Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Nowy test na raka. Ma wykryć go na bardzo wczesnym etapie
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 14.11.2023 12:32

Nowy test na raka. Ma wykryć go na bardzo wczesnym etapie

laboratorium
Shutterstock.com

Może pomóc nie tylko w diagnostyce nowotworów ale i podczas sprawdzania, jak pacjenci onkologiczni reagują na terapię. Ale najważniejsze, że może wykryć raka na wczesnym etapie, bo u wielu osób leczenie onkologiczne jest zbyt późno wdrażane. Na czym polega ten test? 

Nowy sposób wykrywania chorób nowotworowych

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że u osób chorujących na choroby nowotworowe występuje specyficzny rodzaj białka, którego z kolei nie mają osoby zdrowe. Jest to białko o nazwie ORF1p – komórki rakowe produkują je od początku, gdy pojawiają się w organizmie. Dr John LaCava, jeden z autorów badania, stwierdził, że w przypadku pacjentów onkologicznych poziom wspomnianego białka jest jest znacznie podwyższony – jest to prawidłowość widoczna u większości osób mających choroby nowotworowe.

Test opracowywany przez ekspertów ze Stanów Zjednoczonych miałby za zadanie wykrywać obecność ORF1p w organizmie. Polegałby na pobraniu od pacjenta niewielkiej ilości krwi i przeanalizowaniu składu osocza – trwałby nie dłużej niż 2 godziny i kosztował nie więcej niż 3 dolary.

Naukowcy przebadali 400 osób z przedziału wiekowego 20-90, które oddały krew do Mass General Brigham Biobank – większość osób była zdrowa. U pięciu z nich wykryto ORF1p – osoba z najwyższym poziomem białka miała nowotwór prostaty w zaawansowanym stadium.

Test może być pomocny nie tylko w diagnostyce nowotworów ale i podczas sprawdzania, jak pacjenci onkologiczni reagują na tego rodzaju terapię. 

Projekt bez nazwy - 2023-11-14T122254.219.png
 

A może zmienisz szczoteczkę do zębów? Walcz z próchnicą Ten rodzaj stolca powoduje biegunka tłuszczowa. Co to za dolegliwość?

Na czym polega diagnostyka onkologiczna?

U większości osób choroby nowotworowe wykrywane są w zaawansowanym stadium. Wielu pacjentów nie ma świadomości, że w ich ciele rozwija się rak – przyczyną jest brak widocznych niepokojącym symptomów. Wykrycie nowotworu we wczesnym etapie, w przypadku osób nieświadomych, że są chore, są badania przedmiotowe i podmiotowe.

W polskich warunkach wczesne wykrycie raka w dużej mierze zależy od wiedzy i zaangażowania lekarzy rodzinnych. Podstawą jest skrupulatny wywiad i rzetelne i badanie podmiotowe – w wielu przypadkach wystarczą, by wykryć nowotwór.

Podstawowe techniki stosowane w onkologii to USG, tomografia komputerowa i badania rezonansem magnetyczny.

Wczesne objawy rozwijającej się choroby nowotworowej

Sygnały mogące być wczesnymi objawami nowotworu to:

  • obecność krwi w muszli klozetowe, bieliźnie lub na papierze toaletowym świadczące o krwawieniu z odbytu,
  • nietypowe krwawienie z dróg rodnych,
  • niekontrolowana utrata masy ciała i osłabienie,
  • długotrwała gorączka,
  • powiększone węzły chłonne,
  • zmiany na skórze,
  • zmiany na błonach śluzowych wargi, jamy ustnej i narządów płciowych (w szczególności jeśli utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie),
  • silny kaszel,
  • nawracające bóle głowy 
  • Chcesz podzielić się swoją historią na portalu Pacjenci.pl? Opisz ją dla nas i innych pacjentów. Możesz dołączyć swoje zdjęcie. A jeśli wolisz pozostać anonimowa lub anonimowy, zaznacz to :) Kontakt: [email protected]
Polecane