Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Stan zdrowia króla Karola III. Brytyjska prasa: "Jest bardzo słaby, sytuacja jest rozpaczliwa"
Daria  Siemion
Daria Siemion 29.03.2024 16:40

Stan zdrowia króla Karola III. Brytyjska prasa: "Jest bardzo słaby, sytuacja jest rozpaczliwa"

Król Karol III wygłasza wielkanocne orędzie, 2024
Fot. BBC / screen

"To dla mnie wielki smutek, że nie mogę być dzisiaj z wami wszystkimi" – król Karol III nagrał film skierowany do narodu. "Nie panuje nad skłóconą rodziną. Jest bardzo słaby, sytuacja jest rozpaczliwa. Jego stan jest dużo poważniejszy, niż podają pałacowe źródła" –  twierdzą dziennikarze brytyjskiego magazynu “In Touch”.

Niedawno świat obiegła wiadomość, że król Karol III ma raka. Wkrótce o swojej chorobie nowotworowej powiedziała księżna Kate. Oboje nie mogą ze względu na swój stan wziąć udział w oficjalnym wielkanocnym nabożeństwie. Król nagrał orędzie do narodu, w którym złożył Brytyjczykom życzenia. 

Karol III ma 75 lat. Nikt w całej historii Wielkiej Brytanii nie czekał na tron tak długo, jak on. Anglicy obawiają się jednak, że jego panowanie nie potrwa długo. Wszystko za sprawą wykrytego niedawno raka.

"Jest bardzo słaby"

W brytyjskim tabloidzie "In Touch" pojawiły się wstrząsające informacje na temat stanu zdrowia króla Wielkiej Brytanii Karola III. "Jego stan jest dużo poważniejszy, niż podają pałacowe źródła" – czytamy. 

"Nie panuje nad skłóconą rodziną, biznesami Korony i wypełnianiem codziennych obowiązków. Rak pożera go żywcem. Jest bardzo słaby, sytuacja jest rozpaczliwa" – twierdzą dziennikarze tej gazety.

Tabloid spekuluje, że monarcha ma zmagać się z rakiem trzustki, ale Pałac Buckingham nie potwierdza tych doniesień. Takich informacji nie przedstawia też najbardziej renomowana brytyjska stacja BBC.

Anonimowy informator miał przekazać dziennikarzom, że Kamilla, żona Karola, w ogóle go nie wspiera i zamiast być u jego boku, pojechała na samotne wakacje nad Morze Śródziemne. Ile prawdy jest w tych doniesieniach? Raczej niewiele.

Brytyjskie brukowce są uważane za najbardziej bezwzględne. Przypomnijmy, że niektóre z nich, gdy zniknęła księżna Kate, pisały, że się rozwodzi. Okazało się, że Kate Middleton choruje na raka.

shutterstock_318389888.jpg
Brytyjskie taboidy nie mają litości Fot. Shutterstock / Lenscap Photography
Księżna Kate ma nowotwór. Treść oświadczenia [WIDEO] Księżna Kate zaczyna "chemioterapię prewencyjną". Onkolog wyjaśnia

Orędzie króla Karola III na Wielkanoc

Król Karol III jest w trakcie leczenia i nie mógł uczestniczyć w oficjalnym nabożeństwie, ale z okazji zbliżającej się Wielkanocy, nagrał dla swoich rodaków krótki film. Monarcha życzy im wesołych świąt i ubolewa, że nie mógł się z nimi spotkać.


– To dla mnie wielki smutek, że nie mogę być dzisiaj z wami wszystkimi. Nabożeństwo Wielkiego Postu zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. Ma swoje źródło w życiu naszego Pana, który uklęknął przed swoimi uczniami i ku ich wielkiemu zaskoczeniu umył ich zmęczone podróżą stopy – zaczyna swoje nagranie monarcha.


– I, jak właśnie usłyszeliśmy, celowo dał im i nam wszystkim przykład tego, jak powinniśmy służyć i troszczyć się o siebie nawzajem. W tym kraju jesteśmy błogosławieni przez różne służby, które istnieją dla naszego dobra – kontynuuje.

Nowotwory w rodzinie królewskiej

Nie milkną echa głośnego oświadczenia księżnej Kate. Członkini brytyjskiej rodziny królewskiej wyznała na antenie BBC, że zmaga się z rakiem, co było przyczyną jej nagłego zniknięcia, o którym od początku tego roku spekulowały media.


Księżna wyznała, że w styczniu przeszła poważną operację jamy brzusznej, podczas której wycięto jej guza. Po badaniach histopatologicznych okazało się, że był to nowotwór. Księżna obecnie przechodzi chemioterapię.

– Opiekujący się mną zespół medyczny doradził mi, abym poddała się prewencyjnej chemioterapii i jestem teraz na wczesnym etapie leczenia – zdradziła w emocjonalnym nagraniu.

Kate i Karol to jednak nie wszystkie osoby z rodziny królewskiej, które chorują na raka. Z rakiem skóry zmaga Sarah Ferguson, "Księżna Skandali", była żona księcia Andrzeja – syna Elżbiety III i księcia Filipa.

"Chciałabym zachęcić każdego do wykonywania badań kontrolnych. W 2023 roku zdiagnozowano u mnie raka piersi, a w tym roku czerniaka. Gdyby nie staranność i opieka moich lekarzy, moja sytuacja byłaby o wiele gorsza" – napisała na swoim X.

źródło: In Touch, BBC, X

Chorujesz lub chorowałeś na raka? Napisz do nas na adres [email protected] – najciekawsze historie opublikujemy!

Zobacz też:

Księżna Kate zaczyna "chemioterapię prewencyjną". Onkolog wyjaśnia

Dr Damian Patecki o hejcie na Zbigniewa Ziobrę

Słynny youtuber zachorował na czerniaka. Chirurg dla Pacjenci.pl o leczeniu nowotworów skóry

Środki do dezynfekcji rąk są niebezpieczne dla zdrowia. Nie nadużywaj ich
Kobieta dezynfekuje ręce
W trakcie pandemii płyny do dezynfekcji były obecne niemal wszędzie – nie tylko w przychodniach i szpitalach, ale również w sklepach i szkołach. Niemal każdy kupował je też do domowego użytku. Naukowcy teraz przed nimi ostrzegają.Naukowcy twierdzą, że chemikalia obecne w środkach do dezynfekcji zawierają związki, które mogą sprzyjać nawet rozwojowi stwardnienia rozsianego i autyzmu. Po publikacji wyników badań amerykańskich naukowców, planowane są dalsze, by ostatecznie potwierdzić, jakie choroby może powodować częste używanie środków do dezynfekcji. 
Czytaj dalej
Ile kalorii ma sałatka jarzynowa? Podpowiadamy, jak zmniejszyć ich ilość
Sałatka jarzynowa na tle rodziny jedzącej świąteczne śniadanie
Sałatka jarzynowa to polski przysmak. Wiele osób zajada się nią cały rok, a już na pewno w Wielkanoc – święto, które jeśli chodzi o smaki, kojarzy się nie z jajkami, mazurkiem i właśnie z sałatką jarzynową. Choć jej głównym składnikiem są warzywa, ma sporo kalorii. Oczywiście wiele zależy m.in. od dodatków, szczególnie od ilości majonezu. Podpowiadamy, jak obniżyć kaloryczność sałatki i informujemy, jakie choroby powinny skłonić do tego, by zjeść jej ograniczoną ilość.Głównym składnikiem sałatki jarzynowej są warzywa – te nie są tuczące i nie mają wiele kalorii, ale co z innymi jej składnikami, np. majonezem i jajkiem? Jeśli ktoś z Was jest na diecie redukcyjnej, prawdopodobnie chce wiedzieć, jak wygląda kaloryczność sałatki jarzynowej. Poniżej wyliczamy jej skład i przedstawiamy nasze kalkulacje. 
Czytaj dalej