Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Świąd i pieczenie oznacza infekcję. A czasem raka, który zabija kilkaset Polek rocznie
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 08.03.2024 16:33

Świąd i pieczenie oznacza infekcję. A czasem raka, który zabija kilkaset Polek rocznie

kobieta w szpitalu
fot. BearFotos Shutterstock.com (zdjęcie ilustracyjne)

Ten nowotwór występuje rzadko. Tyle statystyka. Jednak lekarze obserwują coraz więcej zachorowań. W dodatku już nie tylko wśród kobiet w średnim wieku, ale i młodszych. Problemem jest też, że często diagnozowany jest późno, bo jego objawy mylone są w pierwszym etapie z banalną infekcją.

Ten nowotwór stanowi kilka procent wszystkich nowotworów złośliwych zlokalizowanych w kobiecych narządach płciowych. Chorują na niego głównie kobiety po 60. roku życia.  Szczyt zapadalności na raka sromu przypada między 65. a 75. rokiem życia. Ale to tylko statystyczne dane, czyli teoria. Praktyka bywa inna. Ostatnie lata pokazują, że coraz częściej chorują także młodsze kobiety.

Co powoduje raka sromu?

W Polsce odnotowuje się 761 nowych przypadków raka sromu, a 407 Polek z jego powodu umiera.  Wiele stanów przednowotworowych spowodowanych jest zakażeniem wirusem HPV: - Wirus HPV jest przenoszony nie tylko drogą płciową, może być przekazywany także przez dłonie czy pielęgnację (np. ręczniki). Za pomocą bezpośredniego kontaktu występuje jednak więcej zarażeń niż w przypadku drogi pośredniej, czyli przez materiały lub części ciała. - powiedziała dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.

Nowotwór może powstać również bez związku z HPV – wówczas przyczyną są przewlekłe zmiany zapalne. U wielu kobiet rozpoznawany jest w zaawansowanym stanie, co znacznie utrudnia proces leczenia. 

Tomek pokonał raka! To było jak cud. Opowiada o tym w podcaście Pacjenci.pl na YouTube:

Utrudnieniem jest również brak badań przesiewowych w kierunku wczesnego diagnozowania nowotworu. Do rozwoju raka sromu przyczyniać się może także:

  • palenie papierosów,
  • liszaj twardzinowy,
  • mnogość partnerów seksualnych i wczesne rozpoczęcie współżycia,
  • stany przednowotworowe.

Zobacz też: Rak trzustki – pierwsze objawy, leczenie i rokowania

Projekt bez nazwy - 2024-03-08T161915.715.png
fot. canva/ doucefleur
Ci chorzy mogą starać się o orzeczenie uprawniające do ulg. Niewielu z nich o tym wie Po tych lekach nie wsiadaj za kółko. Możesz stracić prawo jazdy

Świąd i pieczenie objawami nowotworu

Niektóre nowotwory sromu rozwijają się bezobjawowo. Towarzyszyć im mogą jednak świąd, pieczenia i dyskomfort. Oprócz tego w obrębie sromu wystąpić może guzek lub owrzodzenia. Sygnałami świadczącymi niekiedy o raku sromu jest także występowanie nieprawidłowej wydzieliny z dróg rodnych i obecność guza w pachwinie. Dochodzi może także do zaburzeń w oddawaniu moczu.

Każdą niepokojącą zmianę sromu należy skonsultować z lekarzem. Badania dodatkowe zalecane pacjentkom z nowotworem sromu to:

Leczenie raka sromu to złożony proces

Leczenie nowotworu sromu polega najczęściej na usunięciu warg sromowych z guzem. Usuwane są również zdrowe tkanki i węzły chłonne pachwin. W zaawansowanych przypadkach stosowana jest radioterapia lub kombinacja chirurgii i napromieniania. Sposób leczenia w dużej mierze zależy od wieku pacjentek i tego, czy mają choroby współistniejące. 

Gdy rozmiar guzka ma mniej niż 2 cm, rokowania są wówczas bardzo dobre – w pełni zdrowieje ok. 90% kobiet. Jednak rak sromu ma skłonność do nawrotów. Gorzej rokują przypadki, w których pojawiają się przerzuty do węzłów chłonnych pachwin.

Cierpisz na bezsenność? Przeczytaj: Zrób to dwa razy w tygodniu

źródło: zwrotnikraka.pl, pacjenci.pl, gemini.pl 

Tym kobietom przysługuje darmowa mammografia. Sprawdź, czy to ty
 darmowa mammografia piersi
Mammografia to badania wykrywające raka piersi, gdy nie ma jeszcze żadnych objawów. Niewiele kobiet wie, że można je wykonać bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak taki przywilej nie przysługuje wszystkim. Sprawdź, czy jesteś na liście i dowiedz się, dlaczego warto.Bezpłatną mammografię raz na 2 lara mogą wykonać kobiety w wieku 45-74 lat, a te z grupy ryzyka oraz z dawniej zdiagnozowanym nowotworem piersi, nawet co rok. Do badania nie jest potrzebne skierowanie. Jak je załatwić? 
Czytaj dalej
Pokonał raka. Lekarze nie dawali mu wielkich szans
Tomasz Prosińki, #TokTuMi, Instytut Zdrowia Mentalnego
Tomasz, z zawodu menadżer i finansista, ma 47 lat i chorował na nowotwór mózgu. Lekarze nie dawali mu większych szans. Dziś jest zdrowy, a fakt, że stanął oko w oko ze śmiercią, odmienił jego życie. Pomaga osobom wypalonym zawodowo i młodzieży w ramach akcji #TokTuMi, której patronem został portal Pacjenci.pl.W tym podcaście Tomasz o tym opowiada, jak możecie skorzystać z pomocy, albo wesprzeć akcję:Tomasz miał 44 lata, gdy dowiedział się, że jego mózg jest inny. Owszem, tak jak u zdrowego człowieka może i składał się z około stu miliardów neuronów, galaretowatej tkanki zbudowanej z wody, białka, tłuszczu i soli mineralnych. Twardych, miękkich i pajęczych opon mózgowo rdzeniowych czy setek innych skomplikowanych struktur, które - choć wszystkie razem ważą niewiele więcej niż bochenek chleba - to stanowią o mózgu jako najbardziej złożonej maszynerii wciśniętej w ludzką czaszkę.- Ale w moim rósł guz. Powoli i latami. Na zdjęciu z rezonansu przypomina piłkę tenisową. Albo jak kto woli: męską pięść. Niemal sześć na sześć centymetrów, całkiem sporo, bo na jedną czwartą całej czaszki, tuż za lewym oczodołem - opowiada historię choroby mężczyzna.
Czytaj dalej
Polecane