Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Suplementy mogą szkodzić wątrobie. Te preparaty są szczególnie groźne
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 25.10.2023 14:36

Suplementy mogą szkodzić wątrobie. Te preparaty są szczególnie groźne

None
canva

Polacy zażywają coraz więcej suplementów diety. Zatrważający jest jednak fakt, że wielu z nas stosuje je na własną rękę. Konsekwencje tego bywają tragiczne. Zażywanie suplementów diety, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub z dietetykiem, może zrujnować wątrobę. Które suplementy w szczególności stanowią zagrożenie dla wątroby? Jak rozpoznać, że przedawkowaliśmy dany preparat? Wyjaśniamy. 

 

Polacy uwielbiają suplementy

Do takiego wniosku można dojść po zapoznaniu się z wynikami badań, których wykonanie zlecił jeden z producentów suplementów. Okazuje się, że 67% Polaków zażywa preparaty tego typu. Największą popularnością cieszą się suplementy witaminowo-mineralne. W drugiej kolejności najchętniej kupujemy suplementy poprawiające wygląd skóry, włosów i paznokci. Na trzecim miejscu znajdują się suplementy wzmacniające stawy i kości. 

Niepokojący jest fakt, że wielu z nas stosuje suplementy na własną rękę. Z badań wynika, że tylko co piąty użytkownik suplementów w kraju nad Wisłą konsultuje się w tej sprawie z farmaceutą, lekarzem czy dietetykiem: „efektem nadużywania suplementów diety może być uruchomienie mechanizmu, który prowadzi do tzw. metabolicznego zapalenia wątroby, co może w konsekwencji prowadzić do włóknienia, a następnie do marskości wątroby”. - powiedział w rozmowie z Menadżerem Zdrowia dr Jarosław Drobnik.

 

8 produktów na obniżenie cholesterolu. Koniecznie włącz je do diety! Takie sygnały wysyła wątroba uszkodzona przez suplementy i leki. Wielu chorych myśli, że to zwykłe osłabienie!

Które suplementy szkodzą wątrobie?

Zagrożeniem dla wątroby w szczególności są preparaty na przyrost masy mięśniowej. Nierzadko zawarte są w nich substancje, o których nie przeczytamy na etykiecie, takie jak np. sterydy anaboliczne. Szkodliwe okazać się mogą także ziołowe tabletki i proszki wspomagające odchudzanie – jednym z nich jest ekstrakt z zielonej herbaty, zawierający katechiny. Katechiny w dużej dawce są toksyczne dla wątroby. Co więcej, część z nas może być szczególnie wrażliwa na ich działanie. Spożywanie suplementów może spowodować również hiperwitaminozę, czyli zbyt wysokie stężenie witamin i minerałów w organizmie.

Mimo to nie zawsze łatwo jednak ustalić, które suplementy są szkodliwe. Wiele osób nierzadko stosuje nawet kilkanaście preparatów jednocześnie. Dlatego przed suplementacją zawsze warto wykonać badania:

Warto przyjrzeć się temu, dlaczego mamy niedobory niektórych witamin i składników mineralnych. Przyczyną mogą być różne schorzenia, o których nie wiemy, np. nieszczelne jelita. Należy więc znaleźć źródło problemu. Warto zrobić cały pakiet badań, nie tylko na poziom danego składnika, który chcemy suplementować. Morfologia z rozmazem TSH i lipidogram to podstawowe badania, które należy wykonać. Pamiętajmy, że suplementy mają nam służyć jako dopełnienie terapii, a nie maskować problem”. - powiedziała psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

  • Pamiętajmy, że nadmiar witamin jest równie szkodliwy dla zdrowia, jak i ich niedobór!

Jak rozpoznasz, że przedawkowałeś suplement diety?

  • przedawkowanie magnezu – biegunka, zaparcia, ból głowy, zawroty głowy,
  • przedawkowanie potasu – zaburzenia rytmu serca, zaburzenia czucia,
  • przedawkowanie żelaza – zaparcia, zawroty głowy, nudności, przewlekłe zmęczenie, problemy ze snem, suchość skóry, wypadanie włosów,
  • przedawkowanie chromu – obniżone wchłanianie żelaza,
  • przedawkowanie witaminy C – u niektórych może spowodować tworzenie się kamieni nerkowych i powodować dolegliwości ze strony układu nerwowego i pokarmowego,
  • przedawkowanie witaminy D – stany depresyjne, senność, dolegliwości trawienne,
  • przedawkowanie witaminy E – ból głowy, zmęczenie, problemy z trawieniem, problemy ze wzrokiem.

Przedawkowanie witaminy A może zwiększyć ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego, śpiączkę i śmiertelnie uszkodzić narządy. Zagrożenie dla życia stanowi także przyjmowanie bardzo wysokich dawek witaminy D przez długi czas – skutkiem tego bywa hiperkalcemia, mogąca prowadzić do śmierci.

Polecane