobami
- chroni przed stresem oksydacyjnym, neutralizując wolne rodniki (działanie przeciwstarzeniowe)
- dodaje energii, wspierając witalność organizmu w sytuacjach stresu i przemęczenia
- wspomaga wytrzymałość i regenerację mięśni po wysiłku (np. po treningu)
- korzystnie wpływa na zdrowie dziąseł i zębów
- wspomaga zdrowie neurologiczne, wykazując działanie ochronne na komórki nerwowe
- niektóre badania wykazują, że może łagodzić migreny, wspierając pracę mitochondriów
Zobacz także:
Androlog, proktolog czy urolog? Czym zajmują się ci specjaliści?