Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Szybkie i bezpłatne leczenie stomatologiczne to tylko marzenie? Nie w tych 10 miastach
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 24.12.2024 11:29

Szybkie i bezpłatne leczenie stomatologiczne to tylko marzenie? Nie w tych 10 miastach

dentysta, opieka stomatologiczna
Fot. Canva/AndreyPopov, Getty Images

Konieczność wizyty u stomatologa nie jest przyjemna, tym bardziej jeśli musimy za nią zapłacić. W Polsce, w niektórych miastach, istnieje jednak możliwość skorzystania z bezpłatnej (lub niedrogiej) opieki stomatologicznej – i to zwykle bez kolejki. Chodzi o poradnie uniwersyteckie, które przyjmują pacjentów w ramach NFZ, proponując pacjentom opiekę w najwyższym standardzie. 

Uniwersyteckie poradnie stomatologiczne

Przy wielu uczelniach medycznych działają tzw. uniwersyteckie poradnie stomatologiczne, które oferują pacjentom leczenie, obejmujące szeroki zakres usług stomatologicznych. Miejsca te wyróżnia przede wszystkim:

Zakres proponowanych usług

Leczenie stomatologiczne może obejmować zarówno standardowa profilaktykę i leczenie zachowawcze, jak i chirurgiczne zabiegi stomatologiczne, ortodoncję, implantologię i protetykę

Cena usług dla pacjenta

Warto wiedzieć, że w ramach kontraktu z NFZ, spora część usług jest dla pacjentów bezpłatna, a w przypadku usług niepodlegających refundacji, kosztują one znacznie mniej niż w klinikach prywatnych. Maksymalnie jest to 30 proc. ceny tej samej usługi wykonywanej w gabinecie prywatnym. 

Realizacja świadczeń

Kto zajmuje się realizacją świadczeń? Pod opieką doświadczonej kadry uniwersyteckiej, usługę wykonują studenci ostatnich lat stomatologii.

GUS informuje. Ceny tych usług medycznych drastycznie rosną Kto zapłaci za nowe recepty na bezpłatne leki? Sejm przyjął projekt ustawy

Oferta uniwersytecka w 10 miastach w Polsce

Możliwość skorzystania tańszych usług stomatologicznych oferuje 10 ośrodków uniwersyteckich w kraju, obecnych w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Zabrzu. W tych przyuniwersyteckich poradniach stomatologicznych można skorzystać m.in. z profesjonalnego czyszczenia zębów i leczenia ubytków wraz z nowoczesnym wypełnieniem. W ofertach poradnie mają również leczenie kanałowe, usuwanie zębów, czyszczenie zębów i leczenie chorób przyzębia oraz zakładanie koron i mostów porcelanowych. W grę wchodzi także leczenie ortodontyczne kierowane do dzieci. Wiele zabiegów jest wykonywanych nieodpłatnie. 

Fot. Canva/Andrea Piacquadio, Pexels

Specjalista obecny przy każdym zabiegu

Części osób może przeszkadzać fakt, że zabieg czy leczenie wykonywane są przez studentów, a nie lekarzy z dyplomem. Jednak trzeba pamiętać, że jest to jedyny sposób, aby studenci w przyszłości mogli dobrze wykonywać swój zawód, a ponadto na każdym etapie obecny jest przy pacjencie specjalista w danej dziedzinie, który kontroluje przebieg leczenia. Nadzór doświadczonej kadry praktycznie eliminuje możliwość niepowodzeń, a pacjent może przy tym liczyć na wysoką jakość usługi. 

Zobacz także:

Do szpitala bez koneksji. Zmiana prawa od 1 stycznia 2025

W jednej aptece lek kosztuje 25 zł, a w innej prawie 40. Skąd się biorą te drastyczne różnice?

NFZ będzie działać jak prywatne placówki? Ambitny plan Ministerstwa Zdrowia

Zmiany dla 8 mln pacjentów już od 1 stycznia. Ministerstwo Zdrowia spieszy się z nowelizacją ustawy
Sejm, ustawa, nowelizacja
Efekt nowych przepisów, które wymuszają integrację niezależnych praktyk pielęgniarek i położnych z poradniami Podstawowej Opieki Zdrowotnej może być bolesny, zwłaszcza dla 8 mln pacjentów korzystających z usług pielęgniarek, np. w podczas wizyt domowych. Nowelizacja ustawy jest w trakcie opracowywania, czeka jednak na zatwierdzenie, którego termin musi nastąpić jeszcze w tym roku. Brak proponowanych zmian może z kolei zaowocować chaosem i gorszym dostępem do usług medycznych. Opracowanie współpracy pod kątem legislacyjnym jest zatem konieczne. 
Czytaj dalej
Czekasz na wizytę do lekarza ponad 60 dni? Lepiej idź prywatnie. Posłowie chcą, by zapłacił za to NFZ
Za prywatną wizytę zapłaci NFZ?
Za prywatną wizytę zapłaci NFZ?
Wielomiesięczne kolejki do specjalistów to norma. Bywa, że pacjent czeka pół roku, a nawet dłużej, aż przyjmie go lekarz. Taki stan rzeczy powinien się jak najszybciej skończyć i właśnie podjęto w tej sprawie kroki. Posłowie Konfederacji i Wolnych Republikanów złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Zakłada on maksymalnie 60 dni na poradę lekarza specjalisty. Jeśli czas oczekiwania miałby być dłuższy, można skorzystać z prywatnej konsultacji, a NFZ za nią zapłaci. Przypomniano, że jest to pomysł Trzeciej Drogi oraz jedna z obietnic wyborczych, złożonych w czasie ostatnich wyborów parlamentarnych.
Czytaj dalej