Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Sypią się kary za brak szczepień dzieci. Chodzi o gigantyczne kwoty
Daria  Siemion
Daria Siemion 30.04.2024 09:46

Sypią się kary za brak szczepień dzieci. Chodzi o gigantyczne kwoty

Szczepionka dla dziecka
Fot. Freepik

Jest coraz więcej rodziców, którzy nie szczepią dzieci. Tylko w jednym województwie w 2023 roku nałożono na rodziców ponad 400 kar. Kwoty sięgały nawet kilkunastu tysięcy złotych. Maksymalnie mogą wynosić 100 tysięcy.

W ciągu ostatnich  lat nastąpiło co najmniej dwukrotne zwiększenie liczby uchybień od szczepień obowiązkowych. W 2017 roku odnotowano 30 tys. takich przypadków, w 2021 61,3 tys. Lekarze alarmują, że odmowa szczepień na taką skalę może zaowocować powrotem zapomnianych chorób. Rodziców do odmowy szczepień mają zniechęcić wysokie kary.

Nie szczepisz dzieci? Zapłacisz jak za auto

Wojewoda zachodniopomorski w 2023 roku nałożył na rodziców 407 kar grzywny na łączną kwotę 215 tys. złotych za uchylanie się od obowiązku szczepień. W zeszłym roku w Szczecinie i okolicach nałożono na rodziców 196 takich kar. Wygląda więc na to, że coraz więcej rodziców nie chce szczepić dzieci.

Podobne wnioski można wyciągnąć z danych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB, który zbiera informacje dotyczące liczby osób uchylających się od przestrzegania kalendarza szczepień. W 2021 roku odnotowano prawie 70 tys. takich przypadków, dla porównania 10 lat wcześniej tylko 4 tysiące.

Co grozi rodzicom, którzy ignorują obowiązek szczepień? Najpierw otrzymują upomnienie od sanepidu, a jeśli to nie poskutkuje, inspektor sanitarny może wnioskować u wojewody o nałożenie na nich kary w wysokości 500zł. Jeżeli po tym rodzice nadal nie zaszczepią dziecka, wojewoda może nałożyć na nich grzywnę w wysokości do 50 tys. na jednego rodzica.

igla.png
Szczepisz dziecko albo płacisz – tak jest w Szczecinie
Agata: „Podczas szczepienia panicznie bałam się igły. Zdenerwowana pielęgniarka uderzyła mnie w twarz” Adam Małysz mówi o szczepieniach skoczków. W kadrze był jeden sceptyk

Zapomniane choroby mogą wrócić

Wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski uważa, że rodzice, którzy nie szczepią dzieci są "skrajnie nieodpowiedzialni". – Jest to dla mnie niezrozumiałe, bo przecież jako rodzice chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej, troszczymy się o ich zdrowie i życie – cytuje go portal wSzczecinie.pl. 

Polityk dodaje, że unikanie szczepień przeciwko chorobom zakaźnym może zaszkodzić nie tylko dzieciom, ale również innych ludziom, zwłaszcza seniorom. Rudawski obawia się też powrotu zapomnianych chorób.  – Czy naprawdę musimy zobaczyć ciężko chorujące, a czasem umierające dzieci, żeby ponownie uwierzyć w moc szczepień? – pyta.

Zapomniane choroby, które mogą wrócić przez brak szczepień:

Kalendarz szczepień, czyli szczepienia obowiązkowe dla dzieci

Kalendarz szczepień, czyli szczepienia obowiązkowe dzieci i młodzieży według wieku, obejmuje szczepienia przeciwko:

  • w szpitalu, tuż po urodzeniu, niemowlę otrzymuje szczepienia na gruźlicę (szczepionka BCG) oraz przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B);
  • w 2. miesiącu życia podawane są szczepienia przeciwko rotawirusom, WZW typu B oraz błonicy, tężcowi, krztuścowi i inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus Influenzae, a także przeciwko inwazyjnym zakażeniom Streptococcus Pneumoniae (pierwsze dawki szczepienia podstawowego);
  • w 4. miesiącu życia (po upływie 4 tygodni od pierwszej dawki) należy podać dziecku szczepionkę przeciwko zakażeniom wywołanym przez rotawirusy (druga dawka szczepienia podstawowego), a także, od ukończenia 14. tygodnia życia - przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi i inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus Influenzae (druga dawka szczepienia podstawowego), oraz po upływie 8 tygodni od pierwszej dawki - szczepionkę przeciwko inwazyjnym zakażeniom Streptococcus Pneumoniae (druga dawka szczepienia podstawowego)'
  • w 5.–6. miesiącu życia (po upływie 4 tygodni od drugiej dawki) powtarza się szczepienie na rotawirusy;
  • w 6.–7. miesiącu życia podać należy szczepionkę przeciw WZW typu B, błonicy, tężcowi, krztuścowi i inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus Influenzae (trzecia dawka szczepienia podstawowego).
  • między 13. a 15. miesiącem życia należy podać szczepionkę przeciwko odrze, śwince, różyczce oraz przeciwko inwazyjnym zakażeniom Streptococcus Pneumoniae;
  • od ukończenia 15. miesiąca życia należy podać czwartą dawkę szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi i inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus Influenzae.

Zobacz też:

Dwukrotny wzrost zachorowań na zakaźną chorobę. Sanepid apeluje

30-krotny wzrost zachorowań. Czy Europie grozi epidemia?

Ta zapomniana, zakaźna choroba wróciła. Polacy już nie chcą się szczepić