Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Rewolucja w badaniach na NFZ. Nowe zasady od 1 maja
Alina Gałka
Alina Gałka 30.04.2025 13:38

Rewolucja w badaniach na NFZ. Nowe zasady od 1 maja

Kolejna rewolucja w NFZ
Fot. Pawel Wodzynski/East News.

Tylko do końca kwietnia Polacy mogą otrzymać skierowanie na badania w ramach programu Profilaktyka 40 Plus, którego celem jest wczesne wykrywanie chorób i poprawa jakości życia osób w średnim wieku. Od 1 maja tego roku zastąpi go nowa inicjatywa – Moje Zdrowie. Tym razem skorzystają osoby powyżej 20. roku życia.

Z nowego programu skorzystają też młodsi Polacy

Zbadań w ramach programu Profilaktyka 40 Plus mogli korzystać wyłącznie pacjenci w średnim wieku i starsi. Nowa inicjatywa rządowa pozwoli zwiększyć wykrywalność chorób wśród młodszych Polaków, bo skierowanie na specjalistyczne badania będą mogli otrzymać dorośli już po ukończeniu 20. roku życia.

Tak wczesne wykrywanie zagrożeń zdrowotnych u pacjentów ma pomóc nie tylko w jak najszybszym wdrożeniu niezbędnych terapii. Dzięki indywidualnie przygotowywanym zaleceniom możliwa też będzie lepsza, bo bardziej skuteczna profilaktyka.

Warunkiem uczestnictwa w programie Moje Zdrowie jest wypełnienie ankiety. Pacjent może wypełnić ją samodzielnie w Internetowym Koncie Pacjenta lub z pomocą pracownika placówki POZ w przychodni. Na podstawie udzielonych odpowiedzi lekarz wystawi skierowanie na badania. Jakie? To zależy. Jednak zestaw możliwości jest szerszy niż w ramach Profilaktyki 40 Plus.

Zmiany w podatkach. Skarbówka będzie pobierać 108 zł rocznie Kłykciny kończyste - co to takiego i jak to wyleczyć?

Badania w ramach programu Moje Zdrowie

Każdy pacjent, który wyrazi chęć udziału w programie, będzie mógł skorzystać z zestawu podstawowych badań laboratoryjnych, obejmujący:

• morfologię krwi,
• glukozę,
• kreatyninę,
• lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, triglicerydy),
• TSH.

Dodatkowo, jeśli zaistnieją ku temu wskazania, lekarz może zlecić wykonanie innych, bardziej specjalistycznych badań, w tym:

• Próby wątrobowe (ALAT, ASPAT, GGTP),
• PSA całkowity u mężczyzn – wskaźnik przerostu prostaty, 
• anty-HCV – oznaczenie przeciwciał w kierunku wirusa zapalenia wątroby typu C,
• lipoproteina A – ocena ryzyka zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe, wykonywana w ramach programu raz w życiu.

Przeczytaj też: Od 1 maja nowe świadczenia w ramach NFZ. Co będzie można uzyskać od lekarza rodzinnego?

badania krwi Fot. Getty Images/Canva.jpg
Korzystając z programu Moje Zdrowie, wszyscy pacjenci powyżej 20. roku życia będą mogli wykonać podstawowe badania krwi. Fot. Getty Images/Canva

Pacjent z wynikami nie zostanie sam

W ciągu dwóch tygodni od przekazania wyników badań do lekarza POZ pacjent będzie mógł skorzystać z wizyty podsumowującej. I warto to zrobić, gdyż w gabinecie pozna nie tylko interpretację wyników, ale będzie też mógł poddać się dodatkowym badaniom.

Specjalista na miejscu dokona pomiarów ciśnienia, wagi, wzrostu i obwodów. Na tej podstawie ustali wskaźniki BMI (indeks masy ciała) i WHR (wskaźnik obwodu talii do obwodu bioder). Dzięki tym informacjom lekarz będzie mógł ocenić globalne ryzyko sercowo-naczyniowe pacjenta i, w razie potrzeby, zaproponować plan leczenia bądź profilaktyki.

Starsi pacjenci (powyżej 60. roku życia) dodatkowo podczas bilansu będą mogli sprawdzić swoje funkcje poznawcze. Lekarz przeprowadzi test mini-COG, który stosuje się w celu wykrywania wczesnych objawów demencji. Szybka ocena stanu intelektualnego pacjenta pozwoli lekarzowi podjąć decyzję o ewentualnej konieczności wykonania dalszych badań – również w ramach świadczeń NFZ.

badanie ciśnienia Fot. Canva.jpg
Podczas wizyty lekarz omówi wyniki badań krwi i wykona dodatkowe pomiary. Fot. Canva

Na podsumowanie bilansu pacjent otrzyma również Indywidualny Plan Zdrowotny. Będzie on obejmował:

• zidentyfikowane czynniki ryzyka,
• ogólne zalecenia dotyczące stylu życia i badań profilaktycznych,
• kalendarz zalecanych szczepień,
• porady edukacyjne.

Co ważne, wyniki badań będą przesyłane na Internetowe Konto Pacjenta, a także – o ile wyrazi na to zgodę – udostępniane innym lekarzom, w tym specjalistom.

Ograniczenia czasowe w programie Moje Zdrowie

Udział w programie Moje Zdrowie mogą wziąć osoby, które korzystały z Profilaktyki 40 Plus dopiero po upływie 12 miesięcy od wykonania ostatnich badań w ramach tej inicjatywy i od ostatniego badania wykonanego w ramach profilaktyki chorób układu krążenia (ChUK). Natomiast skierowania wystawione w ramach Profilaktyki 40 Plus można wykonać do końca maja.

Pacjenci między 20. a 49. rokiem życia będą mogli wziąć udział w programie Moje Zdrowie raz na 5 lat. Natomiast osoby starsze będą mogły poddawać się tym badaniom aż co 3 lata. Skąd takie regulacje? Jak mówi ministra Izabela Leszczyna:

Z wiekiem nasze zdrowie wymaga większej kontroli. Jeśli wyniki badań wykażą problemy zdrowotne, to lekarz ustali indywidualny plan dalszej diagnostyki i leczenia dla pacjenta.

Przeczytaj też: Nowoczesna profilaktyka raka szyjki macicy. Cytologia płynna i test HPV w końcu na NFZ

 


Źródła: gov.pl, serwisy.gazetaprawna.pl