Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Ta bakteria wywołuje wrzody, a nawet raka żołądka. Poznaj pierwsze objawy zakażenia
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 06.02.2024 19:19

Ta bakteria wywołuje wrzody, a nawet raka żołądka. Poznaj pierwsze objawy zakażenia

H.pylori test
shutterstock

Zakażenie H.pylori dotyczy zarówno osób starszych, jak i młodszych. Przeważnie przebiega bezobjawowo, więc nosiciel nawet nie wie, że nim jest. U niektórych pojawiają się symptomy, które zdradzają, że w żołądku znajduje się bakteria. H. pylori to główny czynnik ryzyka raka żołądka - pocieszającym jest fakt, że można go wyleczyć. Sprawdź, jak poznać objawy. 


 

Helicobacter pylori a choroba wrzodowa żołądka

Choroba wrzodowa żołądka, nazywana potocznie wrzodami żołądka i dwunastnicy, objawia się przez pojawienie się w trawiennych wrzodów w żołądku lub dwunastnicy. Wrzód trawienny jest to ubytek w błonie śluzowej z naciekiem zapalnym, któremu towarzyszy martwica. Przeważnie pojawiają się w opuszczce dwunastnicy i żołądku. Niekiedy występują też w dolnej części przełyku i pętli dwunastnicy – jest to jednak rzadszy przypadek.

Najczęściej wrzody żołądka i dwunastnicy powoduje zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Kwaśne środowisko żołądka jest dla niej idealnym miejscem i może tam przetrwać. H.pylori powoduje od 75% do 90% wrzodów dwunastnicy i ok. 70% wrzodów żołądka. H. Pylori uszkadza komórki błony śluzowej i powoduje jej stan zapalny. H.pylori ma ponad połowa pacjentów z wrzodami dwunastnicy i żołądka.

Wielu chorych nie odczuwa dolegliwości. Głównymi symptomami są ból o charakterze piekącym i ból w nadbrzuszu pojawiający się na czczo – chory odczuwa ból we wczesnych godzinach porannych, w nocy, a także 1-3 godziny po spożyciu posiłku.

Projekt bez nazwy - 2024-02-06T190445.727.png

Te objawy raka żołądka łatwo pomylić z objawami choroby wrzodowej. Nie popełnij tego błędu! Tak można wykryć raka żołądka. Te 3 metody powinien znać każdy

Helicobacter pylori a rak żołądka

H.pylori jest główną przyczyną nowotworu żołądka. Dłuższy czas infekcji powoduje, że ryzyko rozwoju nowotworu jest większe. By doszło do rozwoju nowotworu, musi dojść do zakażenia bakterią – przeważnie dochodzi do niego w dzieciństwie. Tylko 4% przypadków to infekcje już w dorosłości.

Wystąpienie poniższych objawów to wskazanie, by wykonać test na obecność H.pylori:

  • ból brzucha i dyskomfort,
  • uczucie pełności w żołądku nawet po lekkim posiłku,
  • mdłości,
  • wymioty,
  • zgaga,
  • niestrawność,
  • wymioty,
  • odbijanie,
  • utrata apetytu,
  • gromadzenie się płynu w jamie brzusznej.

U 80-85% zakażonych H.pylori widoczne są te objawy, jednak infekcja może przebiegać też bezobjawowo.

"Długotrwałe zakażenie bakterią Helicobacter pylori odpowiada za większość – nawet ok. 80 proc. – przypadków rozwoju choroby nowotworowej żołądka. Inne czynniki wespół z infekcją H pylori, takie jak zła dieta bez owoców i warzyw, nadużywanie soli, otyłość, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów czy dodatni wywiad rodzinny także odgrywają istotną rolę. Ograniczenie tych elementów znacząco oddala od nas widmo choroby – komentuje dla portalu zwrotnikraka.pl prof. Jarosław Reguła, Konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii.

Leczenie zakażenia Helicobacter pylori

Gdy test na obecność H.pylori będzie pozytywny, koniecznie należy udać się do specjalisty. Leczenie polega na podawaniu choremu antybiotyków – ze wszystkich czynników ryzyka raka żołądka to właśnie wyleczenie z H.pylori jest najłatwiejsze. Jak wynika z informacji zawartych na portalu zwrotnikraka.pl najczęściej stosuje się terapię kombinowaną, polegającą na podawaniu choremu kilku antybiotyków. Popularnym sposobem leczenia jest potrójna terapia – stosuje się wówczas dwie klasy antybiotyków i inhibitory pompy protonowej, zmniejszający produkcję kwasu żołądkowego.

źródła: zwrotnikraka.pl 

Polecane