Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Zarobili miliony okradając pacjentów. Ujawniamy spisek lekarzy i farmaceutów
Daria  Siemion
Daria Siemion 29.04.2024 15:22

Zarobili miliony okradając pacjentów. Ujawniamy spisek lekarzy i farmaceutów

Lekarz wyciąga rękę po łapówkę, w tle pieniądze
fot. Shutterstock / megaflopp, East News / Arkadiusz Ziółek

Ręcznie robione leki wcale nie odeszły do lamusa. Nadal potrzebuje ich wielu pacjentów. Niestety takie leki są też znakomitą okazją do wyłudzeń z Narodowego Funduszu Zdrowia.

1,5 mln  zł – tyle miesięcznie płaci NFZ za same opakowania leków recepturowych. Wartość jednej buteleczki według aptekarzy to 132 złote, ale w hurtowni można kupić taką za 4,20 zł. Bez winy nie są też lekarze, którzy za wypisywanie takich recept, biorą prowizję. Rekordzista wystawiał ich 500 dziennie. 

Leki recepturowe – czym są?

W sytuacji, kiedy na rynku nie ma leku o składzie, który odpowiada potrzebom danego pacjenta, a lekarz ma zamiar go zastosować, może wypisać receptę na lek recepturowy do przygotowania w aptece. 


Taki lek, nazywany inaczej "robionym" powstaje w specjalnym pomieszczeniu zwanym recepturą. Jego przygotowaniem zajmują się farmaceuci. Powstaje albo z gotowych leków albo z surowców farmaceutycznych.


Magistrowie farmacji mogą przygotowywać wszystkie rodzaje leków. Ograniczenia dotyczą techników, którzy nie mają uprawnień do przygotowywania preparatów bardzo silnie działających i o potencjale odurzającym.

apteka.png
Leki recepturowe powstają w aptekach Fot. Freepik / aleksandarlittlewolf
Nie żyje pacjentka, która dzwoniła ze szpitala na 112. "To sytuacja niedopuszczalna" Sandra Kubicka w ostrych słowach o wizycie na SOR. "Moją mamę potraktowano jak zwierzę"

Wyłudzenia z NFZ – okradanie pacjentów

NFZ ujawnia, że apteki i lekarze naciągają fundusz na ogromne kwoty. Chodzi o zawyżanie cen surowców, masowe wystawianie recept i to najnowsze – zawyżone ceny opakowań. W 2023 roku na leki recepturowe wydano rekordową kwotę 758 milionów złotych

Ta sprawa ma też drugie dno. Żeby farmaceuci mogli tworzyć leki, ktoś musi je przepisywać. W latach 2020-2023 NFZ przeprowadził 18 kontroli dotyczących przepisywania leków recepturowych, których wartość wyniosła 19 milionów złotych.


Lekarz rekordzista wystawiał ponad 500 recept dziennie. Jego postępowania nie dało się uzasadnić w żaden sposób. Otrzymał 900 tys. złotych kary za swoje oszustwa, jego sprawą bada prokuratura – może to będzie przestroga dla innych. 

Zawyżone ceny opakowań

Z powodu widocznych nadużyć NFZ wprowadził w tym roku limity cen surowców. Medycy znaleźli jednak inny sposób, by się dorobić i zaczęli zawyżać ceny opakowań. Od stycznia do lutego 2024 roku NFZ na opakowania leków recepturowych wydał ponad 3 miliony złotych

Przykłady zawyżonych cen opakowań:

  • butelka jałowa – cena rynkowa 4,20 zł, cena aptekarzy 132 zł;
  • tuba jałowa – cena rynkowa 12 zł, cena aptekarzy 137 zł;
  • pojemnik jałowy – cena rynkowa 31 zł, cena aptekarzy 177 zł.


Ta sytuacja to wina nie tylko braku empatii u lekarzy i farmaceutów, ich chęci zysku i braku szacunku dla osób płacących składki, ale przede wszystkim ustawodawców, którzy dopuszczają do takich nadużyć. Warto wywierać na nich nacisk.

Zobacz też:

NFZ nałożył 56 tys. zł kary na 86-letnią lekarkę. “Ratowałam ludziom życie”

Wystawiali 700 recept dziennie. Narazili życie tysięcy pacjentów

Paragon grozy z apteki. Zapłaciła 500 zł za dwa leki i suplementy [KOMENTARZ]

Polecane