Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > Ile kalorii ma sałatka jarzynowa? Podpowiadamy, jak zmniejszyć ich ilość
Daria  Siemion
Daria Siemion 29.03.2024 08:29

Ile kalorii ma sałatka jarzynowa? Podpowiadamy, jak zmniejszyć ich ilość

Sałatka jarzynowa na tle rodziny jedzącej świąteczne śniadanie
fot. Shutterstock / gpointstudio, Canva / Getty Images

Sałatka jarzynowa to polski przysmak. Wiele osób zajada się nią cały rok, a już na pewno w Wielkanoc – święto, które jeśli chodzi o smaki, kojarzy się nie z jajkami, mazurkiem i właśnie z sałatką jarzynową. Choć jej głównym składnikiem są warzywa, ma sporo kalorii. Oczywiście wiele zależy m.in. od dodatków, szczególnie od ilości majonezu. Podpowiadamy, jak obniżyć kaloryczność sałatki i informujemy, jakie choroby powinny skłonić do tego, by zjeść jej ograniczoną ilość.

Głównym składnikiem sałatki jarzynowej są warzywa – te nie są tuczące i nie mają wiele kalorii, ale co z innymi jej składnikami, np. majonezem i jajkiem? 

Jeśli ktoś z Was jest na diecie redukcyjnej, prawdopodobnie chce wiedzieć, jak wygląda kaloryczność sałatki jarzynowej. Poniżej wyliczamy jej skład i przedstawiamy nasze kalkulacje. 

Co jest w składzie sałatki jarzynowej?

Sałatka jarzynowa jest jedną z ulubionych potraw Polaków. Nie może zabraknąć jej na świątecznych stole w Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Jest też niezbędnym elementem rodzinnych uroczystości, np. przyjęć komunijnych czy urodzin. Składa się z gotowanych na wodzie lub bulionie warzyw, a także majonezu i przypraw.

Skład sałatki jarzynowej:

  • jajka,
  • groszek,
  • kukurydza,
  • marchewka,
  • seler,
  • pietruszka,
  • ziemniaki,
  • ogórki kiszone,
  • majonez,
  • przyprawy.

Niektórzy do sałatki jarzynowej dodają też jabłka, musztardę i chrzan. Wszystkie składniki kroi się w drobną kostkę i miesza, następnie schładza w lodówce. Wiele osób jest zdania, że ulubiona sałatka Polaków "musi się przegryźć" i – tak jak bigos – najlepiej smakuje następnego dnia.  Nie powinna jednak być w lodówce dłużej niż trzy dni, gdyż może się zepsuć.

traditional-russian-salad-olivier.jpg
W sałatce jarzynowej nie może zabraknąć majonezu, jajek i warzyw Fot. Freepik / Timolina
Całe życie źle jadłeś czosnek. Dietetyk przypomniał wszystkim o najważniejszej zasadzie Co jeść na śniadanie? Pomysły na zdrowe śniadanie na słodko i na słono! Dietetyk radzi

Ile kalorii ma sałatka jarzynowa?

Sałatka jarzynowa nie jest dobrym daniem dla osób na świecie. 100 g sałatki jarzynowej zawiera  około 153 kalorii. Głównym winowajcą jest bogaty w tłuszcze majonez, a także jajka. Aby zmniejszyć jej kaloryczność, można wymieszać majonez z jogurtem lub śmietaną – efekt smakowy będzie podobny.

100 g  sałatki jarzynowej zawiera:

  • 15,2 g białka,
  • 65,2 g tłuszczu,
  • 13,7 g węglowodanów,
  • 6,7 g błonnika,
  • 2,6 g cukru,
  • 346 mg fosforu,
  • 129 mg magnezu,
  • 0,2 mg witaminy B6.

Najmniej kalorii ma sałatka z jogurtem naturalnym, zamiast majonezu. Kaloryczność potrawy obniży też ugotowanie warzyw w wodzie, a nie na tłustym bulionie. Taką wersję sałatki mogą rozważyć osoby na diecie odchudzającej lub lekkostrawnej. Pomoże to w zmniejszeniu ilości tłuszczu.

Czy sałatka jarzynowa jest zdrowa?

W sałatce jarzynowej znajduje się wiele witamin, m.in. witamina E, A i B6. W jej składzie znajdziemy też witaminę D i nienasycone kwasy tłuszczone, które wykazują korzystny wpływ na serce i mózg. Kolejne składniki warty uwagi to wspierający trawienie błonnik oraz dobry dla mięśni i koncentracji magnez.


Jeśli chodzi o majonez, być może nie jest on taki zły, jak się go przedstawia. Zawiera on dużą ilość przeciwutleniaczy, które zmniejszają ryzyko udaru, a jeśli tylko będziemy go jeść z umiarem, nie wystąpią negatywne skutki w postaci miażdżycy czy udaru niedokrwiennego mózgu.

Masz bóle głowy? Posłuchaj tego podcastu - odcinek z neurologiem:


Co ważne, to nieprawda, że majonez – główny składnik sałatki jarzynowej – nie powinien być spożywany przez osoby z podwyższonym cholesterolem. Znajdują się w nim bowiem dobre dla zdrowia tłuszcze nienasycone, które nie tylko pomagają we wchłanianiu składników odżywczych, ale również stabilizują poziom cholesterolu.


Należy jednak pamiętać, aby nawet w Wielkanoc, kiedy “popuszczamy pasa”, zachować umiar, by uniknąć przykrych dolegliwości związanych z przejedzeniem. Nawet najzdrowsze jedzenie, zjedzone w za dużych ilościach, może zaszkodzić. Tak przed przejadaniem się przestrzega psychodietyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska:

– Przejadanie się powoduje wzdęcia, a także inne dolegliwości trawienne, takie jak m.in. przepełnienie w żołądku, ucisk w żołądku, złe samopoczucie, bóle głowy, osłabienie czy wzmożone pragnienie. Możemy odczuwać ból w nadbrzuszu lub zmagać się z tak zwaną kolką – mówi.

źródło: smakosze.pl, CEON Biblioteka Nauki

Masz do opowiedzenia ciekawą historię natury medycznej? Napisz do nas na adres: [email protected] – najciekawsze wiadomości opublikujemy!


Zobacz też:
Biała kiełbasa nie dla wszystkich. Tym osobom może zaszkodzić
Dieta jajeczna bije rekordy popularności. Lekarze przed nią ostrzegają
Jesz jajka codzienne? Zobacz, co na to Twój organizm